ИН4С

ИН4С портал

Изгнаник

Ово је омаж писцу жртви вековне тескобе једног бића поцепане душе. Његова лична драма осликава десетине или стотине хиљада судбина код којих је прађедовски грех превере прерастао у кошмар који лече канцерогеном мржњом према свему што их подсећа на оно што у дубини свог располићеног бића јесу.
Softver, predskazanje, miso, izgnanik, Kauboj, lepota, vek, Lovac, Otvoreno

Мишо Вујовић

Пише: Мишо Вујовић

Ово је омаж писцу жртви вековне тескобе једног бића поцепане душе. Његова лична драма осликава десетине или стотине хиљада судбина код којих је прађедовски грех превере прерастао у кошмар који лече канцерогеном мржњом према свему што их подсећа на оно што у дубини свог располићеног бића јесу.

Исламизација или турчење сматрано је као тежак облик издаје националног идентитета на просторима окупираним од стране Агарјана или Турака.

Сличан процес унијаћења одвијао се под покровитељством Аустроугарске монархије насилно, настављен крвавим покрштавањем Срба у Независној држави Хрватској с размерама геноцида, крунисан у СФРЈ атеизмом као новом врстом превере која ће наставити уситњавање српског духовног и националног корпуса рађајући нове нације и државе са огромним антисрпским набојем и кризом идентитета детерминисаном непријатељством и патолошким анимозитетом према свом пореклу или суштинском националном бићу из ког су изникле те сурогат нације.

Читам поново, после четврт века докуметаристички роман мог почившег пријатеља Иса Калача, „Изгнаник“ чији је главни јунак Стеван Перовић Цуца, песник, сенатор и сердар, Његошев сестрић, зверски убијен у Цариграду по налогу књаза Данила. О том колосу писали су Стефан Митров Љубиша, Вук Караџић, Сима Милутиновић Сарајлија, Владана Ђорђевић, Трифун Ђукић, Илија Петровић...

Али нико није писао о сличној судбини још једног младог, образованог сердара и сенатора Михајла Пламенца убијеног у Цариграду по налогу књаза Николе.

За разлику од Стевана Перовића чија ликвидација је била политички мотивисана сукобом Његошевог брата Пера и књаза Данила, повод за убиство сердара Михајла био је шићаржијски порив књаза Николе да богато удоми књегињу Олгу ћерку свог стрица књаза Данила која је била заљубљена и готово заручена за овог отменог младог сенатора и дипломату.

Исо Калач и сам изгнаник из Сарајева у време када претаче на папир трагичну судбину Његошевог сестрића, у уводу цитира последње речи песника, који склапа очи на рукама Хасана Куча:

“ Ја умирем,све је смртно природе је ово глас

Данас мене, ево, стиже, а сјутра ће редом вас“.

Том убиству припомогао је и руски конзул у Цариграду Никита Сибиров, што потврђује да у атентатима и превратима увек учествује трећи и јачи, а главни егзекутор Вукман Полимац за ту прилику, по наговору Књаза, преобратио се у ислам. Калач подсећа да су се у атентату прославили поп Илија Кусовац и извесни Андрија Смокавац.

Ратних деведесетих у Игалу, где је нашао прибежиште, дружио сам се са Исом – изгнаником, рођеним у селу Калаче између Берана и Рожаја, бившим Сарајлијом, побуњеником против исламизације Босне и Херцеговине, повратником коренима – Милачићима из Куча, под чије окриље је покушавао да смести устрепталу душу.

Исо Калач

И овде и тамо, драги пријатељу, ја сам отпадник. Бивши човјек коме је кућа заждивена, огњиште угашено, живот разорен, памћење одузето, прошлост сахрањена. Ја тињам и догоријевам на згаришту сопствених илузија и заблуда. Спржили су ми наду. Моју отаџбину су, ликвидирали гмизавци истог карактера као и они што у Цариграду убише Стевана. То су црви притајени у утроби добро храњени и припремани да насрну чим се организам мало уздрма. Ђе ћемо ми кукавци без домовине? Под чију стреху да склонимо главу? У коју богомољу душу да отворимо?“

Сам без породице дома, с неколико пријатеља и једним жбиром који се по задатку са њим спријатељио, патио је и призивао куршум који су му као „издајнику“ из Сарајева најављивали.

„Не руши мој град Нероне“, поручио је Алији. Разочаран једне ноћи на тераси кафеа „Бос“ у Игалу, након одласка Стевана Раичковића од стола, пред којим није имао нападе депресије, рекао ми је: „Ако ме убију биће то моја највећа победа у животу“.

Роман је још био у рукопису, добри и несрећни Видоје Конатар уредник Побједе, издавача дела, држао је тензију да што пре заврши књигу. Тако сам у више наврата слушао тек исписане странице, помешане са његовом унутрашњом драмом, патњом за децом и породицом у Сарајеву.

„Сви моји Калачи знају да смо Милачићи из Куча“, али то су моји рођаци дубоко закопали, а мене као губавца одбацили. Животна драма Иса Калача, помешана са трагичним сликама грађанског рата, у мени је искристалисала суштину сукоба изазваних кризом идентитета до тада непознате категорије младом неискусном човеку, баченом у крваву бујицу потиснутих страсти и нерашчишћених рачуна успаваних у хромозомима људи располућених и рођењем осуђеним на немир и тескобу.

Постало ми је јасно зашто су наши обрачуни овако истребљујуће сурови, без компромиса набијени свесном мржњом и страхом у подвести.

Исо је страдао као сведок. И то не било какав!? Он је сведочио прађедовски грех: превере, слабости, спасавања, похлепе, ината, мржње…

Покушао је да отвори очи браћи у чијој је свести, помућеној паником од истине, то сведочење изазивало презир и гађање:

„Ишао сам уплашен, испрепадан, држао затворена уста, бојао се сусрета са људима и узалудно се надао да избјегнем зло, очувам породицу, мир и тишину као највећу светињу. И све ми уништише, разбише, разорише и отуд ме изгнаше“.

Тако устрептао и хаотичан, константно уплашен за своје најмилије у Сарајеву, често депресиван, али уз лозу надахнут и наративан, у собичку хотела РВИ где је у почетку био смештен, написао је роман „Изгнаник“.

Он пати за државом која му је била једини кров, разарају га одбаченост од браће, резервисаност код познаника, подозривост хистеричне масе деформисаних комунистичких слепаца напрасно трансформисаних у националисте, запенушене мржњом и острашћеношћу.

Исо Калач

„Понеко ми се кроз шалу неко гласне ђе си Турчине. Насмијем се кријући у себи грч срца на ту неукусну шалу. Питам се какве везе ја имам са Турском? Ко то у мојим Калачима у Рожају, Пазару, Тутину или Сарајеву не зна ко су му преци “, говорио је тихо полупијан гледајући ме замућеним погледом у ком је увек висило питање: „Зашто сте нас одбацили и дозволили да постанемо оружје у рукама оних који нас “воле” истим интезитетом као и све остале Србе?

У епилогу књиге Исо је написао епитаф за живота у ком се каже :

„С једне стране зида гледају ме Раде Томов и Стеван Андријин, а с друге отац Хабо и дјед Рахман – Раде…“

Тако располућен уснио је Исо Калач свој вечни сан опраштајући се изгнаничким јецајем у епитафу за живота.

„Мртав је Исо

и мртав је његов сан.

У поворци мртви дани јаве,

Њему више никад не може да сване.

Сарајево бехарати твога,

што уради од сина Хабовога?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Изгнаник

  1. „Ne treba pisati, pogotovo ne objavljivati, sem ono što ranjava, to jest ono što ne zaboravljamo. Knjiga treba da zabada nož u ranu, čak da je stvara. Treba da bude uzrok neke neiscrpne pometenosti; ali iznad svega, knjiga mora da predstavlja opasnost.“
    Emil Sioran

    Гурну сваког појединачно у неку своју пропаст и то животну пропаст!
    То је предуслов за њихово владање – другим речима, за УМИРАЊЕ, обичног света и све деце овог света…
    Фанатик можеш бити једино кад браниш ДУХ И РАЗУМ , КУЋУ – С В О Ј У ! Па, полако, до ,,туђе”… Кад ПОЗНАЈЕШ —- С Е Б Е ! Или макар по мало ,,познајеш”, али познајеш да је сујета отворила врата свих злочина и удара ,,НА ТЕБЕ”!
    Пишем овако са свим овим ,,интерпункцијама”, јер нико не познаје себе, али не сме да се приклања, никад и никоме.
    Какво црно ,,време”! РАЊЕНА ДУША! И смрт за вратом, повремено. И кад дође крај. Представу ми немамо о томе како смо сви повезани.
    Човек без домовине, без породице, без неког свог…
    Као што ни најлепша девојка, али без добрих родитеља, не може да се уда, НЕГО ЈЕ УТОЛИКО ВИШЕ МРЗЕ и гледају да упропасте и искористе!
    Нема јадније судбине, него ићи светом без своје земље, као што рекох, као што ни најлепша девојка без родитеља не може НИКАД да има ,,среће“ – А КОЈА СЕ ПРОСТО ЗОВЕ, КАО ШТО ЈЕ И СВЕ НА СВЕТУ ПРОСТО: З А Ш Т И Т А , У САМОМ ЧОВЕКУ: УЗДАЊЕ!

  2. Комленчићу терапију си заборавио поново трабуњаш. Туристичка сезона је прошла одмори се мало од прања постељине и пропери сиву масу у лобањи аветињо. Аво је потресна прича о човјеку, писцу, књижевнику кога је глас разума коштао живота. Твој газда, тада главни ратни јастреб , му је удијелио гарсоњеру у Игалу. Ово што чините сада поводом сто година уједињења како се то зове? Пиј терапију и не трабуњај.

  3. Ovdje se mogu pročitati samo priče mržnje. Znate li gdje su živjeli ti koji su bili izgnanici u Istanbulu? Ima jedan dio grada koji se zove Galata. Samo ga zaliv Zlatni rog dijeli od starog Istanbula i mjesta gdje su živjeli sultani i gdje su sve stare džamije. Galata je bila hrišćanska četvrt koju su osnovali trgovci iz Đenove koji su dolazili poslom u Stambol. U Galati su boravili i naši ljudi kada odu tamo. Tu je bila i ulica ‘crvenih fenjera’ u Istanbulu. Danas je najpoznatija po jednom staroj kuli iz doba Vizantije i po fudbalskom i košarkaškom klubu Galatasaraj. Tako da Galatasaraj dođe nekako i naš klub. Vaseljenska patrijaršija je u grčkoj četvrti.

  4. Stvar je ocigledno u nasim naravima, karakteru , moralu i usvojenim vrijednostima i normama ponasanja. U smislu da to nama odnosno onima koji misle da su jaci sluzi.
    Ocigledno je da bilo koja ideologija sa tim nema veze pa ni komunisticka, koju malo, malo neki prozivaju , vezujuci je za sva zla i probleme. Kao da zla nije bilo prije.
    Ako nije neznanje onda je to zla namjera. Bilo koja zla namjera do dobra ne dovodi niti ucinjena zla popravlja.
    Nije Knjaz Danilo cinio zlocine, niti Kralj Nikola zbog ideologije, kao ni danas Milo i satrapi, nego zbog svoje sujete , zelje za moci, pohlepe i najnizih poriva koji su njima ovladali.
    Milslim da nije dobro, posteno i djelotvorno u Crnoj za sve prozivati komuniste i partizane, zato sto je to prije svega neistina i sto to dobra donijet nemoze.
    Valjda iz istorije znamo toliko kakvi su bili predhodni rezimi i u kakvom polozju je bio narod.
    Dobar kad treba da gine i zatrpava rovove, a sta je bilo poslije? Prosili! A takozvana elita bogata i nedodirljiva. Sad neki pokusavaju da ih predstave svecima!?
    To isto imamo sada, a ova „elita“ ima veze sa komunizmom kao sa lanjskim snijegom.
    Moramo se sluziti istinom i koliko je covjek u mogucnosti da bude pravedan.

    1. … Mišo!
      Podrazumjeva se.
      Zato i jesam reagovao povodom “ sjenki „!
      Ne bih da je ko drugi, on je zaslužio da reagujem.
      Ko pa ovde ima veći kredit od Miša Vujovića?
      … Ko?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net