Јерменски министар: Лавров имао важну улогу у преговорима о Карабаху
1 min readМинистар спољних послова Јерменије Зограб Мнацакањан оценио је у интервјуу за РБК улогу руског колеге Сергеја Лаврова у московским преговорима о Нагорно-Карабаху.
Према ријечима јерменског министра, на састанку су разматране различите опције за решавање сукоба.
„Било је много тачака у различитим варијацијама: колико питања можемо да обухватимо, којим редоследом можемо да предузимамо кораке… Требало је 11 сати да би се дошло до ове четири тачке, које су наведене у заједничкој изјави. И могу вам рећи да је Сергеј Викторович Лавров ту одиграо веома важну улогу“, нагласио је Мнацакањан.
Он је објаснио да се разговарало о веома „сложеним и врло осетљивим питањима“.
Политичар је додао да се по неким питањима Јереван „апсолутно не слаже са азербејџанском страном“, али је истакао да решавању сукоба у Карабаху треба приступити с пуном одговорношћу пред народима двије земље.
Мнацакањан је такође рекао да се за треба уздржати од коментарисања појединих детаља резултата преговора.
Осим тога, шеф јерменске дипломатије изјавио је да је у преговарачки процес потребно укључити представнике непризнате Републике Нагорно-Карабах.
„Немогуће је из процеса изузети Нагорно-Карабах, јер се то питање тиче управо Нагорно-Карабаха. Оно се тиче његовог становништва које има своју изабрану власт. Како год да их зову у азербејџанској пропаганди, постоји стварност. И то, успут, сви признају: и копредседавајући и стране: Карабах има своју реч“, рекао је Мнацакањан.
У Москви су 9. октобра, на позив председника Русије
Владимира Путина, одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана, који су трајали више од десет сати. Током преговора Јереван и Баку су договорили да се уведе прекид ватре од поднева 10. октобра, изврши размена ратних заробљеника тијела погинулих и додатно договоре конкретне мјере примирја. Међутим, већ у суботу стране су почеле да се међусобно оптужују за нарушавање примирја.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: