„Јат техника” не стрепи од „Итихадовог” не
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/jat.jpg)
Тражимо нове партнере ако „Ер Србија” не продужи уговор о одржавању авиона, каже директор ове куће Срђан Мишковић
„Јат техника” није део споразума Владе Србије са „Итихадом”, јер је самостална и независна компанија. Уговор који смо потписали са „Јатом” за одржавање њихових авиона важи до краја ове године и недавно је проширен како би обухватио „ер басове” летилице које ће у току октобра стићи за „Ер Србију”, каже за „Политику” Срђан Мишковић, генерални директор „Јат технике”.
– Што се тиче даље сарадње са „Јатом”, односно сада „Ер Србијом”, ту још ништа није сасвим сигурно. Може се десити да буде продужен исти уговор, може да буде редефинисан, али не сме нас изненадити и да после Нове године уговор уопште не буде продужен – објашњава Мишковић.
Због тога, како каже, руководство „Јат технике” не губи време и увелико тражи потенцијалне партнере, како би упослили све капацитете, пре свега 960 радника, уколико „Ер Србија” не буде желела даљу сарадњу са њима.
– Ипак, надамо се наставку сарадње, јер они немају природнију, а ни бољу опцију од тога да ми одржавамо авионе који су на београдском аеродрому. Али, за сада је готово извесно да ће део такозваног линијског одржавање радити неко други, а не ми. Вероватно они сами – каже први човек „Јат технике”, додајући да осим са „Јатом”, односно „Ер Србијом”, ова компанија већ сарађује и са другим превозницима и на другим аеродромима, попут оних у Подгорици и Тивту. Све то би, како каже, требало да буде добра препорука.
– Имамо и неколико страних партнера међу којима су руске, француске и енглеске авио-компаније. Наравно, реч је о приватним превозницима, пошто одржавање авиона националних раде фирме на њиховим главним аеродромима – наводи он.
Што се тиче сарадње са „Ер Србијом” барем до краја ове године, наш саговорник очекује пре свега бољу финансијску ситуацију, односно да не буде проблема са плаћањем каквих је било у прошлости. Осим тога, очекује и да нова компанија и страни сувласник „Итихад” донесу и нове стандарде у пословању.
– Са „Јатом” је у прошлости било проблема са плаћањем, али то је наш национални превозник и мора да буде третиран као такав. Сви смо из тог „Јата” потекли, па је увек постојао фамилијарни однос – закључује Срђан Мишковић.
У „Ер Србији” нису желели да коментаришу евентуални наставак сарадње са „Јат техником”, а промене у новој националној авио-компанији се настављају. Како кажу, очекују да нову структуру направе до краја октобра.
– У овом тренутку нисмо у могућности да дајемо додатне коментаре – кратко су изјавили у „Ер Србији”.
Ипак, како је „Политика” успела да сазна, социјални програм је завршен и за добровољни одлазак се пријавило нешто више од 360 запослених од око 1.200 радника колико је „Јат” имао. Оно што сада следи је пријава за радна места у новој систематизацији „Ер Србије”, а за оне који не буду испуњавали услове биће расписан други круг социјалног програма. Све то се наводи у допису Владе Србије синдикатима „Јата” у који је „Политика” имала увид.
Споразум о стратешком партнерству са „Итихадом” потписан је првог августа, чиме је ова компанија постала власник 49 одсто „Ер Србије”, док је у власништву наше владе 51 проценат.
Још се чека решење проблема са „Ер басом”
Један од највећих проблема са којим ће се веома брзо суочити руководство, али и цела нова национална авио-компанија јесте решење спорног уговора са „Ер басом”. Још 1998. године од те куће смо наручили осам авиона и уз то школски центар и симулаторе. Вредност целог мегаломанског посла била је 560 милиона долара. Србија је тада уплатила аванс од 23,5 милиона долара и од тога на крају није било ништа. Остатак пара никада нисмо уплатили, авионе нисмо добили, а „Јат” је западао у све веће проблеме. Реч је донекле и о политичком питању јер су сувласници „Ер баса” и државе – Немачка и Француска. А како је „Политика” већ писала, сада би могла да уследи нова понуда „Ер баса”, односно да уместо осам буду четири авиона и да вредност посла буде умањена на око 190 милиона долара. У решавању овог проблема требало би да помогне „Итихад”, који је „Ер басова” огромна муштерија.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)