ИН4С

ИН4С портал

Јокић: Жичара Котор–Ловћен биће отворена у јулу

1 min read

Фото: Слика екрана/Дан

Жичара Котор–Ловћен у рад би требало да буде пуштена до средине јула мјесеца, потврдио је за „Дан“ предсједник Општине Котор Владимир Јокић и истакао да ће овај грађевински подухват бити од великог значаја за ту општину, али и општину Цетиње, као и за читаву Црну Гору, јер ће знатно унаприједити туристичку понуду.

– У функцији би требало да буде до средине јула и очекујемо да тада почне да превози туристе. Радови засад теку одлично, постављени су стубови и повезани жицом. Такође постављене су и почетна и крајња станица. Одређени радови чак теку и убрзаном динамиком, односно приводе се крају и прије предвиђених рокова – казао је Јокић.

Он истиче да постоји обавеза државе да заврши електросистеме и приступне путеве, а очекује да и ти радови буду завршени у наредном периоду.

– То су радови који су саставни дио овог пројекта и надам се да ће и они бити завршени до средине јула. Све у свему, жичара ће у предвиђеном року бити стављена у функцију – поручио је Јокић.

Ова жичара тренутно је највећи инфраструктурни пројекат који се реализује у Црној Гори, а за 12 минута вожње туристи ће се са 65 метара попети на 1.300 метара. Радове изводи конзорцијум који чине подгорички „Нови Волвокс“ и италијански „Леитнер“. Пројекат ће бити реализован по принципу приватно-јавног партнерства, а конзорцијум ће као концесионар изградити жичару и и користити је, са пропратним садржајима, 30 година, након чега ће то припасти држави. Концесиона накнада износи 15 одсто нето вриједности профита од управљања жичаром и пратећим садржајима, а концесионар се обавезао да уложи око 20 милиона еура.

Циљ пројекта је, како су раније саопштили из Владе, побољшање туристичке понуде. Према уговору, жичара ће радити најмање седам мјесеци годишње.

Према пројекту, жичара ће повезати приморски Котор, град под заштитом УНЕСКО-а, и Национални парк Ловћен, у чијем средишту је Његошев маузолеј, који припада општини Цетиње. Дуга око четири километра, са 40 гондола, жичара ће моћи да превезе хиљаду путника на сат.

Планирана траса почиње од локалитета Дуб, који се налази на територији општине Котор, у непосредној близини улаза у друмски тунел који повезује Котор са Тивтом. Траса води до локалитета Кук на планини Ловћен. Локација терминала Дуб налази се унутар Грбаљског поља, 200 метара од пута Будва–Тиват и 500 метара од аеродрома Тиват.

Међу пратећим садржајима жичаре предвиђено је да се на локалитету Кук на Ловћену, осим угоститељских објеката, изгради и амфитеатар за културно-умјетничке догађаје, као и стаза за боб и санкање.

Жичара постојала за вријеме власти Аустроугарске

Жичара која је повезивала Котор и Цетиње постојала је прије готово више од сто година, а изградиле су је тадашње окупационе власти Аустроугарске монархије. Жичара дужине 18 километара повезивала је Крстац са Његушима. Аустроугарске власти жичару су изградиле како би лакше снабдијевале своје трупе оружјем и храном у њиховим борбама ка Албанији. Жичара је била у функцији све до 1918. године, односно пропасти монархије, након чега је порушена.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy