ИН4С

ИН4С портал

Избјегните најчешће грешке у уређењу ентеријера кухиње

1 min read

Кухиња је срце нашег дома. А будући да је мјесто на коме се укућани најчешће и окупљају, она би требало да буде и функционална, једнако колико и лијепо уређена. Кључ за лијепо дизајнирану кухињу крије се у томе да функционише онако како изгледа. Ипак, овај задатак није нимало лак
Грешке при уређењу кухиње

Диспропорција намјештаја и уређаја

Приликом дизајнирања кухиње важно је не само одабрати стил ентеријера и завршне материјале, већ и размишљати о распореду намјештаја, кухињских апарата и других предмета. Једна од уобичајених грешака када сами дизајнирате кухињу је одабир превише уређаја.

На примјер, покушај уградње великог судопера са двије посуде и шпорет пуне величине са 4 горионика у радну плочу од 2 метра отежава рад на преосталом кратком комаду радне површине.

За малу кухињу са кратком радном порвшином, требало би да изаберете уску плочу са два или три горионика са уграђеном ширином од 45 цм од 45 цм.

Узак пролаз

У кухињу желите да ставите што више ормарића и апарата како би простор био практичан и функционалан. Све ово треба да се организује тако да постоји слободан пролаз до радног и трпезаријског простора. За удобно кретање довољно је оставити од 100 до 120 цм.

Ширину пролаза можете подесити на два начина: помоћу столних плоча и одабиром стола и столица за трпезаријски простор. Стандардна ширина стола је 60 цм, али по жељи можете пронаћи површине са дубином од 50 и 40 цм. Ово ће помоћи да се повећа пролаз, али је важно схватити да ће унутрашњи волумен намештаја бити примјетно мањи. Због тога је ипак боље уштедјети простор одабиром компактног стола, столица и фрижидера.

Грешке при уређењу кухиње и лоше освјетљење

Један лустер не може да освијетли сваки кутак у кухињи, чак и ако се налази насупрот прозора. Радна плоча је скоро увијек засенчена због чињенице да се изнад ње налази горњи ред ормарића. Можете исправити ситуацију и побољшати освјетљење додавањем ЛЕД свјетала дуж цијеле дужине радног простора или пак убацивањем рефлектора. Такође је вриједно додати зидне или плафонске лампе изнад трпезаријског стола у вашу шему освјетљења.

Аспиратор

Присуство аспиратора је посебно важно за мале кухиње или студио апартмане. Без тога, наслаге угљеника и масноће се таложе на фронтовима ормара, плафонима и прозорским праговима, формирајући лепљиви филм. Морате потрошити више времена на чишћење, а не можете то учинити без хемикалија.

Аспиратори се испоручују са прикључком на систем кућне вентилације, али ако желите да премјестите шпорет на друго мјесто, набавите модел аспиратора са рециркулацијом. Приликом избора обратите пажњу на састав филтера који обезбеђује произвођач. Мора да има груби мрежасти филтер за скупљање прашине, филтер за скупљање масти и угљени филтер за упијање непријатних мириса.

Мало простора за складиштење

Када кухињске фиоке и полице нису довољне, па се дио посуђа мора ставити на радну површину и трпезаријски сто. Ормари са стубовима ће помоћи у решавању овог проблема. Са висином већом од 2 метра, у ормар ће стати приближно 2,5 пута више кухињског прибора.

Много непотребних ормарића

Често се јавља супротан проблем – у покушају да се у дизајну кухиње уклопи више ствари, додаје се превише гарнитура. Као резултат тога, они су или претрпани непотребним стварима или се не користе, а простор унутар њих је празан.

Да бисте избјегли ову грешку, унапријед размислите колико ормара вам је заиста потребно. Ако можете без горњих ормара, то ће визуелно проширити простор и кухиња ће изгледати прозрачније. У доњим фиокама не само да можете чувати посуђе и храну, већ и направити мјесто за сушење посуђа.

Додатни шанк

Довољна је једна површина за јело – или трпезаријски сто или шанк. Ако већ имате сто, онда је умјесто шанка боље поставити кућне апарате или судоперу и претворити овај угао у радни простор.

Како направити план уређења кухиње како бисте избјегли грешке грешке при уређењу кухиње?

Погрешне одлуке се могу умањити ако направите пројекат, а бисте то урадили, потребно је узети у обзир неколико фактора.

1. Извршите мјерења

Укупна површина кухиње може се видјети у распореду стана. Да бисте тачно изабрали димензије намјештаја и уређаја, мораћете да измерите дужину и ширину просторије, укључујући отворе за прозоре и врата. Такође је потребно означити утичнице, прекидаче, излазе за воду и вентилацију. Прорачуни узимају у односу на висину плафона.

2. Размотрите врсту распореда

Постоји неколико врста распореда у зависности од величине и облика кухиње. Важно је одабрати врсту распореда која одговара величини просторије и која ће најбоље комбиновати функционалност, удобност и стил кухиње.

Радна површина

Распоред се заснива на локацији радног троугла. Двадесетих година прошлог вијека, њемачки стручњаци су одредили најпогодније растојање између фрижидера, шпорета и судопера. Правилно постављање ова три предмета омогућава нам да трошимо много мање труда и времена приликом кувања. Модерни дизајнери такође узимају у обзир ово правило. У идеалном случају, три тачке формирају једнакостранични троугао. Требало би да се налазе на удаљености од 120 цм до 270 цм.

Када планирате простор у кухињи, имајте на уму да фрижидер треба да буде удаљен од радијатора и грејних стубова, а место за шпорет оставите поред цијеви за гас и вентилационог отвора. Типично, приликом пројектовања кухиње, растојање између елемената радног троугла мјери се ширином ормара. На примјер, предвиђено је 60 цм за шпорет и судопер, најмање 45 цм за радну плочу између њих, идеално од 60 до 105 цм.

4. Изаберите димензије радне површине

Класична ширина кухињске плоче је 60 цм. Ово је довољно за уградњу апарата и уградњу доњих ормара. За угаони судопер, радна површина треба да буде већа – 80 цм, али не више од 90 цм Радна површина је растојање од шпорета до судопера. Може се разликовати у зависности од површине просторије, али постоје препоручени параметри: од 60 до 90 цм.

Савјет: иако природни мермер изгледа лепо, то није најпрактичнија опција за кухињу. Због своје порозности апсорбује прљавштину и воду. Биће тешко очистити чак и уз употребу посебних производа. Боље је изабрати гранитну плочу, издржљивија је.

5. Израчунајте висину радне површине

Дуготрајно сагињање са одступањем већим од 20 степени преоптерећује кичму и може довести до болова у леђима. Да бисте избјегли ове грешке у дизајну кухиње, висина радне плоче се бира појединачно према висини:

Стандардна висина је 85 цм. За оне који су нижи од 160 цм, препоручује се да се радна површина спусти мало ниже – на висину од 75-81 цм. За високе људе висине 175 цм, плоча се подиже на 96-100 цм.

Да бисте избјегли грешке у урешењу кухиње, имајте на уму да би размак између стола и горњих ормара требало да буде 60 цм. Локација горњих ормара се бира појединачно према висини.

6. Изаберите судоперу и њену локацију

Ово је једна од тачака у „радном троуглу“. Колико ће бити згодно припремати храну зависи од тога. Локација судопере може се разликовати у зависности од распореда кухиње. Није препоручљиво да је поставите у угао, јер ће бити незгодно прићи јој.

Једно правило: требало би да постоји слободан приступ суопери, а у близини не би требало да буде кућних апарата како их вода не би потенцијално покварила. Ако простор дозвољава, планирајте локацију судопере тако да са пултом на свакој страни буде 44-60 цм слободног простора.

7. Планирајте локацију утичница

Размислите о томе које кућне апарате често користите. Које од њих се налазе на радној површини, а које утичнице се могу уклонити иза фасада. Израчунајте потребан број утичница. Обично се у кухињи користе уграђене или површинске утичнице. Постоје опције које се могу увлачити са скривеном инсталацијом. Могу се сакрити када се не користе.

Савјет: унапријед израчунајте потребан број утичница и планирајте њихову локацију током пројектовања. Тако ћете убудуће избјећи непотребне жице и продужне каблове који вам сметају и кваре естетски изглед просторије.

8. Поставите кућне апарате

Приликом постављања фрижидера, важно је узети у обзир његову висину како бисте правилно поставили утичницу.

Машина за прање судова би требало да се налази поред судопере. Најтеже је одабрати локацију за микроталасну пећницу. Ако је ставите на сто, заузеће значајан простор. Најбоље је монтирати је у комплету или направити посебну зидну полицу. Висина микроталасне пећнице не би требало да буде већа од 150-171 цм од пода, односно не већа од висине рамена особе која је најчешће користи.

9. Изаберите трпезаријски сто

Његова величина зависи од површине кухиње и колико се људи окупља иза ње. У идеалном случају, сто треба да буде такав да има довољно простора за све чланове породице и да има простора за кретање по кухињи.

Најмања ширина стола почиње од 79-85 цм. Дужина зависи од броја људи и површине просторије. Удаљеност од стола до гарнитуре треба да буде довољна да се столица може слободно помјерати – од 71 до 90 цм.

10. Размислите о освјетљењу

Кухиња треба да има неколико нивоа расвјете. Плафонско освјетљење у центру кухиње је неопходно, али само то неће бити довољно.Потребно је додати или неколико малих диода уграђених у горњи сет ормарића, или пак убацити зидне свјетиљке.

Поред освјетљења радног простора, можда ће вам требати и додатно освјетљење за трпезаријски сто. Ово је посебно важно ако је сто далеко од прозора, или је кухиња прилично велика. Поставите висећу лампу, а растојање од лампе до стола треба да буде најмање 71-90 цм висине.

11. Организујте складиштење

Процијените колико ће посуђа, кухињског прибора и хране бити похрањено у ормарићима. Можда немате пуно посуђа, па ће умјесто зидних ормара могу послужити полице. Можда сте фанатик зачина и потребна вам је цијела фиока додатних контејнера за њих.

Да бисте избјегли неред и грешке у уређењу кухиње, напишите и сортирајте садржај у категорије: тањири, шоље, прибор за јело, лонци, намирнице, кућна хемија итд. Тако ћете лакше осмислити и садржај ормара и полица, пише lepotaizdravlje.rs

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *