ИН4С

ИН4С портал

Из Србије извучено 50 милијарди долара?!

1 min read

Земље у развоју су од 2002. до 2011. изгубиле нелегалним каналима 5,9 хиљада милијарди долара, наводи се у извештају америчког „Глобал фајненшел интегритија“. У том извештају, под називом „Нелегални финансијски токови из земаља у развоју од 2002. до 2011. године“, наводи се да нелегални одлив капитала из тих земаља алармантно расте, по просечној стопи од преко 10 одсто годишње.
 srbpare

Гледано по проценту удела у БДП-у, земље субсахарске Африке су према извештају претрпеле највећи одлив капитала. Реч је о просечном одливу од 5,7 одсто БДП-а годишње, док је на глобалном нивоу тај одлив износио просечна четири одсто БДП-а.

На ранг-листи ГФИ, којом су обухваћене 144 земље, Кина је заузела прво место по нелегалном одливу капитала, будући да је у периоду од 2002-2011. године из те земље изашло 1.008 милијарди долара. За њом следи Русија, из које је испарило 880,96 милијарди долара, а на трећем месту је Мексико, с нелегално извезеним капиталом у висини од 461,86 милијарди долара.

Србија је по укупној вредности одлива капитала нелегалним каналима у периоду 2002 -2011. године заузела високо 19. место, са сумом од 49,37 милијарди долара.

Економиста Љубомир Маџар за „Вести“ каже да га не чуди податак да капитал цури из Србије, али је ипак изненађен сумом исисаних пара.

– Несигурност и правна неуређеност државе један је од кључних разлога због чега новац нелегално бежи из Србије. Закони се не спроводе доследно, имамо и високу стопу инфлације у том десетогодишњем периоду и све су то разлози због којих капитал цури. Избегавају се порези, царине, а то је највеће исисавање новца – каже Маџар.

С друге стране, Бранко Павловић, некадашњи директор Агенције за приватизацију каже да је у питању нереално истраживање.

– Разумем податаке за Кину или Русију, то су огромне земље, али је немогуће да је из Србије нелегално изашло 50 милијарди долара за 10 година. Просто Србија нема тај капитал, легално ни нелегално, осим ако не рачунају шверц дроге. Али то није исисавање пара искључиво из Србије, него највећим делом из Европе и света – сматра Павловић.
Економски аналитичар Милан Ћулибрк каже да му није јасно како су експерти из Америке дошли до цифре од 50 милијарди долара.

– На делу је мало веће претеривање јер толико новца није направљено у Србији. Ипак чињеница је да све мање новца улази у Србију јер у првих шест месеци ове године ушло је свега пола милијарде директних страних инвестиција – наводи Ћулибрк.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net