ИН4С

ИН4С портал

Јемен пред грађанским ратом?

1 min read

Хутски побуњеници који су преузели контролу над северним Јеменом прете смрћу учесницима мирних протеста у главном граду.

jemen

Све бруталнијим методама, како истичу активисти за људска права, Хути желе да спрече протесте против њиховог преузимања власти прошлог месеца када су распустили парламент и проамеричку владу.

Међутим, напади ножевима и остали насилни поступци изгледа да имају супротан ефекат. Протести против Хута постали су све чешћи и све већи, што је повећава могућност избијања цивилног рата у земљи.

Неколико становника Јемена је у интервјима изјавило да су Хути њих или њихове пријатеље незаконито затворили и злостављали. Један демонстрант, идентификован као Салах ал-Башири, преминуо је након пребијања у притвору, наводи Амнести интернешнал.

Нестабилност у овој земљи арапског полуострва довела је до тога да је већина држава са запада затворила амбасаде и довела до тога да су Сједињене Државе започеле антитерористичке операције. Вашингтон је претходно блиско сарађивао са властима у Јемену у борби против ал-Каиде.

Сједињене Државе и остале западне државе нису признале Хуте као нову владу.

Хути, који су следбеници зајди огранка шиитског ислама и боре се против јеменске владе већ годинама, заузели су главни град ове углавном сунитске земље у септембру и преузеле контролу над војском, полицијом и судством.

Сада побуњеници користе те институције за прогон њихових критичара, наводе из организација за заштиту људских права и учесника у демонстрацијама.

Ахмед ал-Тубани каже да га су га Хути у полицијским и војним униформама заробили када је напустио антихутске демонстрације почетком фебруара на Сана универзитету. Како наводи, био је затворен пет дана током којих су га хутски војници ударали дрвеним моткама по ногама, леђима и телу, претили му да ће га убити и натерали га да призна да ради као шпијун ЦИА-а.

Поред тога, натерали су га да им открије имена осталих демонстраната.

“Рекли су ми да ће ме убити уколико не урадим тако”, наводи Тубани.

Високи званичник Хута, Деиф Алах ал-Шами, негира да су побуњеници пребијали демонстранте у незваничним казненим центрима или их неосновано нападали током протеста.

“То није наш стил. Имамо морал и етику и сви знају да су Ансар Алах („Божји следбеници“) поштени и да не користе такве методе”, рекао је он користећи други термин за Хуте.

Шами је додао да су Хути формирали комитет да истраже убиство Башрија, иако није дао више детаља о томе. Амнести интернешнал тврди да је Башри, 35-годишњи отац седморо деце, подвргнут “сатима мучења” заједно са двојицом других мушкараца након што су 11. фебруара забворени током демонстрација у Сани.

Јемен има дугу историју слабих података о људским правима, наводе групе за њихову заштиту. Безбедносне снаге брутално су прекинуле протест из 2011. године за смену дугогодишњег владара Али Абдулаха Салеха. Његов наследник, председник Абед Рабо Мансур Хади, имао је боље резултате, али је његова влада критикована прошле године након што су безбедносне снаге убиле шест демонстраната у Сани.

Групе за заштиту људских права и активисти истичу да је постоји све више доказа о злостављању које Хути чине.

“Сведочења откривају како су демонстрати затварани и мучени. Безбедност свих оних који се усуде да говоре против владавине Хута је под знаком питања”, изјавила је Донатела Ровера, виши саветник у Амнести интернешнал.

Према њеним речима, Хути су прибегли новом нивоу застрашивања и насиља како би спречили било кога да протестује против њихове владавине.

Бара Шибан, кординатор за људска права у једној британској НВО наводи да демонстранте редовно одводе у незваничне казнене центре, као што су приватне куће и празне зграде, где их испитују без шанси за присуством адвоката.

Он наводи да је документовао 57 незаконитих затварања у главном граду од краја јануара. Међутим, како истиче, та бројка је вероватно много већа јер се жртве плаше освете уколико пријаве злостављање.

Хути носе полицијске или војне униформе “како би изгледало да нису део парамилитарних снага, као да је то што раде некако санкционисано у државним институцијама”, истиче Шибан.

Афиф ал-Мансани, 33-годишњи рачуновођа који је присуствовао демонстрацијама, наводи да мушкарци у униформама и у цивилу раде заједно у пребијању демонстраната кудацима и нападају их ножевима.

Он је додао да је један његов пријатељ избоден на протесту прошлог месеца.

“Нема разлика између оних који носе униформе и оних који их не носе. Они нису ништа друго него криминалци”, навео је Мансани.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy