„Изађи мала“: Три деценије у служби – вртоглав успон и болан пад Веселина Вељовића
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/02/komita-veljovic.jpg)
Веселин Вељовић, фото: Марко Илић
Бивши директор Управе полиције Веселин Вељовић ухапшен је јутрос у акцији Специјалног полицијског одјељења по налогу Специјалног државног тужилаштва.
Препознат по бахатом и осионом понашању према сарадницима, грађанима, и колегама, само снисходљив према надређенима, посебно Милу Ђукановићу.
У току литија, провоцирао је грађане, и камера је забиљежила да је изашао на балкон, кад је литија пролазила Булеваром Св. Петра Цетињског у вешу (трикмајици), док је ограда балкона била „окићена“ заставом.
Често након тог догађаја, пјевало се испод тог прозора у току литија или протеста грађана пјесма „изађи мала“.
Након пораза на изборима 2020. године, почео је да „пише колумне“, те своје ставове износио и путем објава на Твитеру.
Пут Веселина Вељовића
Вељовић од љета 2007. до 2011. године био је директор Управе полиције, а потом је у периоду од 30. јула 2018. до 17. децембра 2020. године у другом мандату био први човјек црногорске полиције.
Током каријере на челу безбједносног сектора, Веселин Вељовић, од стране опозиционих партија, дијела невладиних организација и медија често је оптуживан за нетранспарентност, злоупотребу полиције и моћи, беспоговорну политичку лојалност Милу Ђукановићу, али и за умијешаност у бројне случајеве продаје државне имовине.
Након окончања првог мандата Вељовић је био савјетник тадашњег предсједника Црне Горе Филипа Вујановића за област безбједности и одбране, а у вријеме Владе Мила Ђукановића од 2014. године и секретар Вијећа за националну безбједност.
Када је у децембру 2020. послије разговора са тадашњим потпредсједником Владе Дританом Абазовићем отишао из УП поново је запослење нашао у кабинету бившег предсједника Мила Ђукановића.
Функцију савјетника за безбједност и одбрану Вељовић је обављао све 20. маја ове године.
Од Пљеваља до Подгорице
Након завршетка Војне академије у Београду Вељовић је једно вријеме био у ЈНА, а потом се на почетку 1992. године запослио у тадашњи МУП Црне Горе, гдје је те године постављен за командира Станице полиције у Центру безбједности Пљевља, пишу Вијести.
Почетком деведесетих година, у вријеме политичког и државног савезништва званичне Подгорице и Србије Слободана Милошевића, у Пљевљима и околним селима Буковице, паравојне српске јединице су вршиле прогон бошњачког становништва. Иако је дио Бошњака из тог краја проблематизовао његову улогу у тим догађањима, Вељовић је тврдио да је црногорска полиција омогућила мир у Пљевљима. У том периоду из Буковице је расељено око 125 породица.
Вељовић је на 1995. године постављен за команданта САЈ-а, гдје је на почетку 1998. године у вријеме политичких превирања између Мила Ђукановића који је контролисао црногорску полицију и Момира Булатовића, одиграо кључну улогу током насилних демонстрација, 14. јануара 1998. када са својом јединицом није дозволио продор демонстраната у зграду тадашње Владе.
Командант САЈ-а Вељовић је био све до 2005. године, а током десетогодишњег ангажовања завршио је више међународних стручно-специјалистичких курсева и семинара у земљи и иностранству који анализирају тероризам као глобални изазов и безбједносну пријетњу…
За стручни и професионални рад у Министарству оцјењиван је највишим службеним оцјенама и више пута награђен и похваљен.
Поводом Дана безбједности, одликован је Орденом заслуга за област одбране и безбједности првог степена и добитник је плакете Савеза удружења бораца НОР-а и антифашиста Црне Горе, за заслуге у развоју и унапређењу антифашизма у Црној Гори.
Убиства, напади на новинаре, црне тројке
Иза ере Веселина Вељовића, најмоћнијег безбједњака од независности Црне Горе, остао је низ нерасвијетљених убистава, напада на новинаре и кривичних дјела којима је оштећена државна имовина.
Његову еру обиљежио је и метеорски успон црногорских организованих криминалних група, које су у посљедњој деценији толико ојачале да су препознате као једна од већих пријетњи на криминалној мапи Европе.
Бивши полицијски службеник Брајушко Брајушковић оптужио је 2013. године Веселина Вељовића да је наводно организовао „црне тројке“ – батинашке групе, које су наводно пребијале неподобне новинаре, опозиционаре, неистомишљенике на почетку 21. вијека.
Та афера никада није добила епилог.
У мају 2004. године убијен је уредник „Дана“ Душко Јовановић, али наручиоци и директни извршиоци никада нијесу пронађени. За овај случај Вељовић је више пута тврдио да је оперативно ријешен, али да је и “неповратно изгубљен због професионалног несналажења тадашњег тужиоца”.
У вријеме Вељовићевог управљања полицијом, претучен је новинар Вијести Туфик Софтић у Беранама 2007. али и организована сачекуша за директора “Вијести” Жељка Ивановића у ноћи 1. септембра 2007. године.
Вељовићевом возачу и шефу обезбјеђења Миленку Рабреновићу је суђено због пријетњи упућених новинарки Оливери Лакић. Лакић је претходно, 2011. године, писала о шверцу дувана из фабрике “Тара” из Мојковца.
У вријеме његовог руковођења, 2011. године, из Управе полиције је потекао фалсификовани листинг телефонских разговора тадашњег премијера Игора Лукшића. Тим листингом је покушана компромитација Игора Лукшића тако што се међу позиваоцима нашло име и осуђеног наркобоса Дарка Шарића. Иако је Лукшић, са мјеста премијера, инсистирао на ефикасној истрази, никада није откривено ко је фалсификовао листинг.
Након те афете али и притисака међународне заједнице Вељовић је морао да оде са чела УП.
Штетни уговори
Дио невладиног сектора али и медија годинама су Веселина Вељовића изначавали за штетне уговоре који се односе на продају имовине у власништву полиције и Министарства унутрашњих послова.
Афера “Лименка” је државу коштала више од 10 милиона еура на основу судске пресуде по тужби Аца Ђукановића, брата предсједника Црне Горе Мила Ђукановића. Ђукановић је тужио државу због неиспуњеног уговора о уступању земљишта које је било у власништву Управе полиције.
Вељовић је означаван и као одговорна особа за склапање проблематичног уговора 2011. године, о куповини камп-хотела „Златица“ у Подгорици од бизнисмена Жарка Бурића за 8,3 милиона еура, за потребе обуке Специјалне антитерористичке јединице.
Претходно је Влада продала Бурићу камп-хотел Златица и још два хотела (Црна Гора и Љубовић), за много нижу цијену од 4,7 милиона еура.
Вељовић је у згради Нормал цомпанy, коју је градио Бурић, власник трособног стана због којег је МАНС тврдио да га је купио тако што је платио само трећину његове вриједности. МАНС је поднио кривичну пријаву против Вељовића и Бурића због сумње да је оштећен државни буџет ради прибављања противправне финансијске користи. Овај случај никада није одмакао од тужилачког извиђаја.
Медији су писали и да дугогодишњи први полицајац има енормно богаство и да крије да је власник куће од преко милион еура у насељу Дахна.
То је више пута демантовао тврдећи да је то вила његовог таста…
Хапшен на Цетињу
Виши суд у Подгорици у мају је укинуо првостепену ослобађајућу пресуду Вељовићу, којем се судио да је рано ујутро 5. септембра 2021. на Цетињу, а прије самог устоличења митрополита Јоаникија, починио кривично дјело напад на службено лице у вршењу службене дужности.
Вељовић је у драматичним догађајима 4. на 5. септембар 2021. године био у самом срцу Пријестонице, а потом се на снимцима могло видјети како се након разговора са некадашњим колегама, залијеће на кордон…
Он је ухапшен тог дана, а након два дана пуштен из притвора.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
E sad da mu tuzioc uz ostala pocinjena krivična djela pridoda i ovo za nepoštovanje državnih simbola jer zastavu nije postavio na zakonom propisani način, no je ponizio kačeći je na štrik, ko kad susi gace. A za slučajni položaj jednoga prsta prilikom intoniranja himne se odmah podigla buka i i tužioc je na to reagovao po hitnome postupku i podigao krivičnu prijavu. Dok se ne rasčisti sa Milovim kadrovima u drzavnom tuzilaštvu nema ni srece ni pravde a nit napredka ovoj mrcenoj i opljačkanoj drzavi.
Ovo je neko pisao kao da prati Prdnjavu u Ujedinjene Nacije a ne u Spuž? Kada je branio „naučni rad“ koji je od tačke do tačke prepisao, predsjednik komisije, nastavnik ONO i DSZ, Veselin Mujović je ustao i rekao da pitanja nijesu dozvoljena! Prdnjava je pročitala prepisano i to je to!
A ,sto vajni “ patriota“ ne okaci bar zastavu na koplje i po propisu ,no na strik ,ko da susi ves
Vidi se sirovina, zastava kriv je szo odsto