Избори у једном дану за лакши надзор
Одржавање локалних избора у једном дану омогућило би већу координацију институција, рационализацију ресурса и ефикасније праћење свих активности, казао је у разговору за Портал РТЦГ вршилац дужности директора Агенције за спречавање корупције (АСК) Душан Дракић.
Каже да је надзор над спровођењем Закона и контроле које је Агенција спровела у претходном периоду у току изборних кампања за локалне изборе поново указао на мањкавости постојећег законодавног оквира.
„Одржавање избора према тренутном моделу исцрпљује друштво и институције, укључујући Агенцију за спречавање корупције. Уз постојеће ресурсе и капацитете, веома је захтјевно ефикасно управљати свим процесима који прате изборе у различитим терминима. Одржавање локалних избора у једном дану омогућило би већу координацију институција, рационализацију ресурса и ефикасније праћење свих активности“, истакао је Дракић.
Додаје да је Агенција у сарадњи с међународним партнерима и кроз рад радних група већ предложила низ мјера за унапређење овог процеса.
„Апелујемо на доносиоце одлука да усвоје ове препоруке, како би изборни процес био транспарентнији и правичнији, уз јачање повјерења грађана у институције“, истакао је он.
Говорећи о предметима који ће се у наредном периоду наћи пред том институцијом, појашњава да Агенција не прави селекцију предмета и поступа равноправно према свим пријавама у складу са законом.
„Наш приоритет је ефикасно рјешавање како актуелних, тако и заосталих предмета, којих тренутно има преко 300. Иако су то значајни изазови, Агенција је показала да нема селективности у поступању и одлучна је да сваки предмет приведе крају“, истакао је Дракић.
Наводи да су тренутно у фокусу су случајеви сукоба интереса јавних функционера, неправилности у вези са обављањем неспојивих функција, као и правне нејасноће у вези с пресудама Управног суда које могу утицати на будуће поступање институција.
„Посебну пажњу посвећујемо темама које су кључне за правну државу и повјерење грађана у систем“, истиче он.
Одговарајући на питање да ли је наш законодавни и институционални оквир добро постављен када је у питању спречавање незаконитог финансирања изборних кампања, Дракић оцјењује да постојећи законски оквир даје солидне темеље, али је потребно даље га унаприједити и прецизирати.
„Обезбјеђивање транспарентности и контрола активности и трошкова у изборној кампањи су основ дјеловања Агеније у овом процесу. Ипак, контрола финансирања изборних кампања није искључиво у надлежности Агенције, већ захтијева заједнички ангажман институција попут Државне ревизорске институције, Агенције за електронске медије, Пореске управе и инспекцијских и тужилачких органа“, истиче он.
Тврди да је Агенција интензивирала сарадњу са свим релевантним институцијама, невладиним сектором и међународним партнерима како би предложила конкретна рјешења.
„У оквиру Радне групе за унапређење законодавства, доставили смо прецизне приједлоге за боље дефинисање рокова, трошкова и обавеза политичких субјеката, као и санкција за евентуалне злоупотребе. Сматрамо да је хитно потребно унапређење законодавног оквира како би се отклонили уочени недостаци и осигурао интегритет изборног процеса“, закључио је Дракић у разговору за Портал РТЦГ.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: