Ко „измишља“ признање Косова*?
1 min read
Космет
Десет година након једностраног проглашења независности, Косово* је признало око 100 земаља. Тачан број је, судећи по изјавама Београда и Приштине, и даље непознаница, а дипломатски „признали-повукли рат“, који се распламсао крајем прошле године, још тиња.
Колико је тачно земаља потврдно „климнуло главом“ главом Приштини тешко је утврдити, посебно што се око неких признања жустро расправљало, а противречне изјаве низале су се једна за другом. Приштина тврди да је Косово* признало 116 земаља, што је и наведено на списку косовског министарства спољних послова. Из Београда се, пак, последњих месеци чују тврдње које ту бројку увелико оспоравају.
Одмах по једностраном проглашењу независности, Косово* је признало више од 50 земаља, а од 2009. године, признања стижу у нешто споријем ритму иако косовско министарство иностраних послова наводи да им је међународно признавање независности и суверености Косова* приоритет. Међу великим силама које су прије деценију признале независност Косова налазе се, између осталог, САД, Њемачка, Француска, Уједињени Арапски Емирати… Прва земља која је признала независно Косово* је Костарика, а последња, како се тврди из Приштине, је Барбадос.
Косовски ”предјседник” Хашим Тачи и ”шеф дипломатије” Беџет Пацоли објавили су прије два дана да је Барбадос признао Косово* што је, како наводе, „најбољи рођендански поклон“. Пацоли је на свом Фејсбук налогу навео да је Барбадос 116. држава која је признала Косово*.
Београд се са тим бројем никако не слаже, а министарство спољних послова Србије упутило је протестну ноту Министарству иностраних послова и спољне трговине Барбадоса. У ноти се наводи да је у Београду “са запрепашћењем” примљена вест о одлуци Барбадоса да призна независност Косова*. Шеф српске дипломатије је још прије „случаја Барбадос“ изјавио да се на списку земаља које су признале независност Косова налази бар „седам-осам“ измишљених признања, не прецизирајући које су државе у питању.
Према његовим речима, ако Србија озбиљно приступи том проблему, тај број може пасти испод 100. Тако да тачан број „лебди у ваздуху“.Прва држава која је повукла признање Косова* као независне државе је Суринам, који је ту одлуку донео 27. октобра 2017. године, тврди се у Београду.
Али, из Приштине то поричу, па Суринам и даље стоји на њиховом списку.
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је Бурунди повукао признање Косова* као независне државе. „Ових дана у Приштини се обележава десетогодишњица од једностраног проглашења независности Косова. Желим да дам прилог. Донео сам ноту Министарства иностраних послова Бурунди где они повлаче признање Косова*“, рекао је Дачић на ванредној конференцији за новинаре у Министарству спољних послова.
Дачић каже да је на тај начин показао колико је крхка независност Косова* и колико је „лажна“ листа од 116 земаља коју органи Косова* приказују својим грађанима. „Позивам их да покажу папире свих 116 земаља. На тој листи су земље које уопште нису признале Косово*“, истакао је Дачић, наводећи да се питање Косова* не може решити без договора са Србијом.
Он је поручио да ће наставити борбу за државне и националне интересе. „Нисмо велика сила, али од Косова* смо свакако већи“, поручио је Дачић.
„Повлачење признања не постоји као концепт у међународном праву. Све је то клевета, док је Дачић шарлатан“, објаснио је тада саветник министра спољних послова Косова Беџета Пацолија, Јетљир Зумберај.
Убрзо потом, Дачић је говорећи о преседану у „борби за Косово*“ споменио случај Сао Томе и Принсипе, иако се он разликује од Суринама. Афричка острвска нација Сао Томе и Принсипе је прва земља за коју се везује идеја о томе да се може предомислити у случају признања једнострано проглашене независности Косова*.
До предомишљања јесте дошло де факто, али не и де јуре, јер правно гледано та земља никад и није признала Косово. Током политичких турбуленција у тој земљи, коалициона влада је донела одлуку да призна независност Косова* у марту 2012. године, али та одлука никада није ступила на снагу, јер није ратификована у парламенту, који се тада мучио са постизањем кворума.
Косовски званичници тврде да признање стоји, јер је у Приштину стигла „вербална нота“ о признању, али председник Сао Томе и Принсипе Мануел Пинто је 2013. године рекао да је одлука бившег премијера поништена јер га „премијер никада није консултовао о њој“, а истакао је и да се власт од тада променила.

Онда је стигла вест из косовских медија да је министарство спољних послова Косова* објавило ревидирани списак земаља које су признале Косово*, на коме нема Нигерије и Уганде, али је Сао Томе и Принсипе остала.
Пацоли је тада изјавио да су за време мандата владе Хашима Тачија Нигерија и Уганда признале Косово, али од њих никада није добијена потврда за то. А онда је крајем новембра прошле године, Гвинеја Бисао повукла одлуку о признању Косова* из 2011. године. Иначе, премијер те земље Умаро Сисоко је приликом посете Београду навео да та земља никада није признала Косово.
Али је Приштина у прилог своје тврдње објавила факсимил вербалне ноте Гвинеје Бисао о признању Косова*, коју је потписао тадашњи, сада покојни, председник државе, 2011, као и фотографију тадашње заменице министра спољних послова Косова* Вљоре Читаку док прима ту ноту. Тако је Гвинеа Бисао остала на косовском списку под својим редним бројем 74.
Косово* је од проглашења независности постало члан неколико међународних организација попут ММФ-а, Светске банке и ФИФА, али не и део Уједињених нација.
Међу земљама Европске уније које нису признале Косово* су Шпанија, Словачка, Кипар, Грчка и Румунија, а када је реч о светским силама то су између осталог Русија, Кина, Бразил и Индија.У збрајању и одузимању, београдска и приштинска страна наишле су на још један камен спотицања – Мадагаскар.
Крајем новембра Приштина је поносно објавила да су добили мадагаскарско признање, али је Дачић поново саопштио да је „разговарао са министрима низа земаља које нису признале Косово и да је добио уверавања да ће остати при свом ставу”.
Одлуку о признању Косова*, Пеџету Пацолију сапштио је министар спољних послова Мадагаскара као вербалну ноту односно као усмено саопштење поверљивог садржаја. За власти у Приштини то је било довољно да се списак прошири.
Српску јавност ових дана заинтригирала је најава петиције за чешко повлачење признања независности Косова*. Ипак, уочи прославе годишњице самопроглашене независности Косова* чешко министарство спољних послова саопштило да се то неће догодити. „Повлачење признања државе у међународном праву је сасвим вансеријски и изузетан корак. У случају Косова* за то нема разлога. Такође, Међународни суд је донео пресуду према којој је Декларација о независности Косова* била у складу са међународним правом“, саопштило је чешко МСП.
Косово* је 2008. године прогласило независност, што је до сада признало нешто више од 100 земаља света. Од тада Косово* је постало члан неколико међународних организација попут ММФ-а, Светске банке и ФИФА, али не и део Уједињених нација.
Међу земљама Европске уније које нису признале Косово* су Шпанија, Словачка, Кипар, Грчка и Румунија, а када је реч о светским силама то су, између осталог, Русија, Кина, Бразил и Индија.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ne priznajemoga I nečem ga priznat.
Peder i Lezbejka
izdaja KOSMETA
Ljdi moji nasi sa tih pregovora pricaju svoju pricu,niko jos otvreno to nije saopstio i istnito,jedino sto znamo da se Vucko valjao kao masak kad ga muve napdaju ,lazu politicari iz Srbije vise nego Djuknovic,jer on je priznao ,kao rece Dule, i to protiv volje naroda,ovi pripremaju narod ,da narodu dosadi jer EU je tu kod Dalja sjecate se oko bijelih sengeskih viza ,koja je to bila tema svaka druga vijet vize ,bice ,nece biti,a sada EU a mi samo sto nijesmo usli,to su Tadic i drustvo zapoceli da bi skrenuli pogled narodu s plajcke koju su napravili,a ova stoka samo to nastavlja.Zato nista im netreba vjerovati,kako da to nijesu prije trazili,niti je iko pominjao , dok nijesu dosli ovi koji su kao tijesto od hleba,takve su to tvrde licnosti.
Aleksnadra Vucic sa svojom porodicom i razvaljenoga prkna preminuli Rakic i Beba Popovic,to je to drustvo koje prodaje Kosovo i Metohiju ,ovdje je u piatnje prodaj,a Vuci misli da ce zavrsiti grad na vodi od tih para ,moze da se desi da ga neko i zavrsi ,ali pitanje ko i kada,ovaj sigurno nece.Pogledajte to drustvo ,prvo prijete kako ce nas napsti Albaija i Kosovo i druzina ,zato moramo u Nato,placaju parama od droge te protagoniste,pa malo stane ponovo prijetnja,sto god se radi prijete Kosovom ovog nesretnog Ivanovica su ubili iz cistog hira,misliloi su da ce se izazvati rat,a kad su vudjeli da nema nista,poceli su iz Beogrda pirice ,te pogresni trag te ovaj ili onaj,i sta imamo danas od toga,skoro sam siguran da Taci zna ko je i drzi ove u Beograd u saci,neki dogovr ima,jer bila je neka prevara ili su Siptari dali ovom kretenu pare a on sada vrda a obecao,pa najbolje ubiti Olivera Ivanovica koji je tamo zivio, da se tako stvar zataska i krene u rugom pravcu, Ivanovic politicki nije bio vazan ,sa stanovista Srba sa Kosova i Metohije.Eto to su ti politicar koji danas valdaju Srbijom,vidi se sva intelegencija kako su sve uredili oko ovog takozvanog atentata na Mila .Vuci ide od Dodika do Kolinde i nazad,cak i u Vojvodinu nesmije,koliko je omiljen.Sledeca provokacija ce bitit tamo kod tromedja Makedonije Kosova i Srbije ,pogodno ,pa idu vijesti izbija rta na Balkan,to je stoka par ekselans!
Akademik Atanasije Urošević je /od 1934 -1937/celo Kosovo obišao od kuće do kuće.Samo u Drenici je zabeležio preko 850 domaćinstava gde su najstariji rekli da su poarnauceni Srbi.Neki što su morali,neki iz straha,neki iz privilegija.Uglavnom zaticao je familije koje su mu izvlačile iz sanduka ikone svetaca slave porodicne.Dakle,ništa novo za drenicka gnezda OVK,sela koja su se arnautila do 1912-13,kada je po priznanju akademiku Urosevicu jedan stari bivši Srbin priznao da je on prešao u Arnaute i primio islam 1912 godine!!Prvo krene folklorom/kapa,dimije,pojasevi,čaksire/onda jezik,onda ucena ili privilegija,i gotovo.Najveću etno mimikriju je upravo na Kosovu Akademik zabeležio.To je danas završeno sa dojučerašnjom braćom.Kao i sa ovima istojezicnim.Dobro je i ovo što ostade ,koja smo iskušenja mi Srbi imali.A tek ih sada imamo.Uostalom svi su evropski narodi pred velikim iskušenjima.
Dobra je to knjiga, dobra.
… Ljekovita.
Пошиптарени Срби
https://www.scribd.com/document/88402383/Spiridon-Gop%C4%8Devi%C4%87-Stara-Srbija-i-Makedonija