Јадранско море: Узалуд бушили подморје, нафте нема па нема
1 min readБрод за 3Д геофизичко истраживање норвешке компаније ПГС, „Ramform Titan-a“, данас би према плану, требао да заврши планирану фазу истраживања црногорског подморја, гдје трага за доказима да у Јадранском мору има нафте и гаса.
Како „Барски портал“ ексклузивно сазнаје, за сада нису пронађени никакви трагови за такве етпоставке.
Како смо већ писали, брод је из Луке Бар испловио 9. фебруара и почео са истраживањем блокова 30 и 26, који се налазе недалеко од Бара.
Осим „Рамформ Титан-а“, истраживање подморја обављају и пратећи бродови – „Sanco Sea“ и „Thor Freua“.
Наводно се све мјере заштите животне средине и мониторинга параметара животне средине спроводе у складу са смјерницама из Елабората о процјени утицаја на животну средину ових активности, који је усвојен од стране Агенције за заштиту природе и животне средине.
Мониторинг нултог стања параметара животне средине, који укључује стање и кретање морских сисара и рептила као и истраживање рибљег улова, обављено је прије почетка истражних активности. Ова иста испитивања биће спроведена и наредне године у исто вријеме како би се резултати могли упоредити.
На броду за 3Д геофизичко снимање налазе се и специјално обучени и лиценцирани посматрачи морских сисара и корњача, као и оператери који врше посматрање путем најсавременије опреме за пасивни акустички мониторинг и опреме за ноћно снимање.
Током периода приреме за снимање, као и током дана снимања, на бродовима су била присутна и два службеника за комуникацију са рибарима, као и представици државних институција.
3Д геофизичко истраживање на блоковима 30 и 26 дефинисано је Радним програмом Уговора о концесији који је потписан у марту 2017. године са грчком компанијом „Енергеан“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Кога ови фолирају и коме дају паре? Је ли вршено истраживање још у времену ФНРЈ па не нађоше ништа.
Ипак не треба губити наду.
Могли би да ангажујемо гњурце, па да они пронађу радиоактивни отпад са Америчких бродова. Који су тај отпад избацили не знајући његову рециклажну вредност. Па онда да тај отпад увалимо Русима или Јапанцима, за добре паре.
У свему овоме треба видјети и позитивну страну:
Да су све мјере заштите животне средине и мониторинга параметара животне средине спроводе у складу са смјерницама из Елабората о процјени утицаја на животну средину ових активности. (јел’ сам добро рек’о?)
Veli “ kako saznajemo”… ka da ce im norvezani reci ima Li ili nema sad da objave godinu dana prije detaljno prorade i podnesu svoja istrazivanja onome ko ih je kuoijo. Jeli Barski portal cita Nondisclosure document izmedhju Norvezana i kupaca ovoga istrazivanja?
No rekla kazala radio Mileva na srednjevjekovnijem slovima sve zna…kako bi Srbi voljeli da se ni grama nenadje, to bi im milije biko no da dobiju na lutriji. sitne duse, a da cush?
Хвала Ти, Боже , и Вама, Свети Немањићи,покровитељи Приморја и Загорја српског, што нас од ала неситих,бјелосвјетских и домаћих, заштитисте!…