Једна навика прије спавања може да нам помогне да брже заспимо
1 min readПили сте топло млијеко, читали књигу, па чак и бројали овце, али сан једноставно не долази. Ако сте се препознали, нисте сами.
Многима је потребно и до пола сата да утону у сан, иако би требало да иде брже. Један једноставан трик који траје само пет минута могао би да вам помогне, а укључује нешто што већ радите сваки дан – прављење листе обавеза за следећи дан.
Адам Бењамин, уредник ЦНЕТ-а, открио је да му је креирање ноћне листе обавеза помогло да брже заспи, иако му то није била првобитна намјера: „Сваке ноћи прије спавања, записао бих три ствари које сам желио да урадим, а следећег дана бих такође записао једну добру ствар која се десила тог дана, ма колико била мала.
Студија из 2017. године, објављена у Journal of Experimental Psichology, показала је да су учесници који су направили листу обавеза прије спавања заспали знатно брже, тачније девет минута брже, у поређењу са онима који су записали своја дневна достигнућа.
Што је листа детаљнија, брже су заспали. Аутори студије су закључили да записивање задатака помаже да се „извуку“ из вашег ума, смањујући потребу да размишљате о њима док покушавате да заспите.
Овај концепт је познат као когнитивно оптерећење, процес којим смањујемо ментални напор потребан за обављање задатка. Примјери укључују писање листе за куповину, постављање подсетника на телефону или остављање артикла на одређеном мјесту како бисмо га запамтили.
Зашто то функционише?
Студија из 2014. спроведена међу немачким ИТ радницима показала је да су запослени који нису завршили задатке до краја недеље имали лошији сан током викенда јер су превише размишљали о недовршеном послу. Записујући своје обавезе, избацујете их из главе, смањујући анксиозност која вас може држати будним.
„Писање листе доноси осјећај задовољства и подсећање да је ноћ и да сада не можете ништа да урадите у вези са тим задацима, али можете да их ријешите сутра“, закључио је др Всеволод Полоцки, љекар специјализован за медицину спавања, пише Индекс.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: