Из Подгорице финансирали кампању ДПС-а у Тивту: Донације пљуштале као киша
1 min read
Чађеновић
Извршни директор подгоричке „Чистоће“ Андрија Чађеновић уплатио је 17. марта хиљаду еура на посебан рачун ДПС-а за локалне изборе у Тивту, а његови помоћници Војин Катнић и Слободанка Чабаркапа по 800 еура, показује документ доступан на сајту Агенције за спречавање корупције.
У документу се, међу онима који су помогли владајућу партију, помињу и Димитрије Секуловић и Душан Радојевић, који су такође 17. марта уплатили по 400 еура. Имена одговарају онима са списка запослених у подгоричкој „Чистоћи“, али ЦИН-ЦГ није могао да добије потврду да ли ријеч о о њима, јер из градског предузећа су саопштили да они „о политици не разговарају на послу“.
Према бирачком списку у који је ЦИН-ЦГ имао увид, у главном граду живе још по један Димитрије Секуловић и Душан Радојевић
Прије него што је донијета одлука о одлагању избора у Тивту, Демократска партија социјалиста (ДПС) за потребе изборне кампање прикупила је 12.900 еура од донација, а петина је стигла из подгоричке „Чистоће“. Међу онима који су помогли владајућу партију су, између осталих, њен други човјек, премијер Душко Марковић, градоначелник Подгорице Иван Вуковић и више посланика, док на листи нема никог ко је на високим позицијама у Тивту.
Како су све уплате запослених у „Чистоћи“ уплаћене у два радна дана, на питање ЦИН-ЦГ да ли су добили инструкције од владајуће партије у вези са прикупљањем донација за потребе изборне кампање у Тивту и да ли су о тим инструкцијама обавијестили запослене, из градског предузећа су саопштили да на то не могу да одговоре.
„Вашим питањима упорно покушавате да у оквиру привредног друштва ‘Чистоћа доо’, које у Главном граду обавља јавну функцију-одржавање јавне хигијене, водимо разговоре на политичке теме. Уколико имате нека интересовања која се односе на функционисање нашег привредног друства, надлежностима и повјереним пословима које обављамо у складу с законом и одлукама Главног града, радо ћемо на њих одговорити,“ наводи се у одговору који је са маила кабинета директора достављен ЦИН-ЦГ.

Директор Андрија Чађеновић је члан Главног одбора ДПС-а.
Из ДПС-а нису одговорили на питања ЦИН-ЦГ о томе да ли су дали упутства за донације својим члановима, ако јесу како она гласе, а посебно да ли су та упутства прослијеђена градском предузећу „Чистоћа“.
Предсједник ДПС и Црне Горе Мило Ђукановић донио је 20. марта одлуку да се одложе локални избори у Тивту, који су били заказани за 5. април.
Избори би требало да се одрже у року од 90 дана након престанка наредби надлежних органа којима су уведене мјере за спрјечавање уношења, сузбијање и преношења новог коронавируса у Црну Гору.
ДПС је предао 11. марта листу кандидата за одборнике са слоганом “Због Тивта. За Тивћане! ДПС Мило Ђукановић“ коју предводи одборница и посланица Јованка Лаличић.
Прије одлуке о одлагању избора потврђено је још шест изборних листа: три партије – Социјалдемократе, Хрватска грађанска иницијатива и Социјалдемократска партија, као и три групе грађана Народ побјеђује, Бокешки Форум и Горан Божовић – часно и одговорно за бољи Тиват.
Директор Истраживачког центра Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) Дејан Миловац у вези донације из Чистоће“ казао је како није новост да се већина руководећег кадра запошљава по такозваном партијском кључу.
„Дио њих су званично чланови политичких партија, а дио је посао добио у замјену за глас на неким од претходних избора. У том смислу је очекивано да кроз донације и плаћање чланарине подржавају партију која их је инсталирала на руководећу или другу позицију у јавном предузећу, јер је то саставни дио тзв. партијског запошљавања. Нажалост, већина партија која је на валсти на неком нивоу у држави није имуна на такав систем, што деценијама уназад на мјеста на којима се доносе кључне одлуке пласира не најбоље, него најпослушније. На тај начин, у овом случају ДПС, осигурава не само да такав кадар новцем помажу партију, него и да, што је опасније, даље преносе политику своје партије и на запослене врше притисак да и они постану дио тог система,“ казао је он.
Миловац подсјећа да је јавност готово на свим претходним изборима имала прилике да види спискове запослених у државним институцијама и компанијама са ознакама “сигуран”, “наш”, “њихов” и слично. То је, додаје, школски примјер заробљавања државне институције која умјесто примарне дјелатности – пружања сервиса грађанима који је плаћају, постаје база сигурних гласова како би се тај исти систем обновио већ на наредним изборима.
„Нажалост, та пракса није лимитирана само на адресе са којим грађани добијају основне комунлане сервисе, попут здравства, образовања, локалне управе, већ је годинама постала и саставни дио кадровске политике и у оним институцијама на којима би требало да почива институционални отпор ка таквој пракси. Тиме је заокружен систем заробљење државе у коме се Црна Гора фактички налази већ дуго,“ оцијенио је Миловац.

Из Агенције за спречавање корупције, на чијем је челу вршилац дужности директора Саво Милашиновић, казали су за ЦИН-ЦГ да је увидом у евиденцију утврђено да је 17 од наведених 21 донатора давало прилоге или чланарине ДПС-у и у ранијем периоду.
„Агенција врши контролу висине датих прилога и давалаца прилога, односно контролише да ли се међу даваоцима прилога налазе и лица којима је забрањено давање материјалне, финансијске помоћи и неновчаних прилога у складу са чл. 34 закона, као што су физичка лица и предузетници који немају бирачко право у Црној Гори, правоснажно осуђена лица за кривична дјела са елементима корупције и организованог криминала, стране државе и правна лица, итд. Предметна контрола је у току,“ наводи се у одговору Агенције.
Агенцији није пристигао ни један приговор на кршење прописа о забрани вршења притиска из члана 35 Закона о финансирању политичких субјеката изборних кампања, којим се прописује да је забрањено било коме вршење притиска на правна лица, привредна друштва и физичка лица приликом прикупљања прилога или било које друге активности везане за изборну кампању и финансирање политичких субјеката.
Кроз 30 контрола АСК је констатовала прекорачење мјесечне потрошње код двије потрошачке јединице у Тивту, узроковане пријетњом принудне наплате, као из због повећаних издатака за бруто зараде запослених чији опис посла подразумијева теренски, прековремени, ноћни и рад у вријеме празника.
Извршене су и три контроле на терену у којима нијесу утврђена кршења одредби закона. Планиране контроле на терену политичких субјеката који предају изборне листе су одгођене након одлуке о одлагању избора.
Законом о финансирању политичких субјеката и изборних кампања прописано је да је учесник избора дужан да петнаестодневно у току изборне кампање доставља Агенцији извјештај о прилозима правних и физичких лица.
Агенција је дужна да на својој интернет страници објави извјештај у року од седам дана од дана пријема.
Избори у Тивту требало је да буду први по којима би се примјењивале нове одредбе Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, којима је граница за донације физичких лица повећана са 2.000 на 5.000 еура, а за правна лица са 10.000 на 20.000 еура.
Миловац истиче да ће овакво рјешење највише погодовати ДПС-у.
„Јер ће сада много брже, кроз много једноставнију мрежу наводних донатора моћи да унесе новац у званичне финансије изборних кампања. У вези са тиме, јасно је да је већина механизама за нелегално утицање на слободну изборну вољу и даље ту, те да можемо очекивати да, под изговором помоћи због епидемије вируса корона, буду можда и значајније присутни него раније. Мислим да је свима јасно да је, без обзира на тачан датум одржавања избора, предизборна кампања већ почела, те да је поново на дјелу злоупотребе такозване институционалне предности коју ДПС на сваким изборима неупитно има“, оцијенио је Миловац.
На сајту АСК се у овом дијелу помиње да је за ове изборе донације примила још једино изборна листа „Народ побјеђује“, коју предводи Жељко Комненовић. Донацију од 20 еура уплатила је Тијана Драгојевић.
„Честитка“ и из Херцег Новог
У извјештају који се односи на период од 5. до 19. марта помиње се укупно 21 име, а сви они уплатили су 12.900 еура у року од пет дана. На листи нема никог од кандидата за одборнике у Тивту.
Једина уплата 13. марта дошла је од потпредсједника ДПС-а, премијера Душка Марковића, који је помогао кампању владајуће партије са 300 еура.
Дан касније стигла је највећа уплата – 1.230 еура од одборника Скупштине општине Херцег Нови Андрије Радмана. Он је за изборну кампању дао готово цијелу мјесечну плату. Према имовинском картону који је доставио Агенцији, прошле године примао је око 1.350 еура мјесечно, од чега је 225 чинила одборничка накнада, а 1.124 са редовног посла, али у картону не пише конкретно гдје.
Други по донацијама био је посланик ДПС-а Петар Ивановић, који је за кампању дао 1.050 еура.
То је више од половине његових редовних мјесечних примања, који су прошле године износили 1.820 еура. Од тога је 1.650 примао за посланичку плату, а 170 као ванредни професор на Универзитету Доња Горица.
Осим директора „Чистоће“, 1.000 еура дао је и градоначелник Подгорице Иван Вуковић. Према картону, он је прошле године зарађивао око 1.420 еура, а већи дио године још непуних 315 еура као професор на Факултету политичких наука.
Што се тиче осталих донација, ДПС-у је 900 еура дао Жељко Лазаревић, а 200 еура мање дао је Абедин Аџовић, одборник ДПС-а у општини Тузи.
По 600 еура дали су Абедин Пепић и Есад Харовић, по 500 посланици Марта Шћепановић, Милош Николић и Михаило Анђушић, као и Марина Вујановић. Сто еура мање дао је Џемал Лекић, а 300 Филип Ђурановић, 220 Менсур Хоџа, а 200 Данило Дробњак.
ДПС је за само неколико дана успио да премаши оно што су за цијелу изборну кампању у Тивту прикупили прије четири године – 8.480 еура.
Међу онима који су 2016. помогли партију су садашњи и бивши градоначелници Иван Новосел и Синиша Кусовац, као и тадашњи одборник а сада директор тиватског „Комуналног“ Владо Ђукић.
Миловац: Разрађена шема уноса готовине
Директор Истраживачког центра МАНС-а истиче да су њихова истраживања о донацијама политичким партијама током изборних кампања 2016. и 2018. године показала да постоји доста простора за сумњу да се управо код уплата физичких лица у званичан финансијски систем уноси новац из непознатих извора.
Истраживајући донације ДПС-а за парламентарне изборе 2016. године, према ријечима Миловца, сасвим је постало очигледно да постоји веома добро разрађена шема кроз коју ДПС уноси новац на своје рачуне, под изговором да се ради о донацијама.
„Један начин је био тај што се на име физичких лица уплаћују приличне своје новца, истог дана, у истој пословници, а колико је комплетна шема била очигледна показао је случај ‘Врела Рибничка’ гдје је за само неколико дана изборне кампање ДПС из најсиромашнијег насеља у Подгорици прикупио чак 30.000 еура, од укупно око 600.00, колико су прикупили од донација из цијеле Црне Горе,“ казао је он за ЦИН-ЦГ.
„Други начин је да високи државни и политички функционери ‘помажу’ своју партију током кампање, па смо такође забиљежили уплате у само једној подгоричкој пословници банке, иако се ради о функционерима који долазе из различитих општина. Подаци говоре да су уплате из општина долазиле само одређеног дана, што оставља велики простор за сумњу да се није радило о добровољним донацијама, већ да су велике своте уношене у финансијски систем ДПС-а плански,“ казао је Миловац.
Милош Рудовић
Марија Кривокапић

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ovaj Cadjenovic je momak od izuzetnih roditelja
Nazalost, DPS ga je kao mlado momce uzeo u DPS Janjicare
Tako da na zalost Milo i Partija su mu i otac i majka
Dakle, Milo dadne crne novce svojim podčinjenima, a onda ti podčinjeni iste te novce uplaćuju, opet Milu, samo ovaj put oprane.
Da Milo Dušku uopšte nevjeruje pokazuje cifra od 300 eura, više mu Milo nije smio dati, a i Duškova vrijednosti nije veća od tih 300 Eura.
E da može džepna maramica napraviti gospodina.