ИН4С

ИН4С портал

Италијанска амбасадорка са Копривицом: Сва именовања у правосуђу што хитније

1 min read

Потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица угостио је данас амбасадорку Италије у Црној Гори Андреину Марселу, представницу државе са којима Црна Гора дијели бројне историјске, културне и пријатељске везе. Амбасадорка Марсела је честитала потпредсједнику Копривици на именовању на тако важној функцији и потврдила подршку и помоћ своје државе у борби црногорских институција против организованог криминала и корупције.

”Влада чији сам дио је поставила амбициозан план кад су у питању институционалне и економске реформе у земљи. На спољно-политичком плану, приоритет је остваривање права и обавеза из члансвта у НАТО, као и приступање Европској унији и у том смислу испујење привремених односно завршних мјерила. Захвални смо на подршци ваше државе кад је ријеч о подстицању процеса европских интеграција наше земље. Желимо да продубимо сарадњу наше двије државе, гдје постоји простор за то и да се бројни процеси који су започети, доведу до краја”, поручио је Копривица.

Он је нагласио да је основни приоритет 44. Владе правосудна реформа која подразумијева финализацију преосталих именовања у правосуђу, и то на највишим функцијама.

Именовања у правосуђу су од капиталног значаја за нашу државу, јер све док имамо вршиоце дужности умјесто функционера у пуном капацитету, нема дугорочног хоризонта у тим институцијама који је неопходан за стратешко планирање. Од свих именовања, посебно бих апострофирао важност избора ВДТ-а у пуном капацитету јер је та институција у најкритичнијем стању. Ту је и избор седмог судије Уставног суда и избор три члана Судског савјета”, казао је Копривица.

Он је указао и да су в. д. стања у правосуђу у Цној Гори, са много међународних адреса оцијењена негативно што је разлог више да се том питању држава посвети чим прије.

Зато је важно да у атмосфери дијалога, компромиса и меритократије комплетно ријешимо сва ова именовања, никако парцијално, јер је комплетно рјешавање гарант реформе и одрживог система али и политичке озбиљности. Желимо да дамо пуну подршку СДТ и ГСТ да неселективно и објективно раде свој посао, и то кроз буџетирање, кроз законодавну реформу али и кроз обезбјеђење нових просторних капацитета. Кад је ријеч о антикорупцијском законодавстрву, како је казао радиће на свеобухватној имплементацији препорука ГРЕКО”, поручио је Копривица.

Амбасадорка Марсела је поздравила план Владе да се посвете комплетирању именовања на највишим функцијама у правосуђу.

”Именовања у судству треба да се заврше чим прије, јер без тих именовања поглавља 23. и 24. нећете моћи затворити, а знамо колико су вам она важна на путу ка чланству у ЕУ. Именовања сама по себи нису довољна, али су неопходна”, казала је Марсела.

Она је истакла и да је радује што је ова Влада преузела одговорност за рјешавање просторних капацитета СДТ-а, оцјенивши њихове услове рада веома лошим.

Амбасадорка Италије је више пута током састанка поновила подршку Црној Гори на путу проширења и поручила да су ”Италија и Црне Гора пријатељске земље које имају тако дубоке везе да понекад нема потребе да се оне истичу”.

”Кад је ријеч о помоћи у борби против корупције, Италија вам може доста помоћи јер као што знате наша земља, нажалост, има велико искуство у тој области. Борба против корупције је велики проблем и треба му исто тако прићи широко, што значи да у тој борби треба укључити не само Владу и Скупштину већ и све грађане као и све институције, укључујући и школе. Велику помоћ можемо понудити и пружити и у борби против организованог криминала односно Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу, јер је наше законско рјешење тим поводом уродило плодом”, казала је италијанска амбасадорка.

На састанку је било ријечи и о припреми и потписивању Меморандум о разумијевању који би садржао све видове сарадње између двије државе по областима, акко би се кренуло са конкретним дјеловањем, а резултати били мјерљиви.

“Ако се Влада Црне Горе слаже, можемо одмах почети са активностима у двије области. Најприје са помоћи при изради текста Закона о одузимању имовинске користи стичене криминалном дјелатношћу и друго у области обуке тужиоца, да се организују студијске посјете црногорских тужилаца Италији, али не тако да само слушају предавања, већ да заједно руку по руку учествују у комплетном процесу од почетка истраге до њеног затварања”, казала је амбасадорка Марсела.

Копривица је честитао амбасадорки на добром познавању институционалних прилика и њихових потреба, те захвалио на уоченој вољи и спремности Италије да помогне развоју црногорских институција.

”Сав наш рад на унапређењу институција може бити и аргумент у вашој политици подстицања проширења”, закључио је Копривица.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net