Извлачење олупине Коста Конкордије

Извлачење олупине луксузног италијанског брода Коста Конкордија, који је прије више од двије и по године доживио несрећу код острва Ђиљо када су погинуле 32 особе, почеће данас.
То ће бити изузетно ризична операција, с обзиром на величину зарђалог крузера.
Планирано је да се, у деликатној операцији без преседана, која би требало да траје око шест дана, брод тежак 114.500 тона подигне, а потом одвуче до бродоградилишта у којем је направљен 2006, преноси АФП.
,,Најкритичнија фаза биће првог дана, када олупина буде први пут подигнута. Никада раније није покушано извлачење путничког брода те величине”, казао је Ник Слоун, који ће водити операцију.
Према најгорем сценарију, неки упозоравају да би олупина приликом подизања могла да се распадне, при чему би се њени трули унутрашњи дјелови растурили по Тосканском архипелагу.
,,Ријеч је о пловећем граду прављеном за хиљаде путника, са литрима загађивача као што су уља, детерџенти и отпадне хемикалије које се још налазе у његовој унутрашњости”, упозорава Ђорђија Монти из еколошке организације Гринпис, која шаље посматрачки тим да прати операцију.
Брод, који се прије двије и по године насукао и преврнуо, усправљен је у септембру и тренутно се, подупрт, налази на огромној подводној платформи, а 30 танкова који су причвршћени уз бокове брода служиће као џиновски пнеуматски систем који ће омогућити да се он подигне.
Очекује се да ће операција, коју ће пратити свјетски медији, почети упумпавањем компресованог ваздуха у танкове како би се Конкордија подигла за два метра.
Бродови тегљачи би потом требало да вуку олупину 20 метара ка истоку, до мјеста гдје ће бити усидрена прије него што се полако подигне за још десет метара, како би инжењери могли да провјере сваку палубу и утврде да ли има нових структурних оштећења.
Цјелокупан поморски саобраћај у тој зони биће блокиран током најдјеликатнијих фаза операције.
Експертски тим руководиће операцијом из једне контролне просторије под вођством Слоуна, који је овај подухват описао као најизазовнији у његовој досадашњој каријери у којој је сличне операције спроводио на шест континената и у двије ратне зоне.
Према плану, од 20. јула Конкордија би требало да се вуче брзином од двије наутичке миље на сат у дужини од око 240 километара ка сјеверу, до луке Ђенова, гдје би требало да стигне 24. јула, уколико временски услови то дозволе.
Трошкови извлачења потонулог брода до сада су процијењени на око 1,1 милијарду евра, укључујући 100 милиона за расходовање.
Луксузни крузер, два пута већи од Титаника, ударио је у стијену код малог острва Ђиљо у јануару 2012. након чега се насукао и преврнуо са 4.229 људи из 70 земаља.
Против капетана Косте Конкордије Франческа Скетина тренутно се води судски поступак под оптужбама да је изазвао бродолом и напустио брод прије него што су сви путници евакуисани.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

