Jокић: Планирани каменолом на Вељој Горани пријети да угрози селo
Поводом планиране изградње каменолома у мјесту Веља Горана у Бару реаговала је Љиљана Јокић испред Грађанског покрета УРА.
,,Јуче смо разговарали са мјештанима Бара у мјесту Веља Горана, који су нас позвали да бисмо разговарали о плановима изградње каменолома за који су сазнали недавно, иако је Уговор, који је потписала бивша министрака економије Драгица Секуловић, а којим је фирма Тројан добила концесију за експлоатацију камена закључен већ неко вријеме”, казала је Јокић.
Према њеним ријечима, концесија коју је добила фирма Тројан неће бити од општег интереса, јер ће, као и у већини случајева у Црној Гори, корист имати само фирма која је добила концесију.
,,Позивамо министра Младена Бојанића да ову лошу праксу својих претходника промијени и да реагује и уради оно што је у његовој надлежности везано за овај пројекат који може уништити још једно село”, додаје Јокић.
Она истиче да је врло чудно да мјештани о оваквим пројектима који су везни за њихову мјесну заједницу сазнају последњи.
,,Питање је колико је и на који начин укључена и Општина Бар која је морала знати за овакве планове, иако су нам мјештани пренијели да је њима речено да предсједник Општине Бар Душан Раичевић није био упућен у планове за градњу каменолома. То је апсурдно из више разлога, но треба нагласити да парцела на којој се гради каменолом припада Општини Бар”, казала је Јокић.
Како је још казала, пројекат каменолом много утиче на мјештане, а нарочито на оне који се налазе на свега 150 метара од планираног каменолома.
,,Да не помињемо да је каменолом планирам у близини вјетроектране и депоније која се налазе у близини. И како мјештани кажу, само им је још он недостајао. Умјесто да постане рај за пољопривреду и гајење смокви, то мјесто као да се уништава”, рекла је Јокић.
Јокићева напомиње и да људи у Вељој Горани немају водовод, већ користе воду из бистијерни.
,,Да не говоримо о томе да је сама чињеница да људи у 21. вијеку немају воду у кућама ужасна, поставља се питање како ће мјештани користити воду из бистијерни ако је каменолом у близини? Умјесто да мјештанима олакша, наставља се са пројектима који уназађују њихове животе”.
Она се осврнула на то да институције до сада нису имале слуха за проблем које имају грађани и за то како одређене ситуације утичу на локално становништво.
,,Људи су у овом мјесту цијели живот радили и уложили много да би направили куће и живјели даље од града да уживају у миру, да се баве пољопривредом и сточарством, а сада ће се појавити неко да гради каменолом, а да се са њима није консултовао. Они ће остати истрајни у својој борби да не дозволе да се село уништи, а ми ћемо им пружити подршку на том путу”, закључила је Јокић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: