ИН4С

ИН4С портал

Изложба о Његошу одржана у Загребу: Путевима Штедимлије, Брковића и Богдановића

Уколико је нешто добро у овој изложби и њеној организацији је баш то што је одржана у Загребу

Пише: Никола Васојевић

У Загребу је отворена изложба “ Његош у социјалистичкој Црној Гори од 1945. до 1990. године“, а на отварању је говорио Александар Богдановић, министар културе. Тај догађај организовали су Национална заједница Црногораца у Хрватској и Државни архив Црне Горе.

По периоду који је изабран за причу о Његошу свако нормалан би очекивао да један од њених главних сегмената буде рушење капеле на Ловћену, које је урађено баш у том времену. Међутим, судећи по говору Богдановића, а који су пренијели ДПС портали, на изложби о рушењу капеле није било ни ријечи! Није приказана чак ниједна слика рушења православног храма иако их домаћи архив има на тоне! Тај догађај, без премца најзначајнији за изучавање Његоша, у том периоду, једноставно је избрисан у складу са новом антисрпском идеологијом коју међу првима спроводи баш Богдановић и његово министарство. 

А оно што је речено о Његошу у том периоду није ни за помињање. Богдановић се толико занео комунистичким одама да је на једном мјесту чак ускликнуо да се никада тако добро није изучавао Његош него за вријеме комунизма!

Интересантно је да је за овакву изложбу изабрана Хрватска. Случајно није никако, јер је познато да је та држава од Другог свјетског рата наовамо била склониште за све црногорске наводне дисиденте, односно антисрбе, од Савића Марковића Штедимлије, па до Јеврема Брковића. Она је идеално мјесто гдје би се промовисала нова слика Његоша релаксирана од било какве српске приче, мита о Косову и посвети праху оцу Србије. У тој средини као поручена је свака прича о Његошу као апстрактном мислиоцу, занесењаку који није разликовао српство од православља и који је био жртва свог учитеља Симе Милутиновића. 

Уколико је нешто добро у овој изложби и њеној организацији је баш то што је одржана у Загребу. И њени организатори као да су били свјесни да прећуткивање рушења капеле не би могло тек тако да прође у Подгорици или Београду!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Изложба о Његошу одржана у Загребу: Путевима Штедимлије, Брковића и Богдановића

  1. Čuveni Cetinjanin i učitelj Iličković je 1947. na proslavi stogodišnjice Gorskog vijenca glasno kazao: „Sad Vladiku slavite a da ste ga uvatili 1945. bili bi ga strijeljali“.

  2. Не би ме изненадило да Хрвати за неко време почну да својатују Његоша, па ће тако једног дана учити своју децу да је он Хрват, мада је чистокрвни Србин, тако су урадили са многим Србима као са нпр. Теслом…

  3. https://www.google.de/search?q=Podr%C5%A1ka+ru%C5%A1iteljima+Kapele+pred+Cetinjskim+manastirom,+19.+mart+1969.&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwi8897ModndAhVO2KQKHcUTBocQsAR6BAgEEAE&biw=1920&bih=969#imgrc=qXoc2XXwMrTz5M:
    Prve posleratne demostracije u Crnoj Gori su odrzane 1968 protiv tadasnjeg mitropolita Danila,a druge za rusenje kapele,toliko o svijesti naroda koji se proglasio prvo komunistom i nevjerujucim stvorenjima sada bi i da ti isti i njihovi potomci dobiju nekakvu crkvu.ali prvo su ih rusili pa u istima srtoku zatvarali a sada idu po bijelom svijetu i kazuju svoju nekulturu !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy