Јавност стрепи, „Орлови“ не брину, Турци имају јак адут
1 min readУпркос тријумфу на одличним Летонцима на премијери, није почело идеално као пре две године (5-0) у групној фази. Међутим, те 2015. нисмо стигли до медаље.
Због тога ни 1-1 после само два меча 2017. није смак света. Али, пораз од Русије унео је стрепњу међу навијаче који су до пре само неколико недеља причали о првом злато од 2001.
Екипа Александра Ђорђевића није изгледала најбоље против Русије, било је доста осцилација, много више него на премијери против Летоније, посебно у нападу.
Одбрана је примила мање поена него дан раније (75 наспрам 82), али селектор није ни близу задовољан и срећан како изгледа кључни део његове концепције.
„Имамо ту карактеристику да постоји неки притисак на почетку сваког такмичења. Било је превише нервозе на којој ћемо морати да порадимо“, рекао је селектор после пораза од Русије (75:72).
Руси су лако долазили у други или чак трећу шансу после промашеног шута, често остајали сами на отвореном шуту и то сурово кажњавали. Погодили су 11 тројки.
С друге стране терена, није било течности у игри „Орлова“, посебно смо имали проблема када је Богдан Богдановић био на паркету, јер чим би он добио лопту, био би удвајан уз жесток притисак центра на лопту која је тешко проналазила слободан пут. Ослободио се „окова“ у другом полувремену, али су заказали остали нападачки адити.
Међутим, упркос слабој игри на више нивоа, Србија је била у игри за победу до последњих тренутака меча, али су нас скупо коштали бројни промашаји са пенала. Чак 11 пута наши играчи су били неуспешни са линије за слободна бацања. Од чега седам у последњем кварталу
„Тим аспектом игре можемо да решимо меч. Могли смо и сада да смо били прецизнији. Можда је то немир, можда притисак“, каже Ђорђевић.
Следи дан паузе, веома важан. Дан који ће омогућити нашим играчима да се одморе после два меча у року од 24 сата, освеже и „рестартују“. Да крену испочетка.
Управо тај нови почетак може бити преломни тренутак овог такмичења за „Орлове“. Један пораз у групној фази не значи ништа, штавише, може и да им помогне јер је где су њихове мане, где греше и шта морају да поправе.
Србија у недељу има тренинг у вечерњим часовима, у 19:40 по локалном времену (18:40 по нашем), тако да „Орлови“ имају скоро цео дан да се регенеришу ван терена, мада им сигурно неће бити лако са селектором који захтева дубинску анализу сусрета са Русијом.
Наш тим је према плану требало да има и краћи тренинг ујутру, али тих 55 минута није вредно изгубљеног времена и концентрациије тумбањем на релацији хотел-арена-хотел.
Наредни испит ће бити најтежи – Турска. Домаћин је после пораза од Русије ношен ватреним навијачима одиграо фуриозно у првих 20 минута и упркос опуштању у другом полувремену рутинском победом над Великом Британијом (80:74) скинуо велики терет са рамена.
Најјаче оружје у дуелу са Србијом биће им наравно поменуте трибине. Очекује се да Улкер арена буде попуњена до последњег места (13.000).
„Морамо да боље комуницирамо на терену, а очекујем врелу атмосферу па ће то бити доста тешко“, каже Богдановић, који најбоље зна како изгледа када загрми са Фенербахчеових трибина.
Турска ће у овом дуелу имати и једно „тајно“ оружје. Неколико репрезентативаца одлично разуме и говори српски језик. Међу њима је и кључни играч овог тима Џеди Осман.
„Наравно да понекад може помоћи. Шпијунске игре, ха ха“, насмејао се на ту констатацију Осман, „Али ја сам много узбуђен, очекујем одличну утакмицу“.
Што се тиче остатка групе, Руси су на „пол“ позицији јер после дуела са фаворитима групе Турском и Србијом имају 2-0. Ипак, и они ће у понедељак имати велики испит – зрелости.
У савршеној су ситуацији да освоје групу, очекују их дуели са селекцијама далеко слабијег ранга, али управо су на таквим препрекама знали да се саплету.
У понедељак ће морати да буду посебно опрезни јер се састају са Белгијом. „Лавови“ су били немоћни у другом колу против Летоније (64:92), али им је неопходна победа како би задржали шансе за нокаут фазу.
Летонија ће без сумње лако изаћи на крај са Великом Британијом, што значи да иде на 2-1, па би пораз од Русије Белгијанце лако могао и да пошаље кући.
Како тренутно ствари стоје, потенцијални ривали Србији у осмини финала су неки од бивших земљака – Хрвати или Црногорци. „Ватрени“ имају 2-0 у Групи Ц, уочи дуела управо са тимом Богдана Тањевића, који се у суботу опоравио од -39 од Шпаније са +24 против Мађарске.
Групом суверено влада „Црвена фурија“ која после два кола има кош разлику +76. Пау Гасол послао је свима јасну поруку са 26 поена за 20 минута. У групи А Словенија је максимална, а прате је Грци, Пољаци и Французи, који су лагано добили „Хелене“. У групи А коло воде Италија и Немачка.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: