ИН4С

ИН4С портал

Иза решетака „љетују“ тужилац, судија, полицијски шефови…

1 min read

Фото: ДАН

Иза зидина Управе за извршење кривичних санкција (УИКС) у Спужу вреле љетње дане проводе окривљени за разна кривична дјела, од оних лакших па до најтежих. И сви дијеле исту судбину, неки и исту ћелију.

Многи у притвору чекају подизање оптужнице, неки други у затворским ћелијама одбројавају дане до истека робије. Редовне активности не могу да избјегну, а у слободним тренуцима ко зна с каквим се мислима боре – да ли се кају, страхују ли, сањају ли слободу, кују ли планове шта ће радити кад се једном нађу с друге стране решетака.

Много је, кажу упућени, различитих карактера и разноразних судбина у спушком казамату. Отуда и доста чести проблеми, свађе, размирице, па чак и физички сукоби. Ма колико надлежни настојали да раздвоје, рецимо, припаднике супротстављених криминалних група, готово је немогуће потпуно анулирати опасност од сукоба. Знатно је тежа ситуација када се иза решетака, међу криминалцима, нађу и они којима је посао био да их гоне и кажњавају, пише ДАН.

Мајка на слободи, син у ћелији

За разлику од своје мајке Весне Меденице, бивше предсједнице Врховног суда, која је пуштена да се брани са слободе, Милош Меденица, умјесто на некој од егзотичних дестинација, ово љето проводи у спушком затвору. Он се надлежним органима предао прошле године, а заједно са својом мајком и осталим осумњиченима оптужен је за стварање криминалне организације, продужено кривично дјело кријумчарење, продужено кривично дјело давање мита, примање мита, противзаконити утицај и навођење на противзаконити утицај, злоупотреба службеног положаја, неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога, омогућавање уживања опојних дрога, недозвољено држање оружја и експлозивних материја, тешка тјелесна повреда и спречавање доказивања.

А овог љета у Спужу „љетују“ чак и један специјални тужилац, бивши директор полиције, помоћник директора полиције, бивши предсједник Привредног суда, више високопозиционираних припадника полиције, некадашњи припадник АНБ-а… У спушком затвору љето проводи и бивши директор Управе за катастар, а у ћелији, умјесто у родној Будви, вреле љетње дане проводи и предсједник те општине.

Све у свему, шаролика дружина. Сви они чекају у истражном затвору и надају се укидању притвора и могућности да се са слободе бране од оптужби за почињена кривична дјела, углавном злоупотребе службеног положаја. Иако су многи од њих осумњичени или оптужени за сарадњу са припадницима криминалних кланова, сигурно је да им није свједено када се с тим лицима нађу „на истој страни“, односно када подијеле њихову затворску судбину…

Ковачевић у соби са Лазовићем?

У притвору је и даље и бивши директор Управе за некретнине Драган Ковачевић. Он је ухапшен у децембру 2020. године због сумње да је организовао криминалну групу која је државно земљиште у зони морског добра незаконито уписивала на физичка и правна лица, Након што је 24. фебруара пуштен на слободу, он је побјегао, а подгорички Виши суд је наредио да се за њим распише потјерница због кривичних дјела стварање криминалне организације, злоупотреба службеног положаја путем подстрекавања и изнуда путем подстрекавања. У судници се појавио готово годину и по касније, када је ухапшен. Према незваничним, али поузданим сазнањима, Драган Ковачевић дијели затворску собу са Петром Лазовићем.

„Најсвјежији“ становник Истражног затвора у Спужу је бивши директор Управе полиције Веселин Вељовић. Он је ухапшен 24. јула, у раним јутарњима сатима, након чега је приведен у просторије Специјалног полицијског одјељења, а затим и код специјалног тужиоца. Тренутно у притвору чека даљу одлуку суда.

Против њега, заједно са још три особе, поднијета је кривична пријава због сумње да су учинили кривична дјела стварање криминалне организације, злоупотреба службеног положаја и кријумчарење.

Избјегли „љетовање“ у Спужу

Бивши директор Управе прихода и царина и високи функционер ГП УРА Раде Милошевић само је кратко осјетио љетну врелину између спушких зидина, будући да је 21. јуна пуштен да на слободи чека оптужницу. Он је ухапшен 21. децембра прошле године по налогу СДТ-а због сумње да је створио криминалну организацију. Заједно са осталим окривљенима терети се за нестанак милионски вриједних товара цигарета који су заплијењени у луци Бар.

За разлику од прошлог љета, ове љетње дане на слободи је провела и Весна Меденица, бивша предсједница Врховног суда.

Прошлог љета је кратко иза решетака боравила и бивша извршна директорица компаније „13. јул Плантаже“ Верица Мараш, која је након два мјесеца пуштена на слободу. Слободе су се прије ње домогли Веселин Вукотић и још пет бивших чланова Одбора директора „Плантажа“.

– Специјално полицијско одјељење, по налогу Специјалног државног тужилаштва, лишило је слободе В.В. и М.Н. и против њих, али и против А.М. и Н.М., који се траже, поднијета је кривична пријава – саопштено је тада из СДТ-а.

Наведено је да је хапшењу претходило претресање станова и других просторија осумњичених у Подгорици, Никшићу, Жабљаку и Мојковцу.

Докази против њих прикупљени су и у сарадњи са Агенцијом Европске уније за сарадњу органа за спровођење закона – ЕУРОПОЛ – саопштио је портпарол СДТ-а и државни тужилац Вукас Радоњић.

Вељовић је био директор Управе полиције од 2007. до 2011. године, а потом и од средине 2018. до краја 2020. године.

Између та два мандата био је савјетник тадашњег предсједника Црне Горе Филипа Вујановића за област безбједности и одбране, а у вријеме владе Мила Ђукановића од 2014. године и секретар Вијећа за националну безбједност.

Од краја 2020. године, након промјене власти у Црној Гори, био је савјетник за безбједност и одбрану тадашњег предсједника државе Мила Ђукановића, а ту функцију је обављао до 20. маја ове године.

Вељовић је од 1995. до 2005. био командант САЈ-а (Специјалне антитерористичке јединице). Довођен је у везу са „црним тројкама“ које су се обрачунавале са политичким неистомишљеницима, а повезиван је и са купопродајом државне имовине због које је, како се сумња, држава претрпјела вишемилионску штету.

Вељовић је хапшен због напада на службено лице током демонстрација у септембру 2021. на Цетињу, организованих како би се спријечило устоличење митрополита Српске православне цркве Јоаникија у том граду. Иако је ослобођен, за то дјело ће му се поново судити јер је у мају укинута ослобађајућа пресуда.

Специјални тужилац Саша Чађеновић ухапшен је 9. децембра прошле године по налогу Специјалног државног тужилаштва, које га сумњичи да је у другој половини 2020. до 2022. године постао члан криминалне организације „кавачки клан“. Њему је почетком ове седмице, због опасности од бјекства, притвор продужен за још најмање мјесец дана, до даље одлуке суда. Оптужница против Чађеновића подигнута је у јуну. Након покретања кривичног поступка, суспендован је са функције државног тужиоца. Чађеновић је током саслушања у Специјалном тужилаштву негирао кривицу за дјела које му стављају на терет.

Према оптужници, он је прикривао извршиоце најтежих кривичних дјела и није покретао кривичне поступке против њих, тако што је уклањао кривичне пријаве против наводних вођа и припадника криминалног „кавачког клана“ Радоја Звицера, Игора Божовића, Милана Вујотића, Радоја Живковића, Александра Пауновића и Александра Љумовића. Он је, како тврде из СДТ-а, Звицера, Вујотића, Живковића и Драгана Кнежевића у списима тужилачких предмета представљао као непозната лица иако је знао њихов идентитет.

Једине везе са свијетом телевизор, адвокат и посјета породице

Ујутру, у шест сати, имамо устајање, чишћење, односно спремање собе, затим доручак, имамо слободне активности које се односе на боравак на отвореном простору, рекао је почетком године за РТЦГ Небојша Јанковић, помоћник директора УИКС-а, говорећи о условима и активностима у спушком затвору.

Ни на отвореном, окружени високим зидовима, притвореници, како је тада испричао, нијесу сами, а и вријеме проведено под парчетом неба краће је него што би требало.

– Зато што је већи број лица, зато што је потребно извршити њихово одвајање, односно одвојити њихове активности од других лица, од којих им евентуално може бити угрожена безбједност – казао је Јанковић.

Једине везе са спољним свијетом притвореницима су телевизори и посјете адвоката и чланова породице.

У спушком затвору тренутно борави неколико лица која се сумњиче да су чланови „кавачког клана“, а поједини слове и за вође те криминалне организације.

Сада већ бивши предсједник Привредног суда Црне Горе Блажо Јованић ухапшен је 9. маја прошле године по налогу главног специјалног тужиоца Владимира Нововића. Сумњичи се да је организатор криминалне групе која је претходних година злоупотребом службеног положаја у стечајним поступцима оштетила државу за вишемилионски износ.

Осим Јованића, тада су ухапшени и стечајни управници Саша Зејак, Сања Љешковић и Радован Радиновић, адвокатица Снежана Јовић и власници фирми за приватна обезбјеђења Павић Глобаревић и Дарко Перовић. Сви осим Јованића у међувремену су пуштени из притвора.

Као предсједник Привредног суда Јованић је истовремено био и стечајни судија у случајевима највећих црногорских предузећа – Комбината алуминијума Подгорица, Боксита, „Радоја Дакића“, „Вектра Боке“, Бродоградилишта Бијела, „Оногошта“ и других.

Јованић је осам година био на челу Привредног суда. На рочишту поводом контроле оптужнице он је негирао кривицу, оптуживши специјалну тужитељку Лидију Митровић да је кривотворила чињенице. У међувремену је и тужитељка Митровић привремено суспендована јер се против ње води кривични поступак због сумње у злоупотребе у другом предмету.

У истражном затвору је и Дејан Кнежевић, вршилац дужности помоћника директора Управе полиције за борбу против организованог криминала, који је ухапшен 22. марта због сумње да је повезан са дијелом групе коју СДТ терети за стварање криминалне организације и шверц дроге.

– Лишен је слободе в. д. помоћника директора Управе полиције за Сектор за борбу против криминала Дејан Кнежевић. Полиција сарађује и поступа по налогу Специјалног државног тужилаштва у овом случају – саопштили су из полиције након хапшења једног од својих шефова.

Како је тада саопштено, акција је спроведена на основу вишемјесечног дјеловања СДТ, СПО и Агенције Европске уније за сарадњу органа за спровођење закона – Еуропол.

Хапшење Кнежевића услиједило је у наставку операције СДТ-а и СПО у којој су ухапшени бивши и тадашњи службеници црногорске полиције Горан Стојановић, Милан Поповић, Владимир Бајчета и Милета Ојданић, као и Тихомир Аџић. Кривичном пријавом обухваћено је 17 особа, а међу њима је највише бивших и активних полицајаца. Сви они су тренутно иза решетака.

Хапшење Дејана Кнежевића изавало је турбуленције на челу Управе полиције јер је због њега Влада смијенила тадашњег директора УП Зорана Брђанина и на његово мјесто као вршиоца дужности именовала Николу Терзића.

Петар Лазовић, главна „звијезда“ скај преписке коју вог љета у наставцима објављују „Вијести“, а преносе други медији, проводи љето у затворској ћелији упркос чињеници да је за његову слободу у више наврата нуђено вишемилионско јемство.

Службеник Агенције за националну безбједност (АНБ) Петар Лазовић ухапшен је 18. јула прошле године по налогу СДТ-а због сумње да је починио кривично дјело стварање криминалне организације.

СДТ је тада издало и налог за хапшење службеника Управе полиције Љуба Миловића, који је и даље у бјекству.

Лазовић се терети за стварање криминалне организације, неовлашћену производњу, држање и стављање у промет опојних дрога, кријумчарење, недозвољено држање оружја и експлозивних материја и злоупотребу службеног положаја.

Еуропол је Лазовића и Миловића означио као чланове „кавачког клана“.

Портал Либертас је у мају прошле године објавио документа Еуропола у којима, између осталог, пише да су службеници полиције Петар Лазовић (32) и Љубо Миловић (32)м чланови криминалног клана „кавач“, директно укључени у шверц великих количина кокаина из Еквадора у Европску унију и Аустралију.

– Такође, Петар Лазовић и Љубо Миловић су били укључени у шверц оружја у име „кавачког клана“. У исто вријеме, Лазовић и Миловић, у име „кавачког клана“, раде и шверц цигарета. Истрага усмјерена на Лазовића и Миловића требало би да буде приоритет број један црногорске полиције – објавио је поменути портал.

ДАН

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Иза решетака „љетују“ тужилац, судија, полицијски шефови…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy