Јавна отмица великог Србина: Народ који поштује своје велике људе, сам је за поштовање!
1 min readПредање каже да се најмање седам градова отимало о Хомера, тврдећи да пјесник потиче баш из тог мјеста. Сличну судбину доживио је и Никола Тесла. Како је нарастала његова свјетска слава, тако се повећавао број претендената да га присвоји, еда би тако уздигли, ваљда, свој углед међу народима. Међутим, док је Хомерово поријекло, па и само постојање, остало до данас скривено у мноштву домишљања легендарног карактера, дотле Теслина укоријењеност у српству никада није била упитна иако је из деценије у деценију оспоравана. Заиста, ко год је покушао Теслу одвојити од српства могао је бити или злонамјеран или у намјању руку неупућен.
Једна необична отмица Николе Тесле збива се крајем 19. вијека на Минхенској политехници, о чему детаљан прилог налазимо у тадашњој штампи.
***
Професор физике на минхенској политехници г. др Еберт у свом предавању од 23. јунија, приступајући открићима Николе Тесле, рекао је јавно пред 700 слушалаца, да је Тесла Маџар. Дирнути овом јавном отмицом великог Србина, упутили су у име Срба потписани ово писмо:
Високопоштовани г. професоре, − потписани усуђују се овим ставити једну примедбу на последње предавање свога поштованог професора, надајући се, да им то г. професор неће за зло примити. У свом последњем предавању изволео је г. професор напоменути, да је Н. Тесла Маџар. Ми пак, као синови једног и истог народа, сматрамо за своју свету дужност, ставити г. професору до знања: да Н. Тесла није Маџар већ Србин. – Не могне ли се г. професор потпуно ослонити на наш исказ, то смо вазда готови наше тврђење и доказати и стојимо свом многопоштованом професору увек на расположењу. С високим поштовањем С. Илић студ. арх, Ђ. Митровић студ. мед. вет.
На другом предавању напоменуо је г. професор да је добио писмо од двојице Срба, али бранио се тим, што зна посигурно, да се Тесла родио 1856. год. у Смиљану у Хрватској. „Уосталом (додаје професор) радо примам свако поучење и бићу господи веома захвалан, ако ми заиста поднесу доказе на које су се обвезалиˮ.
После неколико дана посете поменута два Србина професора у његову кабинету и резултат те посете био је, да је професор на карају рекао: „Народ који не да да пропадају његови велики људи, ни сам не може пропасти.ˮ Био је, дакле, уверен! – Одмах сутрадан извинио се професор пред слушаоцима овим речима (по стенографским белешкама):
Господо, пре него што бих приступио предавању, молим вас, допустите ми да се и по трећи пут вратим Николи Тесли. (Смех). Молим, господо! Два моја високопоштована слушаоца, два Србина, који овде код нас студирају, били су тако добри да ме посете и поднесу ми доказе. И ја сам се њиховим доказима уверио, да сам био у заблуди. Та моја заблуда потекла је отуд, што сам читао да је Тесла рођен 1856. г. у Смиљану у Хрватској, а то и господа тврде, те отуд мишљах да је Тесла Маџар; а сем тога причао ми један од мојих колега, да му се негда Тесла представио као Мађар. Ну ево шта су ми господа поднела. (Чита поједина главнија места из преведене Теслине биографије узете из дела „Никола Тесла и његова открића од проф. Ђ. Станојевића). Као што сте, господо, чули, Теслин отац, Милутин Тесла, био је српски свештеник, мати му Ђука, такође је из српске свештеничке породице; у Теслиним жилама тече, дакле, чиста српска крв. Захваљујући се господи на поучењу, не могу да не напоменем: народ који поштује своје велике људе, сам је за поштовање!
(В. Н. „Никола Тесла – Маџар“, Бранково коло, год. V, бр. 40, Сремски Карловци, 7/19. октобар 1899, стр. 1278−1279)
→Одломак из књиге „Ја, Никола Тесла„, аутора Милорада Дурутовића и Александре Нинковић Ташић, коју ускоро објављује ИК Агапе (Београд)
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Е да заборавиг, један од ријеткије у то вријеме од научника преко 190 цм…
Ћаћа Тесла из поповске вамилије а богоми и Ђукина вамилија Мандића. Научник а слуша гусле.
Ништа него Ликота србски…
У октобарском броју Њујорк тајмса из 1934. године пише Тесла: „Ја сам рођен у Хрватској. Хрвати и Словенци нису никад били у могућности да се боре за своју слободу. Срби су били битке за слободу и цена ослобођења плаћена је српском крвљу. Сви прави Хрвати и Словенци признају то са захвалношћу. Они добро знају да Срби имају несравњиве способности и искуство у вођењу рата и да су они најпозванији да управљају државном силом за време кризе.“
,34. у Хрватској рођен написао није, кад Хрватско ни бил није.
ВЕЛИКИ ГЕНИЈАЛНИ УМ СКРОМНОГ СРБИНА КОЈИ ЈЕ УНАПРЕДИО КОМЛЕТНО ЧОВЕЧАНСТВО! НЕКА МУ ЈЕ ВЕЧНА СЛАВА И ХВАЛА!
Од свих сестара и родбине Никола се највише дописивао са Марицом. У једном од писама, сестра му пише: „У Плашком 25.6.1894. … За ово неколико година од како га ти прослави, поскочило је Српство у цијени пред странијем народима, а и Хрвати морају увлачити роге у се. Свакако не смију ти рећи више да си Хрват, него свуда веле, „наш дични, наш велики земљак.“…“
Тесла, Никола (2013). Никола Тесла, преписка са родбином, стр. 82. Нови Сад: Академска књига.
Tesla i mitropolit Mandić
Nikšićki list Nevesinje je u jednom članku o Bosni i Hercegovini 1898. godine spomenuo Teslu i mitropolita Nikolaja: Mitropolit Mandić neposredno agitira za sebe. Kakvo je stanje u BiH vidi se najbolje po tome, što je slavni elektro-tehničar i vatreni pravoslavni Srbin Nikola Tesla pisao Mitropolitu Mandiću, svojem ujaku: Ujače! Proklet bio ako izdaš narod i vjeru pravoslavnu i bilo prokleto srbsko mlijeko, koje si sisao!
Невесиње, број 34. од 23. децембра 1898. Никшић. 1898.
+++
Mitropolit Nikolaj Mandić je iz Sarajeva 2. septembra 1903. godine poslao pismo Nikoli Tesli u Ameriku, u kojem mu, između ostaloga, piše: …Naš prijatelj, pukovnik Kosanović dosta nas je uznemirio opisujući dosta nepovoljno tvoj položaj tamo, što nas je svijuh vrlo u brigu bacilo. Nu i da nije ove vijesti, ja sam uvjeren bio, po sopstvenom svom sudu, da Ti mora teško biti, boriti se s takovim lavovima – kapitalistima, nu pri svem tom nijesam izgubio nade, da ćeš najposlije samo ako ti Bog zdravlja dade, uspjeti i pobjediti. Neprilika je imalo svako fenomenalno otkriće i preduzimači su skoro svi imali težak položaj, dokle su izume svoje u djelo pretvorili, ali za to su i bili tim mnogo slavniji, i viđeniji i znamenitiji, nego što bi onda bili da im je sve lako za rukom pošlo… Dragi Nikola! ti se nemoj prepadati ništa, ti si još hvala Bogu mlad, možeš malko poniknuti nikom, ali propasti nemožeš nikako. Sila i snaga duha tvoga još je tek na kulminacionoj počivci, odatle će on još zasijnuti, ako Bog da, svijetu ko zvijezda Danica, al tako, da ne potavni nikada! Mi, koji smo još živi, otimljemo se od smrti, jer smo ostarjeli, ali radimo još svi snažno… pa smo u radu i zadovoljni. Ja se spremam na put u moju eparhiju, i imam podaleko od mjesta moje rezidencije da osveštam jednu novu crkvu, pomoliću se Bogu i za tebe i za tvoje zdravlje, a ostalo će sve samo pomoću Božjom doći. Primi, dragi moj Nikola, srdačan pozdrav i u duhu cjeliv, od svoga ujaka, Nikolaja Mandića.
Тесла, Никола (2013). Никола Тесла, преписка са родбином. Нови Сад: Академска књига. стр. 157., 158.
+++
Zagrebačke novine Srbobran su 1910. pisale da je pokojni sarajevski mitropolit Mandić ostavio sve svoje imanje svome nećaku, velikom srpskom naučniku Nikoli Tesli, koji je živjeo stalno u Americi. Kako se tada doznalo, Tesla je uputio sudu pismo, u kojem javlja, da sve to nasljedstvo poklanja srpskoj školi u Gospiću. U novinama je to komentarisano sa odobravanjem, uz konstataciju da Tesla u stranom svijetu nije zaboravio na svoj narod.
Србобран, број 37, петак 19. фебрара (4. марта) 1910. Загреб. 1910.