ИН4С

ИН4С портал

Јаштак – Поличка загонетка

1 min read

Фотографије: Милија Пајковић

Пише: Милија Пајковић
Недалеко од Берана, на Полици, тачније на подручју Бабина, на пространим ливадама познатим као Јаштак, налази се истоимено брдашце, које штрчи из равнине ка врх јајета. Кад се побоље загледа ова травната купа стиче се утисак да је и д‌јело људских руку, а не само природе. То сам прије више година запазио и предочио јавности.
Ових дана, извршио сам поновно премјеравање Јаштака, и то електронским путем, али и оним старим и опробаним, помоћу пантљике за мјерење, а уз помоћ сниматеља и монтажера мојих документарних филмова Дејана Мутавџића из Београда. Нови премјер је потврдио да је обим, односно основа, Јаштака преко 200 метара, дужина страна је 45 метара, а висина је 10 метара.
У међувремену, при врху брда, са јужне стране, највјероватније су непознати трагачи за драгоцјеностима, уз помоћ детектора, ископали рупу испод камене громаде, једне од плоча. Није познато да ли су било шта ископали, али јесу засигурно  једну кост, људску или животињску, што их је вјероватно и натјерало да обуставе даље копање.
Фотографије: Милија Пајковић
На зиду једне камене плоче окренуте према југу видни су давни покушаји урезивања неких знака.
А прије више година, такође сам први представио јавности велики тумул, са видним каменим странама, коју сам назвао Беранска пирамида, која се налази изнад села Крушчица у Бихору, чије су мјере, а то је посебно занимљиво – обим 200, а дужина стране 50 метара!  Намјерна или случајна подударност са Јаштаком! Међутим, Бихорци, али ни беранске службе за очување и заштиту културних добара и њихово испитивање, јер је тада ово подручје припадало беранској општини, нијесу имали слуха да моје откриће и његово представљање искористе на прави начин, чак је и никла жичана ограда дијелом зида тумула, као да се ради о приватном посједу, а не о општем друштвеном добру, о културно-историјском споменику, драгоцјеном остатку наше далеке прошлости.
Моје представљање Беранске пирамиде је објављено у веома занимљивој књизи истраживача и новинара Мишка Ђукића ,,Балканска трагања“, а и у разним телевизијским емисијама. Поред тога, нашло се и на званичном сајту ,,Босанке пирамиде Сунца“! Иако је оно што сам пронашао сасвим видно и у Бихору и на Полици, за разлику од наводних босанских пирамида, које су морале да се откопавају, а чију вјеродостојност оповргавају многи научници и стручњаци, ипак није посјећено онако како треба и како заслужује, а и још нијесу ни извршена било каква испитивања од стране оних који су и плаћени за то. Међутим, Високо у Босни, брдо Височицу и откоп на супротној страни височке долине, посјетило је само за једну непуну годину преко 100 000 туриста и знатижељника, па, чак, и најбољи тенисер свијета свих времена Новак Ђоковић. Само да су ти посјетиоци оставили по један евро та босанска варошица је добила 100 000 евра!
У окружењу Јаштака,  у непосредној близини, такође на Бабину, у Клисури, налази се старо неиспитано гробље, са неколико обрађених стећака и са више необрађених, а ту је на поличкој равнини, по дну некадашњег језера, као и на брдима и брежуљцима, још неиспитаних остатака прошлости. Испод су, у атару Будимље, Избински знаци, Кула, камени престо, стећци, утврда и насеље Градац, чије је званично археолошко испитивање започело тек у 21 вијеку, као и још тога о чему знају они које прошлост занима онако како и треба.
Сва прилика да је, по обичају, Јаштак настао зидањем или наслагањем плоча  уз стјеновите стране и основу, а стручно откопавање и сондирање требало би да утврди или побије вјештачко поријекло брда. С обзиром на то да очувана асфалтна трака са Горажда води све до близу Јаштака треба да буде мотив више да се на то мјесто доводе туристи, археолози,  истраживачи, радозналци, а многи би од њих кад виде каквим изванредним природним љепотама располаже Полица са својим селима, као и цијела прекрасна беранска долина, постали чести посјетиоци тог крајолика.
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Јаштак – Поличка загонетка

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *