ИН4С

ИН4С портал

Иван Стево Крајачић, Титова десна рука и главни совјетски обавјештајац на Балкану

1 min read
Задњих 35 година није се знало каква је судбина затекла 87 врпци које је, ради мемоара Ивана Стеве Крајачића, снимила позната новинарка Дара Јанековић.

Јосип Броз Тито и сарадници

Задњих 35 година није се знало каква је судбина затекла 87 врпци које је, ради мемоара Ивана Стеве Крајачића, снимила позната новинарка Дара Јанековић.

Иван Стево Крајачић, Титова десна рука, главни совјетски обавјештајац на Балкану, канио је уз њену помоћ објавити своја сјећања, али се – из непознатих разлога, на крају посла – предомислио. Дошло је до судског спора, у којему је загребачки суд на крају забранио објаву материјала па је Дара, каткад, само фрагментарно наводила дијелове.

Нагађало се да је објаву Крајачићевих мемоара стопирао Јосип Врховец, југослoвенски министар вањских послова, који је Крајачића увјерио да би то по њега било опасно. Крајачић је, наиме, знао највише што жив човјек може знати: како је Тито 1938. доспио на врх партије, који су југославенски комунисти сурађивали с Гестапом а који с усташама, гдје је завршила усташка архива из УНС-а, тко су били руски (совјетски) агенти у Југославији (он им је, коначно, био шеф), како је настрадао Хебранг а како Крцун, како је пао Ранковић, што је био смисао уставних промјена из 1974. године, за кога је радила Јованка, и тако даље и тому слично…

“Крајачићеве врпце” на крају су лагано потонуле у заборав. О њему се никад није пуно говорило, а он сам, како се чини, то није ни желио… Интерес за њих обновио је, међутим, времешни Јосип Манолић, који је у другом свеску својих мемоара рекао да су врпце – код њега! “Стево ми је прије смрти даровао снимке разговора које је водио с Даром Јанековић.

Зна се што се ради с непослушнима

Зашто је тај запис код мене, представља ли неку опоруку или је заправо ријеч о повјерењу које је имао у мене знајући да ће запис угледати свјетло дана кад за то сазрију увјети?

Тешко ми је и данас одговорити што су му биле намјере. Својом несуђеном биографијом Стево је знао рећи: ‘не штедите ме од похвала него од покуда‘, али ја нисам његов биограф него само настојим догађаје који нас повезују отргнути од заборава, посебице оне који се тичу стварања самосталне суверене Хрватске, и показати његове заслуге на томе путу.”, пише на 193. страници другог мемоарског свеска Јосипа Манолића, насловљеног “Домовина и шпијуни”…

Но оно што је изненадило читатеље књиге била је чињеница да из тог хисториографског блага није цитирано практички ништа, па је и даље остала лебдјети сумња о постојању тих материјала.

Но редакција Експреса успјела је добити на увид тајанствене врпце и транскрипте Крајачићевих сјећања. Већ и парцијални увид у тај богати материјал јасно показује да је ријеч о грађи која ће, кад прође озбиљну стручну верификацију, свакако бацити ново свјетло на новију хрватску повијест…

На питање зашто та сјећања никад нису публицирана, наш извор, који нам је материјале дао на увид, објашњава: “Иван Стево Крајачић дао је барем десет интервјуа који никад нису објављени. Новинари би дошли к њему, разговарали, а кад би се јавили његовој тајници за ауторизирани текст, дочекало би их изненађење.

Тајница би им рекла: ‘Знате, ништа од тога…’” Крајачић је имао што тајити, наставља наш суговорник, па додаје:

“Он вам је 1938. кренуо у Москву, на позив централе. Дошао је до Чешке, а онда, наводно самоиницијативно, одустао од пута у Москву и кренуо у Шпањолску. Замислите, Стаљин вас зове у Москву, а ви се у Прагу предомислите и одете у Шпањолски грађански рат? Колико вам је то увјерљиво? С друге стране, комунисти који су се враћали из Шпањолске након пораза републиканаца обично су пролазили њемачко заробљеништво. Французи су их испоручивали Нијемцима. Зашто би нацисти пустили толику масу комуниста, својих најљућих противника, на слободу? Колико их је пристало на сурадњу? Је ли Стево био међу њима?”

Није само то кардинална загонетка. Руске су тајне службе (ГРУ) у Шпањолској ликвидирале све који су се одметнули од Стаљинове политике. Стаљин није дозвољавао ширење комунистичке револуције по свијету, јер би га то суочило с већим непријатељством и изолацијом но што је могао поднијети.

Док се његов архинепријатељ Троцки залагао за “перманентну револуцију” како би цијели свијет постао оаза комунизма, Стаљин је, као реалист, био заговорник доктрине о “комунизму у једној земљи”. А да се та линија проводи, бринули су се посебни одреди убојица, који су – у Шпањолској, Француској, Белгији, Мексику, посвуда – убијали непослушне.

Иван Стево Крајачић био је, чини се, на челу једне такве скупине егзекутора… Но Крајачића видимо и на низу других локација на којима се стварала велика повијест.

Он 1941. проводи у Земуну и у Београду, баш у вријеме кад неким чудом бива ухићен па потом стријељан други Стаљинов убојица, Мустафа Голубић, Титов партијски непријатељ. Крајачић је уз Тита у вили у Високој, у вријеме кад (1948) прима Стаљинов телеграм, којим Тито бива проглашен издјаником.

У соби су само Тито, Крајачић и Титов пас. Крајачића потом видимо у Београду кад се Тито жени с – гле чуда – његовом штићеницом Јованком, с којом остаје у доживотном пријатељству.

фото: Архив

Крајачић 1966. припрема и фамозни Бријунски пленум, на којем пада Александар Ранковић, а, како показују ове врпце, Крајачић помаже Титу и да, уз сурадњу Католичке цркве, од Италије испослује признање западних граница Југославије, то јест СР Хрватске.

Без тог посла РХ би данас имала великих проблема – то постаје посве јасно кад видимо колико нам у Пиранском заљеву, мала и неутјецајна Словенија може загорчати живот због уског “димника” – што би тек могла моћна Италија да границе нису признате?! Људи мисле – наставља наш извор – да је Бријунски пленум одрађен на Бријунима.

То је прилично наиван поглед на ствари… Крајачић је прије пленума одрадио разговоре са свим судионицима, они су на оток дошли припремљени. Знали су које су њихове улоге и што требају говорити, а да не би дошло до неке неочекиване псине, за мјесто пленума одређен је оток, недоступан обичним људима, заштићен, посве под контролом.

“Кад смо мицали Ранковића, одредио сам”, пише у транскрипту, “да то буде на Брионима, тако никакав непријатељ није могао доћи и свака је псина била отклоњена…” Бријунским пленумом није макнут само Ранковић.

Поражена је цијела унитаристичка струја, која се ослањала на Србију и на Удбу. Крајачић, у низу цитата – не заборавимо, разговори су вођени крајем ’70-их и почетком ’80-их година – сасвим јасно показује да му је на уму хрватска (односно републичка) самосталност, и да је посве начисту о томе да уставне промјене циљају на државност република.

“Садашњи је устав (из 1974.) круна свега што смо дуго година смјерали. К томе се дуго ишло, али се то што хоћемо недовољно извршавало”, каже Крајачић па појашњава:

“Сједио сам дуго година и у Уставној комисији и приговарао Кардељу – добро, мајку му, оставите нешто и за републике… сматрао сам да треба нешто оставити и федерацији, да војска треба остати јединствена. Зато сам и рекао, даш им иглу, а ушицу држиш код себе… То онда није оно куда идемо…”.

Степинцу у затвору није баш била “робија”

Његове инсајдерске тврдње о томе како су Партија и Црква сурађивале на утврђивању западних граница државе – које је Крајачић, чини се, више доживљавао као Хрватску а Тито као Југославију – данас дјелују шокантно. “Стево ми потом говори”, пише у транскрипту, “да је био један од оних који су гурали да се успоставе дипломатски односи с Ватиканом и да професор Вјеко Цврље пође тамо пошто је као професор, и по вањштини, био угодна фигура…”

“Подсјећа и на то да је Папа одлучио створити Ријечку надбискупију, од Копра до Карловца, признати државну границу, коју данас још увијек реакционарни кругови Италије не признају. Знате”, рекао је Крајачић, “била је доста велика ствар када је Папа то признао”.

Кратка википедијска одредница каже: “Под талијанском окупацијом, 1925., основана је Ријечка бискупија, у чији су састав ушли хрватска и словенска подручја изван Истре. Након Другог свјетског рата талијански бискуп и свећеници напуштају Ријеку, а 1950. раздијељени су словенски и хрватски дио подручја бискупије.

Дана 27. српња 1969. уједињене су Сењско-модрушка и хрватски дио Ријечке бискупије те је тако настала Ријечко-сењска надбискупија. Сједиште нове надбискупије и метрополије постала је Ријека с катедралом св. Вида…” “У Кумровцу, родноме мјесту друга Тита, изградили смо модерну црквицу. Послије тога више ни ови из Светог Јеронима нису могли више приговарати…”

Крајачић говори и о Степинцу: “У Хрватској смо имали силних проблема с клером. Морали смо ухапсити Степинца. Но кад је био ухапшен, настојао сам да добије посебну просторију за богослужје, да нико не може рећи, гле безбожници малтретирају Степинца.

Чак сам му омогућио да у затвору добија и вино… Премда је био ухапшеник, имао је одређене погодности”. “Увијек сам водио рачуна о свећеницима и бискупима. С онима који су били вољни сурађивати сам разговарао. Неки од њих су к мени долазили, к некима сам ја одлазио. То је само мали дио необјављене грађе.

Јавности су познати још неки фрагменти. У интервјуу који је Дара Јанековић, несуђена суауторица Стевине биографије, дала тједнику Глобус 25. свибња 2001. године, новинарка истиче како је Крајачић био изнимно важан за Назоров боравак у партизанима.

“Стево Крајачић је заправо спасио Назора за вријеме ноћног напада усташа на Оточац у рујну 1943. Усташе су у поноћ снажно напали, здружени с четницима. Било је то непосредно иза капитулације Италије, кад су бројне партизанске јединице отишле у Приморје и Далмацију. Мало нас је остало уз Главни штаб. Милка Куфрин и ја пливале смо усред ноћи преко хладне Гацке и тако се спасиле. У граду је био и Владимир Назор. …

У нападу на Оточац тешко је рањен Иван Крајачић Стево, који је заузео положај на једном раскршћу и помогао спашавању Назора и оних који су се нашли под жестоким ударом усташа”, каже госпођа Јанековић и додаје:

“Мислим како је Крајачић био врло привржен Титу. Знам то по многим стварима. Питала сам га чак и то је ли он био атентатор Коминтерне, послан да убије Тита. То ми је демантирао. Стево је био поред Тита, овдје у Загребу, кад му је совјетски амбасадор донио нападачко писмо Стаљина и Молотова 1948. Том приликом Титов пас, Тигар, зграбио је амбасадора за руку.”

На питање што је од Стеве дознала о прислушкивању Тита, Дара Јанековић у Глобусу је рекла: “Крајачић ми је пренио наводне Титове ријечи о сумњи да га прислушкују.

У њега је, како је тврдио Стево, имао пуно повјерење. Испричао ми је да су га Тито и Јованка позвали на ручак и да га је Тито упитао може ли му послати некога да то провјери. Крајачић је, наводно, послао двојицу повјерљивих техничара малим авионом, провјерили су све и исте се ноћи вратили у Загреб.

Крајачић ми је тврдио да су пронашли уређаје за прислушкивање.”

Један детаљ из књиге генерала Љубодрага Ђурића показује да је Крајачић заправо Титу организирао властиту, приватну тајну службу. Стево Крајачић је одмах 1945. у уреде на Дедињу поставио прислушне уређаје, тзв. крушке, које су, номинално, служиле за комуникацију између дужносника, али су де фацто биле прислушни апарати преко којих су Тито и његови поузданици знали гдје што тко говори. Дара Јанековић говори и о познатом логору:

“Питала сам га тко је пронашао Голи оток и је ли знао што се тамо догађа. Рекао је да га је он открио, заједно с кипаром Аугустинчићем. Аугустинчић је, наводно, тражио камен, а Стево ‘сигурно мјесто за информбироовце’. Црвена армија је већ била у Мађарској. Рекао је како су ‘морали интернирати информбироовце који би у случају напада СССР-а могли постати пета колона’, али да није знао што се тамо догађало, иако је био министар унутарњих послова. Према његовим ријечима, Голи оток није био под ингеренцијом Хрватске него Савезног министарства унутарњих послова. То их, наравно, не оправдава. Морали су знати јер се о томе у јавности већ шапутало…”

У којем ће облику ови записи – презентирани дио само је минијатурни комад велике грађе – угледати свјетло дана, још треба видјети. Дара Јанековић с Крајачићем је водила 87 разговора, снимљених на магнетофонску врпцу, прекуцаних на око 2000 картица текста… Треба бити стрпљив до објаве цјелине ових списа, а онда кренути у филигрански рад, истраживања, успоређивања исказа, провјере архива – ваљда ће до тада и Москва и Берлин припустити све заинтересиране…

ЦИА каже да је Стево Крајачић још од 1985. био најмоћнији шпијун

Из фришко декласифицираних архива америчке Средишње обавјештајне службе (ЦИА) види се да су, још средином 80-их, детаљно анализирали сукобе у државном врху тадашње СФРЈ. Дио тих опсежних и занимљивих докумената, а досад непознатих јавности, бави се обрачунима с, како кажу амерички аналитичари, “Титовим обавјештајцима”. Укључујући и ноторног Ивана Стеву Крајачића, посебно блиског Титу (извјештај је из листопада 1985., дакле пет година након Брозове смрти). Американци тврде да је без преседана рат који међусобно воде стари партијски, обавјештајни и полицијски високи кадрови.

Углавном то чине кроз мемоарске књиге које издају или рукописе који непрестано цуре у јавност, а пружају нове, сасвим непознате, погледе на догађаје и особе из раних дана југославенске револуције и ослободилачког рата. “Мрежа оптужби и контраоптужби превише је сложена да би се јасно објаснила у овом документу”, пише у извјештају који шеф ЦИА-е за Еуропу шаље ни мање ни више него главном равантељу агенције и његову замјенику.

Издвојено је неколико занимљивих афера и особних сукоба који су, без икакве сумње, занимљиви и из данашње перспективе. Ево дио о Крајачићу који је повезан с његовим реакцијама на тврдње обавјештајца и публициста Јосипа Копинича о томе да је Андрија Хебранг од 1942. био агент њемачкога Гестапоа те да су Совјети тај податак скривали од Тита. Тако су, тврди он, уцјењивали Хебранга да ради за Москву. Те тврдње учиниле су Копинича метом напада у Хрватској. “У недавном интервјуу Иван Стево Крајачић, Титов најближи конфидант у хрватској партији, обрушио се на Копиничеве тврдње да је он (Крајачић) био припадник совјетске војне обавјештајне службе у Југославији. Крајачић је ‘узвратио услугу’ Копиничу оптужујући га да служи ‘тко зна чијим страним интересима’ те да је заступао српске националистичке интересе у вријеме тврдог Ранковићева утјецаја”.

ЦИА такођер нагалашава да иза сукоба старих шпијуна стоје владајуће партијске структуре, које, под маском обрачуна из прошлости, заправо воде жестоке ратове за утјецај у својим републикама и републичким партијским организацијама. Дакле, брутална борба за власт која се збива само пет година прије почетка распада социјалистичке Југославије и стварања самосталних држава. ЦИА закључује да такве расправе (без спомињанаја распада СФРЈ) могу довести до “политичког и друштвеног процеса детитоизације уз могуће позиве за рехабилитацију свих оних који су били жртве комунистичких чистки без обзира на идеолошку позадину. Или заоштравање сукоба између заступника реформи и стаљинистичких рецидивиста у државном и партијском врху – Игор Алборгхети

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Иван Стево Крајачић, Титова десна рука и главни совјетски обавјештајац на Балкану

  1. БРОЗ ЈЕ БИО И ПАВЕЛИЋЕВ АГЕНТ ОД УТИЦАЈА

    Историјска је чињеница да је Броз био и Павелићев агент од утицаја и да су га између осталих мрачних сила и хрватске усташе помогле и довеле на власт (Види: Генерал Павле Јакшић, Тита на власт довеле усташе, “Политика Експрес” , Београд, 19. август 1990, стр. 12).

    А што се пак тиче Броза и његовог одласка из Павелићевог Загреба у Београд 1941. године са задатком, да покрене устанак, грађански рат међу Србима и тзв. „буржоаско-демократску“ револуцију у Србији, која је била само као нагли прелаз у перманентну пролетерску по плану Анте Павелића, енглеског интелиџенс сервиса, немачке обавештајне службе, Коминтерне и Покрајинског Комитета КПЈ за Србију, једно сведочанство је оставио енглески конзул у Краљевини Југославији, Стефан Клисолд у књизи коју је објавио под насловом “Whirlwind – An account of Marshal Tito’s rise to power”, где између осталог, стоји:

    „Када је била образована Павелићева ‘Независна Држава Хрватска’, у којој је под бајонетима Италијана и Нeмаца била устоличена усташка власт, пришао је једног дана Поглавнику шеф јавне сигурности ‘НДХ’, Дидо Кватерник и рекао му:

    ‘Ти се Поглавниче сећаш како је Лењин дошао да подигне револуцију у Русији. Немци су га пропустили преко своје земље у једном блиндираном вагону. Ми не бисмо могли наћи драгоценији експерт за Србију од Тита. Срби ће имати да плаћају за то следећих двадесет година…’ Поглавник је био одушевљен и одмах је Кватернику дао упуства да се Тито пребаци у Србију…“ (Види: Stephen Clissold, Whirlwind – An account of Marshal Tito’s rise to power, London, England, 1949, стр 99).

    У овом контексту цитирали бисмо разговор између комунистичког идеолога Војислава Гавриловића и капетана Крајгера, шефа немачке обавештајне и политичке службе при немачкој главној команди за Балкан, који је објављен у расправи „Докази о сарадњи комуниста са окупатором – Случај Војислава Гавриловића“, где између осталог, стоји:
    „Гавриловћ је у току разговора са Крајгером открио да Павелић помаже Тита, пошто обојица имају исти циљ – уништење српског народа, као и да Крајгер одржава везе с Титом преко Павелића. Али ово питање није из опортунистичких разлога хтео да продубљава.

    Гавриловић је открио да је Крагер, као шеф немачке обавестајне службе за Балкан имао непосредне везе са Титом и да је при Титовом врховном војничком и политићком штабу имао своје тајне поверенике и делегате ( Велебитов случај ).

    Гавриловић Тита сматра скоро троцкистом који је у многим питањима, нарочито у националном и организационом толико застранио, да се чак не држи ни основних директива толиких конгреса Коминтерне и самог Стаљина. Гарвриловић каже:

    1. – Тито показује наклоност да својевољно предузима и одлуке које могу да имају и најтеже последице, пропуштајући да пита за савет. А у неколико махова противно је радио датом му савету, као нпр. оснивање ужичке републике.

    2. – У теоретском погледу и говором и делом копира Троцког, што није у складу са данашњим теоријама, нпр.: да се само побуном и борбом, без обзира на директни исход те борбе, иде ка утврђењу комунизма у извесној земљи, а то је троцкизам. На овај начин у српском простору исто као Троцки ствара своју личну војску са којом он лично командује а не партија.

    3. – У погледу организације партије створио је партиски одбор (ЦК) без икакве власти и тако сада, уместо да одбор контролише Тита, што је по правилима партије, Тито заповеда борбом.

    4. – У погледу националном и рансом он је поступио не као комуниста него као расиста ( Хрват ) служећи се комунизмом као помоћним мостом за прелаз свих па и најкомпромитованијих и најнеискренијих хрватс ких – усташких и муслиманских елемената из једног табора у други што је противно моралу, теоријама комунизма и изричним Стаљиновим заповестима.

    5. – Одобрења која је Тито добио из Москве увек су се односила на већ свршен чин, који је он претставио у најповољнијој боји по њега, а никад нису била тражена од стране његове претходна одобрења…“ (Види: Докази о сарадњи комуниста са окупатором – Случај Војислава Гавриловића, „Слобода“ – „Liberty”, бр. од 10 и 20 новембра 1958, Chicago, Ill., U.S.A.

    Међутим, коментарисати и стално пратити извесне случајеве који се тичу двојице злогласних хрватских фирера Анте Павелића и Јосипа Броза тзв. „Тита“ је тешко и незахвално. Међутим, нећемо ни мало претерати ако кажемо да су на истом делу били масони-марксисти и чланови Покрајинског Комитета КПЈ за Србију уочи, у току и после Другог св. рата: др Јован Ђорђевић, др Синиша Станковић, др Јеврем Недељковић, др Драгољуб Кр. Јовановић, др Бора Стевановић, др Душан Недељковић, др Павле Савић, др Бранко Шљивић, др Александар Леко, др Петар Јовановић, др Младен Јосифовић, др Васо Чубриловић, др Баја Бајић, др Стеван Ђелинео, др Благоје Нешковић, др Олга Дедијер, др Михаило Константиновић, др Павле Чубровић, др Милан Недић, др Александар Белић, проф. Стеван Јаковљевић, проф Милан Богдановић, др Милош Бартош, др Ђорђе Тасић, проф. Чеда Митровић, проф. Милета Новаковић, Спасенија-Цана Бабовић, Божидарка-Кика Дамјановић, Вера Милетић, Даворјанка Пауновић, др Иван Рибар са синовима, др Фадил Маглајић, Моша Пијаде, Александар Ранковић, Сретен Жујовић, Коча Поповић, Петар Стамболић, Милован Ђилас, Светозар Вукмановић, Данило Лекић, Милош Минић, Родољуб Чолаковић, Мирко Томић, Владислав Рибникар, Слободан Пенезић, Марко Ристић, Добривој Радосављевић, Војислав Гавриловић, браћа Марковићи, браћа Јерковићи, браћа Дедијери и многи други…

  2. Srbi, braćo, ako vas ima…. Prestanite se baviti ovim belo svetskim agenti a lopovima i ubicama. Oni su deset puta gori od Arkana… Staljin ih je instalirao u španski rat a odatle su došli u Jugoslavija. Sarađivali su sa nemcima a sve protiv srba. No tako nam i treba… Među srbima se cene poslušni a među hrvatima i slovenci a pametni. Ma koliko da ih je manje, zato bolje napreduju. Moji južnjaci su klicali „trst je naš“ dok im je ustaški poglavnik Tito selil fabrike iz Kraljeva, Leskovac i dr. U lijepunjihovu… Srbija ne postoji. POSTOJI SAMO MALA JUGOSLAVIJA KOJU DALJE TREBA CEPATI..
    TO vam radi Prokleti vuk drašković, vučić, sa svojim satelitima…. Ima li ijednog srbina potomka solunskih junaka u vladi, NEMA…
    ztrće se ime srpsko…
    Vostani Serbijo…

    7
    1
  3. Игор Алборгхети………………????????????????
    Хрвати су слали своје најбоље људе док су наше заступали пијнице коњоводци зидари абаџије и тако редом.
    Да су 1935 напрвили сваез с усташама је добро познато и колико тога још и данас су на власти свуда од Монтенегра па до Словеније или Македоније ,остали су као што су и били плаћеници шпијуни и бандити.
    Ето то је та „елита“ која је све ово припремила а архиви пуни у Београду, а тамао Хрватице не да да се ставе на увид,овдје Хрвати наравно бране једнако Степица Тита и Павелића као што данас Црногрци бране Секулу Ђиласа и Мила с истим жаром,скоро идентично или исто,само су времен друга.Степинац је имао боље услове у затвор него наше владике на слободи тада,подсјетимо се само процеса на Цетиње Арсенију Брадваревићу.Дакле ствари су јасне ради се по истој матрици само је интресовање мање за Монтепркно од Хрватске али не треба их губити из вида.Улога Русије и све друго у свим тим дешавањима и тада и данас је доста дискутабилна и упитна,подржали сецесију Монтенегра ,међу првима признали Хрватску а Ђукановић ако игдје буде бјежао није искључено да баш отиђе тамо,мада има доста дестинација гдје може није мало покрао.Интресанто је да РПЦ честитала Ђукновићу Васкрс вјероватно протоколарно како је обичај икао је исти избачен из Цркве!
    Тренутно у Европи нема угроженије цркве, од СПЦ у Црној Гори, нити већег противника Цркве од Мила Ђукановића….

    И поред свега тога, пожељела је Руска црква – Милу Ђукановићу, не само добро здравље, већ и успјех у даљем раду („Želimо Vam dobro zdravlje, pomoć od Gospoda i blagosiljamо uspjeh u Vašem radu i službi“, каже се у честитци…)…

    Испада да је Рускa православна црква дала подршку Милу да докрајчи прогон Српске православне цркве у Црној Гори, јер му је благосиљала даљи рад… Наиме, колико знам, а то је и сам Ђукановић више пута изјавио, да му је решење црквеног питања – главни циљ који је себи поставио до краја мандата…

    На страну то што је Мило Ђукановић декларисани атеиста, читај – безбожник, а ја бих рекао и антихрист, и шта има било која црква, а камоли Руска, да му упућује честитку за Васкрс…

    2
    3
  4. Spomenik u Jasenovcu je otkriven 1966.g. Ivan Krajačić je stajao pred mikrofonom a kako bi održao govor. No, nije znao da je mikrofon uključen pa je, onako u sebi promrmljao : Malo smo vas pobili ovdje. Promrmljao tiho, ali je masa čula. Tito je to sve zataškao. Ludi Srbi. Hrvat je uvijek prvo Hrvat pa tek onda sve ostalo. A Srbin komunista je prvo komunista, pa Jugosloven pa nešto treće. Iste godine Tito je smijenio zločinca Rankovića, a koji mu je bio vjeran kao pas. Kad je Ranković krepa 1981, na Satanu mu je došlo oko. 50 000 Srba, Otprilike onoliko koliko ih je i pobio.
    “ SRBI SU LUD NAROD“- psihijatar i prvi predsjednik SDS- a Jovan Rašković.

    5
    5
    1. Ispravka gore, pišem sa mobilnog. Nije na Satanu no na saranu Rankoviću. Mada i nije neka velika greška.

      4
      2
      1. … Nije uopšte tako bilo sa ovim krvnikom, ali nema veze, nešto je drugo mnogo bitnije! … Da ako jednog dana dokučimo.
        Naime, od kada je instalirana služba mlade boljševičke Rusije, koji su uglavnom činili poslenici tajne carske službe, kako se jedino oni nikada ne mjenjaju, obaveštajni centar KGB za Balkan je u Zagrebu Tu i dan danas sjedi njihov Rezident!
        Ne znam koji je danas, stucajem posrednih okolnosti znao sam onoga koji je ordijisao u raspadu Jugoslavije, Srbin on iz Kninske krajine, jedini Srbin od kada su se boljševički žbirii udomili ovdje!
        Još me muči i pozadina dve mirovne konferencije na kojima je ruski uticaj bio odlučujući : Karlovački mir i i Sanstefanski ugovor!
        Još i koloplet sa S-400 koji jeste, ili nije, stigao u Hrvatsku tokom rata …
        Da sve zabiberi, još i rusku uticaj i podrška proglašenju ND Montenegro!??
        Mnogo pitanja spram braće Rusa, nijedan valjani odgovor.
        Kada ih saznamo, možda nam i krene nabolje …

        4
        2
    2. … Nije uopšte tako bilo sa ovim krvnikom, ali nema veze, nešto je drugo mnogo bitnije! … Da ako jednog dana dokučimo.
      Naime, od kada je instalirana služba mlade boljševičke Rusije, koji su uglavnom činili poslenici tajne carske službe, kako se jedino oni nikada ne mjenjaju, obaveštajni centar KGB za Balkan je u Zagrebu Tu i dan danas sjedi njihov Rezident!
      Ne znam koji je danas, stucajem posrednih okolnosti znao sam onoga koji je ordijisao u raspadu Jugoslavije, Srbin on iz Kninske krajine, jedini Srbin od kada su se boljševički žbirii udomili ovdje!
      Još me muči i pozadina dve mirovne konferencije na kojima je ruski uticaj bio odlučujući : Karlovački mir i i Sanstefanski ugovor!
      Još i koloplet sa S-400 koji jeste, ili nije, stigao u Hrvatsku tokom rata …
      Da sve zabiberi, još i rusku uticaj i podrška proglašenju ND Montenegro!??
      Mnogo pitanja spram braće Rusa, nijedan valjani odgovor.
      Kada ih saznamo, možda nam i krene nabolje …

  5. Игор Алборгхети………………????????????????
    Хрвати су слали свије најбоље људе док су наше затупали пијнице коњоводци зидари абаџије и тако редом.
    Да су 1935 напрвили сваез с усташама је познато и колико тога још и данас су на власти свуда од Монтенегра па до Словеније или Македоније ,остали су као што су и били плаћеници шпијуни и бандити.
    Ето то је та „елита“ која је све ово припремила а архиви пуни у Београду и тамао Хрватице не да дасе ставе на увид,овдје Хрвати наравно барне једнако Степица Тита и Павели као што данас Црногрци барне Секулу Ђиласа и Мила с истом жаром,скоро идентично или исто,само су времен друга.Степинац је имао боље услове у затвор него наше владике на слободи тада,подсјетимо се само процеса на Цетиње Арсенију Брадваревићу.Дакле стври су јасне ради се по истој матрици само је интресовање мање за Монтепркно од Хрватске али нетреба их губити из вида.Улога Русије и све друго у свим тим дешавањима и тада и данас је доста дискутабилна и упитна,подржали сецесију Монтенегра ,међу првима признали Хрватску а Ђукновић ако игдје буде бјежао није искључено да баш отиђе тамо,мада има доста дестинација гдје може није мало покрао.Интресанто је да РПЦ честитала Ђукновићу Васкрс вјероватно протоколарно како је обичај икао је исти избачен из Цркве!
    Тренутно у Европи нема угроженије цркве, од СПЦ у Црној Гори, нити већег противника Цркве од Мила Ђукановића….

    И поред свега тога, пожељела је Руска црква – Милу Ђукановићу, не само добро здравље, већ и успјех у даљем раду („Želimо Vam dobro zdravlje, pomoć od Gospoda i blagosiljamо uspjeh u Vašem radu i službi“, каже се у честитци…)…

    Испада да је Рускa православна црква дала подршку Милу да докрајчи прогон Српске православне цркве у Црној Гори, јер му је благосиљала даљи рад… Наиме, колико знам, а то је и сам Ђукановић више пута изјавио, да му је решење црквеног питања – главни циљ који је себи поставио до краја мандата…

    На страну то што је Мило Ђукановић декларисани атеиста, читај – безбожник, а ја бих рекао и антихрист, и шта има било која црква, а камоли Руска, да му упућује честитку за Васкрс…

    6
    5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy