Изложба радова ученика о Холокаусту у Београдској синагоги

Фото: Танјуг / Тања Валић
Поводом обиљежавања Међународног дана сјећања на жртве Холокауста синоћ је у београдској синагоги Сукат Шалом отворена изложба ученичких радова из цијеле Србије, на тему ““Холокауст – култура сјећања“.
Ријеч је о радовима прикупљеним током кокурса организације „Хавер Србија“, који је покренут прије три године.
Према ријечима извршне директорке те организације Соње Виличић, на изложби су представљена 152 литерарна, ликовна и мултумедијална рада – фотографије, цртежи, есеји, песме, кратки филмови.
Она је додала да је изложба одржана у оквиру манифестације „Хинени Хинени““ на којој су и ученици Железничке техничке школе из Београда, Основне школе „Вожд Карађорђе“ и студенти Факултета музичке уметности, на тему Холокауста пјевали и читали приче.
„Овај догађај организујемо поводом Међународног дана сећања на жртве Холокауста и овај догађај на неки начин крунише оно чиме се ми бавимо током цијеле године, а то је да држимо радионице ђацима у школама на тему Холокауста, јеврејске културе и дискриминације у друштву данас“, рекла је она.
„Хинени“ је изворно библијска ријеч, коју први пут изговара Аврам када му се Бог обраћа и саопштава му да треба да жртвује свог сина Исака.
Такође, то је и назив молитве која упућује на понизност и одмереност и која се изговара у време празника Рош Хашана, односно јеврејске Нове године. На хебрејском језику „Хинени“ значи „(Боже), овјде сам“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Безумно је туђих се жртава сјећати а своје ни не упознати и заборавити ! Зашто Србима не падне на памет да на сличан начин развијају културу сјећања на своје милионске жртве под свим геноцидним окупаторским режимима у новијој историји? Зашто да наша деца пишу радове о жртвама другог народа а да о холокаусном, свеспаљеничком жртвовању сопствених предака на жртвенику туђих етничких мржњи и похлепа окупаторском руком – појма нема?!