ИН4С

ИН4С портал

Изоловани возачи, улазак на предња врата, обавезне маске…

фото: "Shutterstock"

У току ванредног стања у претходних неколико недеља готово свакодневно се могло чути да после његовог укидања „ништа неће више бити као пре”. Ако се обистине те најаве надлежних, нешто што ће заиста бити знатно другачије у односу на период пре увођења ванредног стања јесте јавни превоз. Његово враћање би, према последњим информацијама од јуче, требало да крене од 8. маја.

На трасе би, како незванично сазнаје Политика, постепено у складу са бројем људи који се враћају радним обавезама, требало да буду враћени аутобуси, трамваји, тролејбуси, али и „БГ воз”, односно градска железница. Превоз ће, када буде коначно успостављен, доживети огромне промене, када је реч и о организацији, али и о понашању и возача и путника.

Највећа новина је та што у јавним возилима неће бити гужви које су, нажалост, годинама уобичајене. Ипак, разлог за то неће бити више возила на улицама и њихов чешћи интервал полазака, већ ограничење броја путника. Многи се већ сада питају како ће то у пракси да функционише. Јер, потражња за возилима јавног превоза, поготову међу онима који раде, биће велика, а број возила на трасама вероватно неће бити баш у складу са тим потребама поготову што је, макар званично, још на снази зимски ред вожње. Ако тако буде, јасно је да ће на стајалиштима бити велике гужве, али треба дати шансу надлежнима и видети да ли ће у складу са мерама бити и довољан број возила.

Мера о ограничавању броја путника у возилима само је једна од више њих које ће бити уведене пошто крене враћање јавног превоза на редовне, старе трасе.

Ако се пажљиво читају последње прецизније најаве надлежних о томе како ће бити организован јавни градски саобраћај после његовог поновног успостављања, у очи упада и да до даљег неће бити могућа куповина карата у возилу од возача јер ће сви шофери бити физички потпуно одвојени од путника.

Свакодневица би у београдском јавном саобраћају, попут новосадског, коначно после више неуспелих покушаја, могао да постане и обавезан улазак у возила на предња врата, а излазак на средња или задња. Јер, и то је једна од мера која је предвиђена у склопу повратка редовног јавног превоза.

Како ће све ово у пракси тачно изгледати, како ће тећи враћање редовних линија на трасе и шта све нове мере подразумевају надлежне у Секретаријату за јавни превоз питали смо у званичним упиту, али ни после више од пет дана одговоре нисмо добили.

На коридорским линијама „опуштеније”

Нашој редакцији ових дана јавило се више грађана који су истакли да је на коридорским линијама, које су привремено наследиле редовне, контрола знатно попустила. Како кажу, многи путници више не носе маске, а и контролори не проверавају карте нити ко улази.

Пре неки дан сам намерно ушла у једно од тих возила, баш да видим како иде та контрола. Очекивала сам да ће ми неко рећи да не могу да користим ту линију јер немам званичну потврду и нисам оверила карту, али ништа од тога. Нити ми је ико пришао, нити ме је неко упозорио. Више путника није имало ни маске – један је од више сличних утисака наших читалаца.

Повратак трамваја

Враћање јавног превоза требало би да значи и нормализовање трамвајских линија од којих већину и пре увођења ванредног стања Београђани нису могли да користе због нове фазе радова на Савском тргу. Шине на њему коначно су уређене, трамвајска мрежа је испробана па би успостављање јавног саобраћаја означило и повратак трамваја 7, 9, 14…

НОВЕ МЕРЕ У ВОЗИЛИМА

  • потпуна физичка изолација возача и забрана продаје карата у возилима
  • сваки путник мораће да има маску, а возачи ће морати да имају маске и рукавице
  • улазак на предња или задња врата – на возилима ће бити обележено где се улази, а где се излази
  • у возилима ће јасно бити обележен правац кретања путника од улаза до излаза
  • исцртана места у возилима да би раздаљина између путника била довољна – то би требало да значи да ће свако друго седиште бити празно и да ће постојати јасан размак између путника који стоје
  • редари, који ће морати да имају маске и рукавице, процењиваће колико путника може да уђе возила
  • ветрење возила требало би да постане пракса што би значило да ће предност уместо клима добити чешће отварање прозора и врата (изузетак ће бити возила у којима прозори не могу да се отворе)
  • на станицама би требало да буду постављена обавештења путницима о понашању у возилима

(Политика)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *