ИН4С

ИН4С портал

Из Кине стиже шест дронова

1 min read
Србија ће од Народне Републике Кине набавити шест беспилотних летјелица нове генерације од чега су двије наоружане и могу се употребљавати за елиминацију живе силе и непријатељских објеката и технике, пишу "Новости".

Фото: Танјуг

Србија ће у уторак парафирати важан уговор о набавци модерног наоружања. Двије беспилотне летелице „винг лунг“ биће убојите, сазнају „Новости“

Србија ће од Народне Републике Кине набавити шест беспилотних летјелица нове генерације од чега су двије наоружане и могу се употребљавати за елиминацију живе силе и непријатељских објеката и технике, пишу „Новости“.

Тако је у предвечерје уговарања посла вијека са азијским џином, вриједног чак три милијарде долара, са инфраструктуре, енергетике и индустрије, сарадња изненада склизнула и на војно поље од чега ће највише користи имати оружане снаге Србије.

Како сазнају „Новости“, Кинези су вољни да уђу у овај аранжман са војском Србије и детаљи би требало да буду познати током преговора Си Ђинпинга и Александра Вучића којем је у недељу, на почетку изузетно значајне посјете, приређен дочек са највишим војним почастима на пекиншком аеродрому.

Према сазнањима „Новости“, тема разговора највиших делегација двије земље биће и беспилотне летелице које производи познати кинески ваздухопловни концерн „Чангду“, који послује у оквиру корпорације AVIC (Ваздухопловна индустријска корпорација Кине).

Ову компанију посјетила је пре нешто више од два мјесеца висока војна делегација Србије, а током обиласка представљене су им могућности њихових дронова.

Најпознатија и најпродаванија беспилотна летјелица овог концерна јесте „јилонг 2“, позната и под називима „винг лунг“ или „птеродактил 2“. Ријеч је о унапређеном дрону, намијењеном борбеним дејствима на непријатељске положаје, објекте и технику.

Убојити дрон може да носи широку палету наоружања – ласерски вођене бомбе масе до 50 килограма, противпешадијске бомбе, ракете ваздух-земља и противоклопне ракете.

Кинези производе и извиђачке дронове, као и борбене летјелице скромнијих перформанси. Листа корисника ове модерне технике је подугачка, а на њој су и Емирати, Саудијска Арабија, Египат, Казахстан, Нигерија…

Кинески дронови стекли су и борбено искуство у више сукоба у свету и по готово свим параметрима – добро су се показали. Цијена једне беспилотне летјелице из фамилије „винг лунг“, према глобалном незваничном цјеновнику војне технике, достиже и – милион долара пишу „Новости“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy