ИН4С

ИН4С портал

Изложба 800 година СПЦ почиње свој пут по САД у конзулату Србије у Њујорку (ФОТО, ВИДЕО)

1 min read
У сарадњи са помјесним Епархијма СПЦ и њиховим канцеларијама за вјеронауку, изложба се развија уз аутентични визуелно литерарни приказ. Изложба ће у наредном периоду до краја следеће године бити представљана и у другим епархијама СПЦ, обзиром на свевременост и значај теме, а планира се и брошура са приказаним темама као помоћно наставно средство основцима и средњошколцима у Србији и другим земљама гдје Срби имају своје школе

Изложба 800 година СПЦ

Изложба 800 година СПЦ

Изложба 800 година СПЦ је заједнички пројекат два аутора- Марка Кентере и Маринка Лугоње, тј. агенције Типон из Београда и Удружења за његовање традиције и културе Ваљевског краја, којом, после ”Тамо Далеко 1918-2018” и обиљежавања 100 година Велике побједе српске војске у Првом светском рату, ова два аутора и двије установе дају свој допринос обиљежавању несвакидашњег великог јубилеја нашег народа – 8 вјекова од аутокефалности Српске православне цркве.

У сарадњи са помјесним Епархијма СПЦ и њиховим канцеларијама за вјеронауку, изложба се развија уз аутентични визуелно литерарни приказ. Изложба ће у наредном периоду до краја следеће године бити представљана и у другим епархијама СПЦ, обзиром на свевременост и значај теме, а планира се и брошура са приказаним темама као помоћно наставно средство основцима и средњошколцима у Србији и другим земљама гдје Срби имају своје школе.

800 година СПЦ

Изложба почиње свој пут по САД 22. новембра. Тада је представљена у конзулату Србије у Њујорку.

Текстови и визуелни детаљи на овој изложби су плод блиске сарадње са Канцеларијом за вјеронауку Епархије Источноамеричке.

Поред најзначајнијих догађаја који су обиљежили вријеме добијања аутокефалности, представљени су фрагменти из успостављања СПЦ у САД и њене мисије, која је своју судбину дијелила са својим исељеним народом и матицом кроз бурне историјске догађаје

Изложба 800 година СПЦ

Аутори су захвални на благослову владици Иринеју, оцу Јовану Аничићу на изванредној сарадњи и подршци овом заједничком пројекту.

800 година СПЦ

Типон из Београда и Удружења за његовање традиције и културе Ваљевског краја у континуитету показују посвећеност његовању традиције и историјског памћења српског народа.

Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ

Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Изложба 800 година СПЦ
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Изложба 800 година СПЦ почиње свој пут по САД у конзулату Србије у Њујорку (ФОТО, ВИДЕО)


  1. Питам се знају ли сви наши у УСА ко су ови људи на слиц,за јенкје и не питам нема то везе са Мекдоналдсом или КокаКолом!

  2. Добро је да се овакви пројекти раде то је недостајало нашем народу истина коријени и наравно вјера,на том пољу су многи до сада једноствно заказали,ми немамо јаку аутомобилску индустрију па да с тим стврима пробијамо корз свијет али имао историју која је за респект,само је ни ми сами не поштујемо нити много зато маримо,овакве стври су потребене дисјаспори била онау Хрватској или у УСА аустралија или Европа.
    Многи наши непријатељи историски су баш на то ударали и то хришћана нажалост ,то је кост у грлу и нашој дојучерашњој беаћи а нарочито Хрватима,који све што имају морају носити другима на потпис ,ту Хрвата нема једнога ,ето сада имају Туђмана од њега им почиње историја а прије њега је све други или свој али није баш сто посто свој ,то их је тјерало на бартоубиство на злочин и на лудило,сада када су се „доказали“ исто не мирују,да им посудимо некога кога би хтјели нарадије,можда се смире?
    Био је највећи титоиста међу писцима. Никада то није ни крио. Веома утицајан код Тита. Ожењен Српкињом Лепосавом – Белом. Једном је на неком скупу хтео да боцне плашљиву Десанку о њеном српству? Десанка, припремљена одговорила је питањем: А како је Ваша српкињица?
    Највећи књижевни син „тисућљетње“ хрватске културе Мирослав Крлежа никада није завршио факултет (успут је понављао четврти разред гимназије). Крлежа је био Хрват до коске, иако се волео представљати Југославеном. Србе није волео али је то вешто филовао у обланде социјалистичке идеје, међутим, дао је најбољу дефиницију везану за српски идентитет и српску државност, и то у перо свом званичном биографу Енесу Ченгићу званом Бег: Менталитет хрватски као такав јест, ипак, да се Хрвати стотину и педесет година упињу да докажу да они нису Срби. Хрват нема независног патријарха, нема светог Саву, и нема на концу све оно што се зове Косово, нема краља, нема топова, нема пушке, није ратовао, ратове које је водио с другима трајно је губио и код њега ништа није прогресивно него је све реакционарно, али реакционарно је и оно тамо, на свој начин, као и ово овдје. Црква на челу с краљем и пропагадним апаратом изградила је косовски мит. А овај Хрват овдје није имао државе, трајно се борио за неку своју државну концесију коју никада није остварио. Крлежа, који је све али није глуп, и који јесте хрватски патриота, зна, за разлику од другосрбијанаца да је за српску државност и идентитет, подједнако важно што има свог Патријарха, Светог Саву и Косовски мит. Наравно, и: топове

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy