Јакшић Стојановић: Поднесене 22 пријаве, фалсификују и турске и америчке дипломе
Министарство просвјете, науке и иновација (МПНИ) у посљедњих пет мјесеци поднијело је кривичне пријаве против 22 лица због основане сумње да су фалсификовала иностране образовне исправе, што је далеко више него у претходних неколико година.
Министарка Анђела Јакшић Стојановић, која је на ту функцију именована прије пола године, најавила је формирање међуресорне групе која ће се бавити провјером иностраних образовних исправа на приватним и јавним образовним установама у региону, за шта је Влада прошле седмице дала сагласност.
Јакшић Стојановић је јуче казала за „Дан“ да је од 1. јануара ове године поднесено 18 кривичних пријава због сумње у валидност школских диплома; пет због основане сумње да су приложене лажне образовне исправе средњих школа из Србије и БиХ, девет средњошколских диплома из Турске, двије за ниво основног образовања такође из Турске и још двије за ниво високог образовања из Велике Британије и Америке.
– У 2024. години број укупно поднијетих захтјева за признавање образовне исправе нивоа високог образовања је 1.025, и то из региона 400 захтјева, а из иностранства гдје није наше говорно подручје 625 захтјева – саопштила је Јакшић Стојановић.
Она је додала да је у 2023. године завршено 1.526 захтјева за признавање образовне исправе са подручја региона, док су у наредну годину пренијета 122, који су у поступку рјешавања.
Највећи број захтјева за признавање образовне исправе долази са Универзитета у Београду, Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Крагујевцу, а када су у питању приватне установе високог образовања, највећи број захтјева потиче са Универзитета „МБ“, Београд, Универзитета „Едуконс“, Београд; Универзитета „Унион – Никола Тесла“, Београд, и Високе медицинске школе струковних студија „Милутин Миланковић“, Београд. Када су у питању образовне исправе стечене у Босни и Херцеговини, имамо највећи број захтјева за признавање образовних исправа стечених на Универзитету Источно Сарајево, Универзитету у Сарајеву и Независном универзитету Бањалука (НУБЛ) – казала је Јакшић Стојановић.
Како је подсјетила, Влада је дала сагласност за формирање међуресорне радне групе која ће се бавити провјером иностраних образовних исправа стечених на приватним и јавним образовним установама у региону.
Примарни задатак Радне групе биће да предложи модел провјере иностраних образовних исправа о завршеном средњем и високом образовању стечених на приватним и јавним образовним установама у региону. Такође, радна група ће кроз сарадњу са послодавцима, првенствено у јавном сектору, обезбиједити провјеру образовних исправа запослених лица – рекла је Јакшић Стојановић.
ОДТ није дужно да их обавијести о исходу
На питање да ли ресор просвјете има повратне информације из Основног државног тужилаштва поводом поднесених кривичних пријава, односно колико је ових случајева до сада завршило на суду, министарка је одговорила да им није познат епилог.
– Министарство просвјете, науке и иновација нема информације о епилогу кривичних пријава које је поднијело, јер ОДТ није у обавези да нас повратно информише о исходу – рекла је Јакшић Стојановић.
Поред представника Министарства просвјете, науке и иновација, ту радну групу ће чинити и представници Министарства правде, Министарства унутрашњих послова, Министарства финансија, Министарства јавне управе, Управе полиције, Државног тужилаштва, Управе за инспекцијске послове, Уније послодаваца, Привредне коморе и НВО– удружење грађана.
– На овај начин ће министарство и Влада системским приступом стати на пут злоупотребама начина добијања образовних исправа на свим нивоима образовања и направити одлучан корак ка успостављању адекватног механизма за препознавање и вредновање образовања – поручила је Јакшић Стојановић.
Она је додала да ће о саставу тима и динамика рада радне групе јавност бити благовремено обавијештена.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: