Италијанске карте у продаји
Први пут се то догодило прије двије године када је фирма „Кеел“ нашег златног ватерполисте Андрије Прлаиновића почела да производи морнарске мајице по парамерима из романа „Једро наде“ Николе Маловића (роман говори о феномену морнарске мајице као најпознатијег свјетског дезена), а други пут ових дана – када је Књижара Со увезла респектабилну количину италијанских карата (Царте Триестине), јер су ове карте, кроз карташке игре бришкулу и трешету, дио нематеријалне културне баштине Боке Которске.
По први пут у новијој историји, Царте Триестине увезене су на начин да неће постати дефицитарна роба, а на велико задовољство свих оних којима су се шпилови похабали а жељели би имати нове, или би жељели некоме да учине поклон, да учествују у Такмичењу у игрању бришкуле и трешете, или да их напросто посједују као нешто што свака заливска породица треба да има.
Зашто би свака заливска породица требало да има италијанске карте Триестине?
Због традиције и њеног преношења на млађе.
Карташке игре бришкула и трешета занимљиве су између осталог и зато што се вјековима играју „у пиће“, „у маренду“, „у кило печенога“, не у паре, па тако партије карата имају емотивну ноту јер се играју између пријатеља.
За разлику од популарнијих француских карата, које имају боје каро, пик, херц и треф, италијанске карте са шпилом од 40 карата имају за боје динаре, шпаде, баштуне и купе.
Понекад бива занимљива игра бришкуле у четворо, када се играчи подијељени у два пара користе мотима, тј. тајним сигналима, при чему, нпр. покрет усана налик нијемом пољупцу означава аша од бришкуле, тајно намигивање – трицу од бришкуле, подизање обрва – краља од бришкуле, и тако даље.
На питање да ли шпил карата у излогу Књижае Со показује скретање с курса класичног књижарства, Никола Маловић, писац и књижарски ПР одговара:
– Никако. У излогу се налазе само они артефакти заливске културе који су описани у награђиваним дјелима свјетске или домаће књижевности. За ових 16 година могли смо да скренемо сто пута са курса класичног књижарства и да стекнемо поприличан иметак, немојмо се заваравати, јер и након 16 година сваког дана долазе људи да питају да ли у центру града имамо свеске и оловке. Ми упорно истрајавамо на ономе што је прије 122 године, као први у региону, установио Јово Секуловић, књижар и издавач, те издајемо књиге са морском, поморском и заливском тематиком, разгледнице са заливским мотивима, а сада су на ред дошле и италијанске карте. Тим Књижаре Со има озбиљне средњорочне планове, као да смо каква комунитад, а не најскромнија од свих институција културе у Херцег Новом.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Knjizara so bi obavezno trebala izdat razglednice sa motivima velicanstvenih litija, kako iz primorskih mijesta, tako i iz drugih dijelova Crne Gore. To bi svaki vjernik volio imat, a i zgodno je poslat rodbini i prijateljima u inostranstvu kao pozdrav i ilustracija divnih desavanja naroda.
Knjižara So je izdala razglednicu sa motivom litija.
`
Звали су га Аш баштона а изгледао је као Аш купа ,вјероватно онај ко му је надјенуо име није био вичан овим картама, млади га нијесу вољели није ни чудо,не због тога што је слао у ЈНА, тога је свако био свјестан да се мора, али појава му је била таква,био је обавијештен о свему
приступ и разговр је био само такав на нивоу,сјетих се сада када погледах ове карте.
Igra se i šije śete!