ИН4С

ИН4С портал

Изложбе на Сајму књига, једна посвећена Десанки

1 min read

desanka-maksimovic-desankin-dan-vrnjacka-banja-most-ljubavi-pesma-molitva-za-1368478549-309813

На овогодишњем 58. Међународном сајму књига приређене су бројне изложбе које привлаче пажњу посетилаца, међу којима и изложба о животу и стваралаштву Десанке Максимовић под називом “Памтићу све”.

Ту изложбу је приредила Библиотека града Београда поводом обележавања 20 година од смрти и 115 година од рођења песникиње у простору између хале 1 и 2.

На великим плакатима представљени су најважнији моменти из живота и стваралаштва Десанке Максимовић – детињство и младост, школовање од Бранковине, Ваљева, Београда до Париза, први песнички покушаји и први објављени стихови у часопису “Мисао“, излет ПЕН клуба по Далмацији, послератна путовања, боравци у ШСР-у.

Приказана су и гостовања на свим значајнијим манифестацијама у тадашњој Југославији (Курирчек, Змајеве дечје игре, Вуков сабор, Бранково коло…).

За реализацију изложбе коришћена су документа, фотографије, домаћа и страна издања књига пре свега породице Десанке Максимовић, Архива Југославије, Архива САНУ, Рукописног одељења Матице српске, Архива Змајевих дечјих игара, Вуковог Сабора…
Аутор изложбе је Олга Красић Марјановић, коаутор (дизајн изложбе) је Амалија Витезовић.

Прекопута поставке “Памтићу све” постављена је изложба првих и ретких издања књига Петра другог Петровића Његоша, Јована Дучића и Милоша Црњанског.

Ова изложба, коју су организовали Српско библиографско друштво и Београдски сајам, уприличена је поводом пригодних годишњица три великана српске књижевности 200 година од рођења Његоша, 70 година од смрти Јована Дучића и 120 година од рођења Милоша Црњанског.

На изложби је предстваљено 47 књига међу којима су прва издања и ретке књиге од којих пет припадају Његошевом књижевном опусу, 13 Дучићевом, а 29 опусу Милоша Црњанског.

Међу изложеним примерцима који заслужују посебну пажњу публике биће прво издање Његошевог “Горског вијенца“, веома редак примерак Дучићеве “Лирике“ која је изашла у Америци на дан његове смрти, са којом је он и сахрањен.

Што се дела Црњанског тиче изложен је оригинални примерак књиге “Ламент над Београдом“, који је изашао у Јоханесбургу 1962. године.
Ово издање штампано је у само 75 примерака, а изложен носи број 72, са својеручним потписом Црњанског.

На сајму је приређена и изложба „Култура ћирилице“, која се састоји се од ћириличних азбука типографски припремљених за употребу у савременим информатичким технологијама, калиграфски исписаних слова, историје писама и ћрилице коришћене у графичком и индустријском дизајну.

Испред Стрип сале посетиоци су у прилици да погледају изложбу стрипова и обележивача за књиге које су урадили студенти Факултета примењених уметности.

Изложба представља илустрације студента и професора Факултета примењених уметности у Беогарду, одсек Примењена графика, атеље Графика и књига, на тему сатиричних обележивача (букмаркера) за књиге рађених по афоризмима Владимира Јовићевића Јова, познатог београдског афористичара, књижевника и издаважа. Такође, приказане су и илустрације – мали плакати на тему књиге и сајма књига, као и табле стрипова.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *