Јединствен случај у свету: Рођена беба којој су давали трансфузију у стомаку заражене мајке
1 min readУ породилишту Клиничко-болничког центра „Др Драгиша Мишовић“ у недељу се родио дечак који је као плод, пре две недеље примио крв путем трансфузије кроз мамин стомак, јер је она заражена вирусом корона, а и РХ негативна је. Ово је, иначе, јединствен случај, не само у Србији већ и у свету, да се стручно речено, интраутерина трансфузија ради код труднице која је позитивна на KОВИД 19.
Храбра мајка Валерија, иначе Рускиња родом из Сибира која је удата у Крушевцу, породила се царским резом у 33. недељи. Родила је сина Луку.
Управник Клинике за гинекологију и акушерство ове болнице Слађана Михајловић за “Телеграф” каже да су и мама и беба добро, као и да је тек рођена јуначина негативна на квирус орона .
– Рођено је мушко дете, тешко 2. 265 килограма. Она је из Крушевца пребачена у ГАК „Народни фронт“, али пошто је једно вече почела да кашље, пребачена је код нас. Дали смо јој ковид терапију, коју сам требовала преко Министарства. У питању је антивирусни лек за лечење ХИВ-а, али је супер за лечење жена у трудноћи и једини који нема нежељен ефекат на бебу. И она је све то добро поднела, а имала је и хипертензију. Урадили смо царски рез, и она и беба су добро. Бебу смо, када се стабилизовала, пребацили у Универзитетску дечију клинику у Тиршовој, и негативна је на корону, а маму смо јуче испратили кући – каже за овај портал др Михајловић.
Пошто је мајка Валерија имала корону а и РХ негативна је, бебу су удруженим снагама лекари гинекологије КБЦ „Др Драгиша Мишовић“ и ГАК „Народни фронт“ спасавали пре две недеље, у маминој 31. недељи трудноће.
– Жена је РХ негативна и дошло је до стварања антитела против бебе. То је доводило да се еритроцити бебе распадају, па је беба постала анемична. Зато смо беби морали да дамо крв, тако што смо требовали крв нулте групе, па смо иглом, а под контролом ултразвука, убаци кроз пупчаник беби крв. Са таквом врстом анемије, могла је да умре у стомаку. На овај начин смо дошли до 33. недеље и у недељу урадили царски рез – објаснила је наша саговорница.
Она наводи да ово први случај не код нас већ у свету да се код позитивне труднице уради интраутерина трансфузија.
– Ради се та трансфузија код жена, али у нормалним ситуацијама је то лакше. Ми нисмо имали ту процедуру у опису посла. Морала сам да тражим посебну дозволу да добијем крв… У сваком случају, много је теже да се то да ради у скафандеру – наводи она и додаје да ће овај случај вероватно бити издат као рад.
Срећна мама Валерија за РТС је изјавила да се није уплашила када је сазнала да је позитивна корону, али да јесте трансфузије.
– Више сам се уплашила за трансфузија које је дете требало да добије – рекла је мајка Валерија, која је, како за наш портал каже др Слађана Михајловић, очију пуниј суза напустила породилиште.
Без „коже на кожи“, првог додира мајке и бебе
Иначе, од почетка ванредног стања, како је гинекологија ове здравствене установе постала KОВИД болница, у њој је рођено 30 беба и ниједна није позитивна на нови вирус. Докторка Михајловић је објаснила и зашто.
– Све бебе које су рођене код нас а чије су маме биле позитивне, су негативне. Ми смо одвајали бебе од маме, а имали смо суспектне и позитивне жене. И ниједна беба није позитивна. Значи да се не преноси путем крви. Британци су спајали маме и бебе, па су деца позитивна. Ми смо оног тренутка када смо прескли пупчану врпцу, склањали дете од мајке. Објаснили смо им да је тако најбоље. Јер у случају „коже на кожи“, када мајка дише у бебу, онда се вирус преноси највише – каже она и додаје да за мајке није било веће стреће него кад чују да им је беба негативна на корону – каже др Михајловић која је на послу даноноћно иако има четворомесечну бебу и сина од 11 година.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: