ИН4С

ИН4С портал

Извјештај САД о вјерским слободама: СПЦ тврди да закони, који регулишу њихов правни статус, нису адекватни

Стање вјерских слобода у свијету далеко је од савршеног и веома забрињавајуће, а у многим дјеловима свијета појединци су много више упознати са репресијом него слободом вјероисповести

Црна Гора брани светиње; 23. јануар 2020.

Стање вјерских слобода у свијету далеко је од савршеног и веома забрињавајуће, а у многим дјеловима свијета појединци су много више упознати са репресијом него слободом вјероисповести, упозорио је амерички амбасадор за међународне вјерске слободе Сем Браунбек, током представљања извјештаја Стејт департмента за 2019. годину.

У дијелу који се односи на Црну Гору, наводи се да Устав гарантује слободу вјероисповијјести, као и право на промјену религије.

У Уставу се прецизира да не постоји државна религија и гарантује једнакост и слобода свих вјерских заједница. Вјерска дискриминација и говор мржње забрањени су законом.

Међутим, наводи се и да вјерске групе, а нарочито Српска православна црква (СПЦ), и даље тврде да закони, који регулишу њихов правни статус, нису адекватни.

Посебну пажњу извјештај посвећује Закону о слободи вјероисповијести и правном статусу вјерских заједница, који је парламент усвојио 27. децембра, а предсједник Мило Ђукановић потписао дан касније.

„Српска православна црква снажно критикује закон, који предвиђа да вјерска имовина над којом не постоји јасно власништво и која потпада под ‘културно наслеђе’ државе прије 1918. године може да постане државна имовина“, наводи се у извјештају, али и додаје да је влада више пута навела да нема намјеру да конфискује имовину СПЦ већ да намјерава да ријеши вјековна питања о вјерском и државном идентитету земље прије губитка независности 1918. године.

Аутори извјештаја наводе да су стотине хиљада вјерника СПЦ протестовале широм земље, углавном мирно и готово свакодневно од како је закон усвојен. На неким протестима било је изолованих инцидената насиља против полиције, уз подстрекавање на насиље на интернету.

У извјештају се подсјећа да је премијер Душко Марковић коментарисао дуготрајну контроверзу око цркве СПЦ на Румији, поручујући митрополиту Амфилохију Радовићу да ли заиста мисли да држава нема моћ да заустави и сруши нелегалне интервенције и да би то могли да ураде за један дан.

Он је додао да влада не жели да то уради, већ жели постизање споразума путем дијалога.

С друге стране, СПЦ је и даље тврдила да Министарство унутрашњих послова одбија да изда визе њеним свештеницима. Влада и даље спроводи политику о томе да нема реституције вјерске имовине коју је конфисковала комунистичка влада Југославије.

Подсјећа се да су се америчка амбасадорка Џуди Рајзинг Рајнке и други званичници амбасаде састали са владиним и вјерским представницима са којима су разговарали о односима владе и вјерских група, нарочито у вези са новим законом.

Током посјете Црној Гори у новембру, амерички амбасадор за међународне вјерске слободе Сем Браунбек састао се са вјерским лидерима из православне, католичке, исламске и јеврејске заједнице.

Амбасадорка је за амбасадора Браунбека организовала расправу о новом закону, са учесницима из различитих вјерских заједница и владе, што је била прва расправа те врсте, наглашава се у дијелу извјештаја о Црној Гори и закључује да су представници амбасаде о питањима вјерских слобода и толеранције разговарали са главним вјерских групама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Извјештај САД о вјерским слободама: СПЦ тврди да закони, који регулишу њихов правни статус, нису адекватни

    1. Botino rezimska, ne kazu to Amerikanci, no kazete vi ustase milogorske,a upravo ste vi sa izmisljenim identitetom i religijom uljezi u nasoj Crnoj Gori.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy