Јакшић: Поглавља 23 и 24 су добра прилика за новинаре
Бошко Јакшић, новинар Политике, оцијенио је да успостављање професионалних стандарда у регионалним медијима зависиће од брзине реформи цијелог друштва, додајући да ће поглавља 23 и 24 бити прилика за новинаре да откривају разне проблеме у друштву, истичући да је немогуће да медији буду бољи од друштва у којем се налазе, а балканске земље су, како је рекао, далеко од савршених.
,,Неке од балканских земаља су брже у евроинтеграцијама а неке спорије, и то је отприлике право поређење и за стање медија у њима“, изјавио је Јакшић.
Јакшић: Поставља се питање у којој мјери су медији независни
„Али ако се у региону увијек говори да судство није независно, како можемо да говоримо о независном и слободном новинарству које треба да испуњава високе професионалне стандарде“, прецизирао је Јакшић, наводећи да је новинарство и материјално упуштено, што, како је навео, није резултат опште финансијске кризе већ су медији свјесно „гурани“ у инфериорну позицију.
„Постоје тужни примјери да су новинари спремни да објаве наручен текст за 50 ЕУР, и ако у том амбијенту функционишу, гдје су тотално егзистенцијално угрожени, онда је нормално да такво стање додатно отежава позицију медија“, казао је Јакшић.
Ниво новинарства опада
„Без обзира што расте број факултета, школа и вечерњих школа за новинаре, професионално се мање учи и новинари су мање спремни да раде,док више отаљавају посао и имају бирократски однос према послу који је специфичан и који то не трпи“, рекао је Јакшић.
Према његовим ријечима, када да се све сагледа – позиција медија је лоша.
„Док се не рашчисти питање власништва у медијима, много тога ће бити конфузно“, казао је Јакшић, додајући да ситуацију медијима отежава лош економски стандард у друштву, оцјењујући да је финансијско питање важно али не и примарно.
„Прво мора да буде ријешено политичко питање, да новинар схвати да мора да ради свој посао како треба, према својој савјести и професионализму“, рекао је Јакшић и додао да је у успостављању професионализма битна и улога уредника у медијима.
„Али ако, умјесто што новинар узима за текст 50 еура, уредник узима 500 еура, онда смо опет на мртвој тачки, јер систем вриједи онолико колико кошта његов најслабији дио, а у нашим друштвима таквих дјелова има на свим странама“, навео је Јакшић.
Он је казао да ће се позиција медија у друштву реформисати брзином којом буду текле и промјене у систему.
„Успостављање правих професионалних стандарда апсолутно зависи од реформе цијелог друштва“, рекао је Јакшић, подсјећајући да је разоткривање друштвених феномена основна улога медија.
„Медији по природи не треба да хвале оно што је добро у друштву, то свакако треба објављивати, али примаран задатак мора да буде указивање на проблеме који се морају рјешавати“, навео је Јакшић.
Он сматра да ће преговори са Европском унијом у поглављима 23 и 24 бити прилика за медије да откривају разне случајеве и афере.
„Лако ће се закони ускладити са европским у тим областима, али на овим просторима увијек недостаје само поштовање закона, а не њихово усвајање“, казао је Јакшић.
Према његовим ријечима, медији се неће одмах укључити на прави начин у тај процес.
„Медији неће моћи да допринесу пуно у томе, уколико власт стално буде говорила да откривање разних случајева значи и дуже преговоре и опструирање интеграција“, закључио је Јакшић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: