ИН4С

ИН4С портал

Из одводних канала Сланог и Крупачког језера и базена Норин спашено око 3,5 тона рибе

1 min read

фото: Жељко Шапурић

Из одводних канала Сланог и Крупачког језера и компезационог базена Норин за два дана спашено је преко три тоне конзумне рибе. Када је редовни годишњи ремонт ХЕ „Перућица“ на затварачницама Сланог и Крупачког језера затвара се доток воде у каналима и риба се повлачи у крањну тачку базена Норин, одакле је иде тунелом према Глави Зете и хидроцентрали.

Предсједник Спортског риболовног друштва „Никшић“ Вујица Лалић каже да су у овој акцији учествовали ЕПЦГ, СРК „Никшић“, Божо Крсмановић са својом механизацијом и радницима, односно СРК „Растовац“, Служба за заштиту и спашавање, ПНФ из Подгорице и Клуб „Еxтрем“ из Никшића.

– Извадили смо око 3,5 тона рибе и вратили у матична језера. Нажалост у базену Норин остало је око двије тоне рибе коју нијесмо могли спасити, што је велика количина и огромна штета. У компезационом базену су велике наслаге муља, а на површини густа трава тако да и поред великог напора нијемо могли спасити сву рибу – каже Лалић и истиче да је СРК „Никшић“ од ЕПЦГ тражио да поставе бараже и рибље стазе, који би спријчели губитак рибљег фонда.

image

– То је скупа инвестиција и тешко изводлљива. На Крупцу би требало поставити специјалне плоче на преливима које би коштале до 30.000 еура које би доста допринијеле губитку рибе из језера – каже Лалић.

Предсједник ронинилачко-спасилачког клуба –Еxтрем“ Зоран Радовић каже да је задовољан акцијом и да је у спасавњу рибе учествовао и члан клуба Ненад Радуловић.

– Извадили смо и спасили све рибе које смо могли и вратили их у матична језера. Било је преко три тоне смуђа, клена и шарана-кинеза – каже Радовић и појашњава да се коначно мора ријешити вишедеценијски проблем губитка рибљег фонда који се дешава приликом редовног ремонта хидроелектране.

Поставити неке мреже испред одводних тунела затварачница

Дугогодишњи никшићки риболовац Александар Ацо Шипчић, који четири деценије другује са језерима Слано и Крупац, истиче да се коначно мора ријешити овај вишедеценијски проблем.

– Морају се поставити неке мреже испред одводних тунела затварачница Сланог и Крупца да риба не иде у канале, односно у неповрат. То је једини начин да се риба спаси. Осим овог, проблем су и мреже који постављају рибокрадице – каже Шипчић.

– Нешто се мора радити. Мора се поставити неко сито, мрежа или лагана струја да риба не би улазила у одводни канал. Не знам тачно, али мислим да је исплатљивије да се се то спријечи него да се сваке године прави велика штеза и губитак рибљег фонда- каже Радовић, и додаје да када риба прође решетку Норина онда јој више нема спаса.

– Ако је не самељу турбине генератора ХЕ „Перућица“, риба ће сигурно угинути од великог пада, односно висинске разлике од Норина према Глави Зете. И да не раде турбине и генератори риба не би могла да преживи. Не могу са сигурношћу да кажем колико се рибе спаси, а колико се штетује, али губитак је сваке године велики – подвлачи Радовић.

Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Из одводних канала Сланог и Крупачког језера и базена Норин спашено око 3,5 тона рибе

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *