ИН4С

ИН4С портал

„Јадран“ на раскршћу

Foto: Shutterstock

Спор око будућности школског брода „Јадран“ поново је на дневном реду.

Хрватска, која инсистира на томе да се брод врати у Сплит, покренула је нове дипломатске активности које подразумевају и активније укључивање у решавање овог питања. Пошто је брод некада био уписан у матичну луку Сплит и послат на ремонт у Црну Гору, али никада није враћен, Хрватска  сматра да „Јадран“ треба бити враћен у своју матичну луку. Министар вањских послова Хрватске, Гордан Грлић Радман, током обиласка брода, нагласио је да је овај брод „отворено питање“ и да ће бити разматрано заједно са другим отвореним проблемима између Хрватске и Црне Горе, попут питања копнене границе и одштете логорашима.

Међутим, овај спор није само унутрашње питање две земље, на шта вреди подсетити.

Србија као правни наследник бивше Југославије има значајан интерес у овом спору и не може бити занемарена.

Србија као де факто сувласник брода

Србија, која је обезбедила велики део финансијских средстава за набавку брода кроз ратне репарације, а затим учествовала у његовом одржавању и обнови, има правни интерес у овом спору. Као правни и политички наследник бивше Југославије, Србија има легитимну позицију која је заснована на принципу сукцесије – односно, право на имовину и обавезе које су на терету наследника бивше државе. Током процеса набавке брода, Србија је играла кључну улогу, а ова чињеница да она де факто има значајан удела у власништву брода даје јој додатни правни легитимитет да буде укључена у било какве преговоре о припадности брода. Ово питање је не само дипломатски изазов, већ и правни проблем који захтева пажљиво разматрање интереса свих страна.

Црна Гора и дипломатска ћутња

Иако је Црна Гора као тренутни власник брода посредник у овом спору, њена дипломатска реакција на хрватске претензије била је, барем до сада, тиха.

Уместо активног коментарисања ситуације, Црна Гора, чини се, покушава да избегава било какве изјаве које би могле погоршати односе са Хрватима.

Шта би било да је Србија покренула питање брода Јадран?

Током свих ових година, Србија је остала у позадини и није износила јавне ставове о власништву над бродом. Да се неки српски министар огласио и директно поставио питање власништва, ситуација би могла изгледати другачије. Таква реакција могла би изазвати додатне тензије, али и показати чврсту позицију Србије као правног наследника Југославије. Међутим, Србија се за сада тим поводом не оглашава и остаје да видимо хоће ли се уопште упуштати у овај  изазов.

Судбина брода Јадран

Судбина брода „Јадран“ и даље није решена. До каквог ће се решења доћи, видећемо у наредним данима. До тада, нека остане ово подсећање да Хрватска не може да потражује нешто што припада, у крајњој линији, свим бившим југословенским републикама….

 

Читајте ЈОШ:

Афера „Јадран“: Подгорица и Загреб се надгорњавају око брода за чију градњу је највише заслужан Београд!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net