Izbori u Britaniji: Škotska ponovo o nezavisnosti
1 min readNezavisnost Škotske je nadohvat ruke, izjavila je škotska premijerka Nikola Sterdžon na velikom mitingu u Glazgovu sa kojeg je zatražila novi referendum o nezavisnosti Škotske. Premijerka i liderka Škotske nacionalne partije smatra da su izbori koji će se u cijeloj Britaniji održati 12. decembra najbitniji za Škotsku u ovoj epohi.
Noć veštica je prošla, Velika Britanija je još u EU. Rok za Bregzit je produžen, a izbori su raspisani za decembar.
U Glazgovu je za vikend održan veliki miting pristalica nezavisnosti Škotske. Tamo se pojavila predsjednica škotske vlade, Nikola Sturdžen, i poslala jasnu poruku:
„Opšti izbori 12. decembra su najvažniji za Škotsku, najvažniji u našim životima. Budućnost zemlje je na kocki. Nema nikakve sumnje da je Škotska na raskršću“, rekla je Nikola Sturdžen.
Izjava je svakako bombastična, ali nije toliko udaljena od realnosti, jer sadašnju situaciju niko nije mogao da očekuje u vrijeme prvog referenduma o nezavisnosti 2014. kaže nekadašnji predavač na Univerzitetu u Edinburgu Igor Štiks. Kaže da se stvari mijenjaju sa načinom na koji će Velika Britanija izaći iz EU.
„Činjenica da Sjeverna Irska ostaje u carinskoj uniji sa Republikom Irskom je već jedna značajna promjena. To je nekako de fakto ujedinjenje Irske“, kaže Štiks.
„To dovodi u pitanje status Škotske koja se većinski, čak 65 odsto građana, protivi Bregzitu. Ovi izbori bi bili neslužbeni referendum o pitanju referenduma o nezavisnosti. Ako Nikola Sterdžon dobije većinu, ona je rekla to je mandat za raspisivanje novog referenduma o nezavisnosti“, kaže Štiks.
Škotlanđani se boje ‘no dil’ Bregzita
Dramatičnim izjavama premijerke Škotske ne treba pridavati poseban značaj, slaže se nekadašnji ambasador u Londonu, Vladeta Janković. Ali, dodaje, situacija jeste komplikovana, pošto od zemalja koje čine Ujedinjeno Kraljevstvo, Engleska i Vels su za izlazak a Sjeverna Irska i Škotska za ostanak u Uniji.
„Škotlanđani se naročito boje takozvanog ‘no dil’ Bregzita, bez sporazuma. Oni imaju procjene da bi to odmah njihov bruto društveni dohodak oborilo za sedam odsto, što je za njih strašno. Zato se sada u Škotskoj raspoloženje mijenja, poslednje ispitivanje javnog mnenja pokazuje da je već 50:50 ili čak i više u prilog izlaska iz Velike Britanije, upravo zbog Bregzita“, objašnjava Vladeta Janković.
Koliko će glasača Škotska nacionalna partija moći da izvede na birališta? Broj glasova je rastao, pa padao kako je vrijeme prolazilo, a nije nevažna činjenica, piše list The Scotsman da treba da glasaju jednog hladnog decembarskog dana. Novi referendum je adut partije Nikole Sterdžon još od izbora 2017.
Štiks: Momenat za nezavisnost raste
Ipak, Igor Štiks vjeruje da momenat za veću izlaznost, pa i nezavisnot raste. Posebno posle veliki mitinga podrške nezavisnosti u Edinburgu i Glazgovu.
„Nikola Sterdžon se vidi kao osoba koja bi taj proces mogla da vodi“, dodaje Štiks.
„Naravno, ona želi dogovor sa Londonom, odnosno da dobije odobrenje za referendum. Ne možemo očekivati neke deklaracije nezavisnosti koje ne bi bile u nekom dogovoru. Svi žele da se to desi legalno“, kaže Štiks.
Početkom oktobra dok se još spekulisalo o izborima u Velikoj Britaniji, predsjednica škotske vlade Nikola Sterdžon je glasno podržavala njihovo raspisivanje. Tada je rekla Džeremiju Korbinu da se ne muči ni da diže slušalicu i traži od njene partije da ga podrži da formira buduću vladu ukoliko ne podrži referendum o nezavisnosti. Korbin je rekao da misli da je novi referendum o nezavisnosti loša ideja, ali mu se nije usprotivio.
Vladeta Janković smatra da situacija može da se promijeni, ako posle izbora Škotska nacionalna partija dobije mogućnost da odluči sudbinu vlade u Londonu. I glasanja o Bregzitu.
„Imali ste nedavno dosta tipično, netaktičnu izjavu Borisa Džonsnona koji je rekao nema novog referenduma. On kaže, to je za jednu generaciju dovoljno. E sad, izgleda da postoje dogovori između Nikole Sterdžon i britanske opozicije, laburista, u kom slučaju bi Džonson ispao….. To je komplikovano, ali je suština jasna. Škoti bi voljeli da Britanija ostane u EU“, kaže Janković.
Pitanje nezavisnosti
Kada bi u teoriji, Škotska uspjela da dobije dozvolu da održi novi referendum posle Bregzita, u kome bi glasala za nezavisnost, tek bi se onda otvorilo pitanje kakva bi to nezavisnost bila posle vjekova provedenih u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Profesor Janković podsjeća da je sva prilika da će Velika Britanija prije ili kasnije izaći sa ili bez sporazuma.
„Ako izađe bez, onda bi mogao da se desi referendum o nezavisnosti, i kako stvari stoje, Škotska bi izašla iz Britanije i ostala u EU kao nezavisna zemlja“, kaže Janković.
Igor Štiks vjeruje da su Škotlanđani svjesni da bi moglo biti riječi o drugoj vrsti nezavisnosti.
„Ako će je biti, Škotska mora da se konstituiše drugačije. Da to ne bude samo otcjepljenje već i stvaranje nove političke zajednice koja je svjesna u čemu je zavisna,a u čemu nezavisna. Ne radi se o radikalnom projektu prekida, već o vrsti nastavka. Ako u to uvjere većinu birača i ako bude referenduma, imaćemo ponešto promijenjenu kartu Evrope“, kaže Štiks.
Sve zavisi od decembarskih izbora, koji se vide kao najnepredvidiviji u Britaniji još od Drugog svjetskog rata. Ovoga puta ne igra se samo u najbitnije mjesto u Dauning Stritu nego i u izlazak Britanije iz Unije, a možda i u novi referendum o nezavisnosti Škotske.
Izvor: Nataša Đulić Banović, RTS