ИН4С

ИН4С портал

Јабуково сирће снижава шећер, холестерол и апетит, али има и лошу страну

1 min read

Јабуково сирће углавном користимо као блажу верзију за кисељење разних салата, маринада, али и као природно средство за чишћење дома. Али, јабуково сирће је у посљедњих неколико година поново постало прави хит и то највише код проблема с повишеним холестеролом и шећером у крви.

Традиционално, производи се од свјеже истиснутог сока од јабука које ферментирају. Њему се додају квасац и шећер. Квасац и бактерије претварају шећере у сирћетну кисјелину, а такво сирће заправо може да се направи од било којег воћа. Такође, јабуково сирће садржи природне пробиотике, а познато је њихово благотворно дејство на здравље цријевног микробиома. Поред тога, садржи и антиоксидансе који помажу у спрјечавању оштећења ћелија због старења.

Здравствене добробити јабуковог сирћета

1. Доприноси стабилнијим вриједностима шећера у крви

Неколико студија које доказују да испијање јабуковог сирћета прије оброка, а посебно ујутро наташте, зауставља нагли скок шећера у крви. Једна од најпознатијих заговорница оваквог начина регулисања шећера француска биохемичарка Jessie Inchauspéстекла је бројне обожаватеље и сљедбенике, посебно међу обољелима од дијабетеса, због једноставног начина објашњавања како уз јабуково сирће постићи стабилније вриједности шећера у крви. Инцхауспé није једина која вјерује у моћ овог сирћета. Нутриционисткиња Аманда Сауцеда такође сматра да је моћ јабуковог сирћета добра за све.

Резултати систематског прегледа и мета-анализе показали су да конзумација јабуковог сирћета значајно смањује ниво глукозе у крви наташте ако се конзумира дуже од осам седмица.

2. Обезбјеђује добре вриједности холестерола

Према резултатима података објављеним у BMC Complementary Medicine and Therapies конзумација јабуковог сирћета значајно је смањила укупни холестерол у серуму и повећала ХДЛ, односно добар холестерол (који може да помогне у смањењу ризика од срчаних проблема) међу испитаницима. Додатно, неки докази упућују на то да узимање јабуковог сирћета може помоћи у снижавању укупног холестерола и триглицерида. Истраживање које је трајало 12 недјеља пратило је дејства узимања јабуковог сирћета код људи на нискокалоричној дијети. Истраживачи су открили да су учесници који су узимали ово сирће не само изгубили на тежини више од оних који су узимали плацебо, него су такође имали ниже триглицериде и укупни холестерол.

3. Доприноси губитку тјелесне тежине

Сирће није чаробна пилула и без придржавања комплетне здраве исхране и вјежбања, неће пуно допринијети губитку килограма. Али, ако се придржавате свега наведеног, додавање јабуковог сирћета у рутину може бити од користи. Наиме, томе у прилог говоре и резултати студије у International Journal of Exercise Science. Они испитаници који су током четири дана узимали 30 милилитара јабуковог сирћета, смањили су тјелесну тежину и масти.

4. Побољшава апсорпцију храњивих материја

Ова чињеница је посебно важна. Добробити јабуковог сирћета користе и у здрављу цријева, односно одличне су за алкализовање организма. Према истраживању кисјелост може побољшати и подржати квалитетно варење.

„Сирћетна кисјелина у јабуковом сирћету може да подстакне производњу ензима за варење који помажу у разградњи и апсорпцији храњивих материја из хране – објашњава за Eat This доктор Wan Na Chun.

5. Смањује апетит

Увођење јабуковог сирћета у дневну рутину може користити у осјећају ситости. Француска студија показала је да је додавање јабуковог сирћета у храну с високим удјелом масти код неких животиња смањило апетит. Зато, сматрају ови научници, не може да шкоди да исто пробате и у својим јелима.

6. Помаже код рефлукса

Гастроезофагеална рефлуксна болест није нимало пријатна и тражи прилагођавања у свакодневици, у којој неки вјерно користе јабуково сирће. Уносом овог пробиотика цријевима обезбјеђујемо добре бактерије које погодују равнотежи варења и ублажавају симптоме ГЕРБ-а. Занимљиво је истраживање показало да је жвакаћа гума

Потенцијалне опасности

Иако се показало да је јабуково сирће заиста корисно у многочему, оно има и мање пожељне стране. Једна од њих је да испијање ове течности због кисјелине може да оштети зубну глеђ. Ипак, ријеч је о великим количинама. Како бисте избјегли оштећење, јабуково сирће разриједите водом и приликом пијења користите сламку. Такође, неки су од испитаника у студији објављеној у International Journal of Obesity пријавили како су осјетили мучнину приликом пијења.

Како увести јабуково сирће у дневну рутину

Разриједите га: Помијешајте кашику јабуковог сирћета до двије у чаши воде како бисте избјегли оштећење зубне глеђи.

Напитку додајте мед или лимун: Ако вам тешко пада испијање сирћета разријеђеног водом, додајте кашику меда или сок од лимуна који ће додатно побољшати окус.

Користите га приликом кувања: додајте малу количину јабуковог сирћета супама, варивима и маринадама за пикантан укус.

Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *