Према званичним подацима, у Црној Гори грађани легално посједују око 100.000 комада оружја, док према процјенама међународних организација тај број иде и до чак 245.000. Медији су протеклих дана објављивали да је Вук Бориловић, који је на Цетињу убио десет грађана имао дозволу за држање оружја, али и да је патио од душевних болести.
Криминолог Велимир Ракочевић каже за „Дан“ да Црна Гора мора пооштрити услове за држање оружја, те да психолошке процјене приликом давања дозволе треба да буду темељне, а не рутинске и по принципу „ко кога зна и има“.
– Код нас званично има око 100.000 комада оружја у рукама око 70.000 грађана. То је званично. Међутим, незванично тај број је сигурно већи јер на један легални комад оружја иде барем још један који није пријављен. Опет као и много пута до сада, ми се бавимо последицом, а мање превенцијом. Након незапамћене трагедије на Цетињу, држава мора увести најстроже контроле над посједовањем оружја – наводи Ракочевић.
Он упозорава да је друштвена клима у Црној Гори веома лоша и да су агресија и нетрпељивост на врхунцу.
– У таквој ситуацији само долази до пуцања. Већ смо раније упозоравали да је говор мржње на мрежама изразито присутан, да је он увод у агресију. За агресивно понашање потребан је само окидач, којих је, бојим се све више, а бијес и љутња, уз присуство оружја могу довести до трагичних последица – упозорава Ракочевић.
Према истраживању које је прошле године публиковала независна организација „Wорлд популатион ревиеw“ са сједиштем у Сједињеним Америчким Државама, према количини оружја које посједују грађани у односу на број становника, Србија и Црна Гора дијеле прво мјесто у Европи с просјечним 39,1 комадом личног наоружања на сто становника. У пракси то значи да у Црној Гори има око 245.000 комада оружја, те да је сваки трећи становник наоружан. У тој организацији тврде да становници Србије имају 2.719.000 комада оружја, а у Босни и Херцеговини тај број износи 1.185.000.
Према најновијим доступним подацима Института за здравствену метрику и процјену (ИХМЕ), Албанија је забиљежила најгору стопу насиља из ватреног оружја у 2019. години са 1,39 смртних случајева услед насиља из ватреног оружја на 100.000 људи.
– Затим иде Црна Гора са стопом од 0,99 умрлих и Сјеверна Македонија са 0,98 умрлих. Иако су ове бројке високе по европским стандардима, оне су биле знатно ниже од стопе од 4,12 смртних случајева на 100.000 становника, која је утврђена у САД – наводи се у поменутом извјештају- преноси Дан.
U japanu je potpuno zabranjeno posjedovanje oružja pa su ipak uspjeli da ubiju bivšeg premijera Abea …