Јаши-Кишињев офанзива: 75 година од војне операције одлучујуће за Балкан
1 min readПише: Горан Игић
У временима када се ревидира историја, подсетићемо читаоце на то се навршава 75 година од војне операције у нашој литератури познате као Јаши-Кишињев офанзива, која је по војним експертима одредила судбину Балкана након Другог светског рата. Ову операцију су и западни савезници окарактерисали као кључну за убрзање краја рата на југоистоку Европе.
Јаши-Кишињев операција трајала је од 20. августа до 29. августа 1944. године, по значају упоређивана је са Стаљинградском битком или Курском битком, и улази у ред чувених „10 Стаљинових удараца“ по силама Вермахта, тачније то је била седма офанзивна операција, која је омогућила да се касније крене у ослобађање Југославије, Бугарске и Мађарске.
Сама војна операција је имала два дела. Војска 2.-ог и 3.-ег Украјинског фронта под командом генерала Родиона Малиновског и Фјодора Толбухина нанела је пораз немачкој групи армија „Јужна Украјина“, сломљен је отпор Вермахта, као и румунских формација, па је последица ове операције било ослобођење Молдавије и Исмаилске области, а Румунија је избачена из рата. Тиме су створене претпоставке за офанзиву да се Срби и Бугари ослободе фашистичко-нацистичке окупације.
Јашко-Кишињевска операција је имала одлучујући војно-политички значај, јер је било јасно да ће након ове операције совјетска Црвена Армија ући на Балкан.
Артиљеријским двојним ударом у 7 часова и 40 минута ујутро 20. августа 1944. у реону западно од Јаша, совјетска војска је прешла у офанзиву са Кицканског мостобрана, а изненадни напад је био толико јак да је прва линија немачке одбране била у потпуности уништена.
Како је признао немачки генерал Јоханес Фриснер, командујући трупа у Украјини, овај напад је изазвао „почетак невероватног хаоса“, јер је совјетска офанзива била подржана нападачком авијацијом Пете ваздушне армије. Вођена је и тенковска борба, Немци су покушали контраофанзиву већ првог дана, али је одбијена. Фронт је другог и трећег дана раширен на 65 км по линији дејстава и до 40 км по дубини. Током прва два дана совјетска авијација је извела 6 350 борбених летова и ускоро је Јаши био ослобођен. Авијација Црноморске флоте нанела је губитке немачким и румунским бродовима у Сулини и Констанци. Немачке и румунске снаге већ након трећег дана су морале да се повлаче, а у току првих 48 сати борбе уништено је 7 румунских и 2 немачке дивизије.
У међувремену настаје проблем у везама између Хитлера и командујућег генерала Фриснера, Немци касне са извлачењем својих снага из области Кишињева, тако да совјетска страна то користи и 5.-а ударна армија под командом генерала Николаја Берзарина 24.-августа, ослобађа Кишињев, чиме се завршава прва етапа ове војне операције, а део немачких снага остаје одсечено.
Порази на фронту изазвали су отпор режиму Антонескуа, румунски официри су успоставили контакт са румунском опозицијом и почело се са припремама за бунт, јер је већ 23. августа увече кренуо бунт у Букурешту, а млади румунски краљ Михаљ И стао је на страну протеста и одобрио је хапшење Антонескуа и румунских пронацистичких генерала.
Убрзо је формирана нова румунска Влада на челу са Константином Сенетескуом, а нова Влада је објавила да Румунија излази из рата и да немачке војске у најкраћем року морају да напусте Румунију. Немачка страна је одлучно одбила тај захтев и покушала је да угуши такав развој ситуације, па је немачка авијација је бомбардовала Букурешт. Нова влада Румуније је објавила рат Немачкој и затражила помоћ СССР. Совјетска страна је покренула 50 дивизија за улазак у дубину територије, а 34 дивизије је остало ради ликвидације нациста источно од Прута. Тако је до 28. августа уништен и последњи део немачких снага, који су покушавали да се пробију до неприступачних Карпата. Совјети су форсирали да се заузме нафтом пребогати Плоешти, а други правац био је дунавска равница и Букурешт, при чему је остварено садејство са Црноморском флотом и Дунавском ратном флотилом. Извршени су вишеструки десанти и вођена је изузетна координација авијације, копнене војске и морнарице.
Тако је 28. августа заузет град Браила, а ослобађањем луке Констанце и ликвидацијом окружених нацистичких снага западно од реке Прут 29. августа завршена је Јаши-Кишињев офанзива потпуном победом совјетске војске.
Последица ове операције је и пуч у Бугарској 9. септембра 1944. када ће антифашисти преузети власт, а након тога ће совјетске и бугарске антифашистичке снаге учествовати у ослобађању делова Југославије, заједно са југословенским родољубима.
У операцији Јаши-Кишињев страдало је на страни Совјета 67 000 војника, а на страни нациста 135 000 војника је умрло, а 208 000 је заробљено ( од укупно 900 хиљада немачко-румунских снага које су учествовале у овим борбама).
Немци су имали за одбрану 25 немачких дивизија, 22 румунске дивизије и 5 румунских бригада, 400 тенкова уз подршку Четврте немачке ваздушне флоте у чијем саставу је било 810 борбених авиона. Ипак, Совјетска страна имала је бољу координацију дејстава и брзину прегруписавања, јер је имала 2200 авиона и 1870 тенкова употребљених у овој операцији.
Сматрамо да јавност треба да се сети ове војне операције, јер је утицала на све балканске земље.
Прочитајте још:
„Црногорка“, 1871: „Сви сте ђеца српске мајке. Устаните! Не чекајте“!
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: