Истраживање Марса: НАСА пред дилемом
Након што је открила воду на Марсу, Америчка свемирска агенција нашла се пред немогучношћу да свој робот Кјуриосити усмери на даља истраживања из страха да би мала мобилна лабораторија контаминирала црвену планету са земаљским микроорганизмима.
„Кјуриозити није направљен да залази на места у којима је могућ микроскопски живот“, објаснио је научник НАСА, Мајкл Мејер.
„За тако нешто би нам био потребан виши ниво стерилизације“, навео је он.
Наиме, инструменти свемирске лабораторије могу да дођу у контакт са влажним срединама у којима се можда налази неки облик живота.
Фрустрација је тим пре већа што је НАСА на површини Марса пронашла воду у течном стању, што је откриће које из корена мења досадашње схватање црвене планете.
Откриће воде у виду сланих потока на површини планете повећава наду научника да на Марсу пронађу живот.
Мисија сонде Кјуриосити, која се спустила на Марс у августу 2012., јесте да прикупи узорке тла и стена. Робот, међутим, не сме ни у ком случају да се приближава влажним браздама уоченим на појединим падинама планете.
Једино је робот Викинг, који је НАСА још пре 40 година послала на Марс, испуњавао све услове високог нивоа стерилитета.
„Викинг је био у потпуности стерилисан, али мисије које смо касније слали нису прошле исти третман“, истакла је Кетрин Конли, шеф бироа за Планетарну заштиту НАСА чије је задужење да спречи контаминацију између Земље и других планета.
„Било би сјајно имати те услове и бити у прилици да пошаљемо сонду право до влажних трагова како би с њих узела узорке“, рекла је Конли.
„Не желимо да нас памте као врсту која је отишла на неку планету и истребила сав живот на њој“, навео је научник Хорхе Ваго, члан пројекта ЕкспоМарс Европске свемирске агенције (ЕСА).
Земаљске бактерије би „могле да у одређеним условима нађу простор за размножавање. То не сме да се деси“, напоменуо је он.
НАСА, ЕСА и друге агенције придржавају се правила међународног споразума чији је циљ да се „избегне свака штетна контаминација“ током свемирских истраживања.
„Желимо, такође, да елиминишемо бактерије са робота како нам се не би десило да откријемо живот на Марсу, а да потом установимо да су то само наши трагови“, рекла је Конли.
Поставља се питање зашто НАСА није послала на Марс савршено стерилисан робот?
„Присуство воде на Марсу тада није била потврђено“, правда се Џим Вацин, директор програма марсовског истраживања НАСА.
„Кјуриосити је конципиран како би наставио истраживања која су показала, кроз геологију, да је на површини Марса било значајних водених елемената у некој далекој прошлости, али не и у овом тренутку“, додао је Вацин.
Други разлог је чисто финансијски: „То је питање буџета и приоритета“, казала је Конли.
„Људи пре свега желе интересантна научна открића до којих се долази без већих трошкова“, истакла је она.
Треба имати на уму и да би технике стерилизације које су коришћене на Викингу данас оштетиле савремену електронску опрему.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: