ИН4С

ИН4С портал

Јекатерина Мечетина: Засвирајмо заједно

1 min read
Постоје научни докази о благотворном ефекту које на мозак дјетета остварује бављење музиком. Оно помаже и развоју моторних вјештина, интелигенције, и неколико врста меморије. Бављење музиком научиће дјецу и да буду концентрисана на остваривање зацртаних циљева, као и  да подијеле обиман задатак на више мањих цјелина - другим ријечима, развијају се особине које ће бити корисне за људе, баз обзира на област у којој дјелују. Да не помињемо развој емоционалне компоненте личности, што је прилично ријетко у традиционалном циклусу општеобразовне наставе.

Популарна пијанисткиња, савјетница руског предсједника Владимира Путина, о томе како бављење музиком развија особине које су веома корисне за људе, без обзира у којој сфери дјелују

Прије три године, нa престижном музичком конкурсу “Чајковски”, приђе ми група младих људи. Од њих сам и сазнала да се студенти, који планирају да се баве различитим професијама – физика, хемија, медицина, дипломатија, архитектура, итд… организују у удружења. И поред различите професионалне усмјерености, обједињује их – музика.

Мала дигресија. Постоје научни докази о благотворном ефекту које на мозак дјетета остварује бављење музиком. Оно помаже и развоју моторних вјештина, интелигенције, и неколико врста меморије. Бављење музиком научиће дјецу и да буду концентрисана на остваривање зацртаних циљева, као и  да подијеле обиман задатак на више мањих цјелина – другим ријечима, развијају се особине које ће бити корисне за људе, баз обзира на област у којој дјелују. Да не помињемо развој емоционалне компоненте личности, што је прилично ријетко у традиционалном циклусу општеобразовне наставе.

Међутим, дјеца често не желе да развијају све ове квалитете посредством музичких вјежби, етида, наступа. Осим нормалне жеље да се одморе “не радећи ништа”, они рано почињу да размишљају о својој будућој струци, а то најчешће није музика. Али, испоставиће се да им, у зрелијем узрасту, изненада почиње да недостаје та лепеза осјећања  коју им је давала музика. Такође, криво им је и због чињенице да вјештине, тако мукотрпно стицане у дјетињству, немају гдје да одржавају и примијене.

Почели смо редовно да комуницирамо, а моје одушевље тим напорима студената било је неизмјерно. Жељели су да, аналогно већ постојећим Удружењима студентских спортских клубова, и они оснују Удружење студентских клубова класичне музике. Информисала сам предсједника Русије Владимира Путина, који је високо оцијенио перспективе нашег покрета. Регистровали смо удружење, и организовали фестивал Musica Integral, на којем су заљубљеници у музику имали прилику да свирају заједно са професионалцима.

Ускоро су се нашем покрету придружили истакнути савремени музичари – освајачи “Чајковског”, солисти Филхармоније, професори на Конзерваторијуму. Своје слободно вријеме поклонили су нама, помажући нам на пробама и наступима.

Како је наш покрет подржао и ректор Московског конзерваторијума, Александар Соколов, одлучили смо да завршни концерт фестивала одржимо у Великој сали Московског конзерваторијума, легендарној сцени, о којој сањају музичари свјетског реномеа. А онда су почела да се дешавају чуда.

Побједник такмичења, Гајк Казазјан свирао је у дуету са постдипломком Баумана “Концерт за двије виолине” Вивалдија. Познати обоист, професор Алексеј Уткин, наступио је у друштву младих људи који су завршили седам разреда музичке школе. На радију је емитовано извођење композиције младог хирурга, који је управо у том тренутку у болници  обављао сложену неурохируршку операцију… Тешко је повјеровати, али сада се ово чудо под називом Musica Integral одржава сваке године. Свако може да се придружи покрету под геслом “Хајде да свирамо заједно”. Увијек су пуне сале и публика је одушевљена.

И још једна дигресија. До епохе снимања звука, музицирање код куће било је честа појава у руској култури, нарочито прије револуције. Клавир је имала готово свака руска кућа, дјеца су изучавала музику. Међу великим руским композиторима, многи су раније стекли друго звање, и музиком су се бавили паралелно са професионалним радом: Бородин је био изврстан хемичар, Чајковски је дипломирао право, Римски-Корсаков је био поморски официр.

И, на крају, ево и одговора на питање како доћи до Велике сале Конзерваторијума? Па, само треба искрено вољети музику. На крају крајева, музика не дијели своје фанове на аматере и професионалце. Придружите нам се, и ми ћемо је стварати заједнички!

Јекатерина Мечетина: ИЗВЕСТИЯ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *