ИН4С

ИН4С портал

Јоковић о еутаназираним грлима стоке: Учинићемо све да надокнадимо штету сточарима; Испитаће се одговорност за уклањање угинулих крава

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић казао је да су све мјере у вези са животињама зараженим кју грозницом спроведене на највишем нивоу и позвао надлежне да утврде ако је неко направио пропуст, те да за то треба и да одговара. Он је поручио да ће спровести све законске мјере против медија који су, како тврди, ширили неистине. Директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић казао је да је сир који је у продаји безбједан те да могућност преноса заразе на људе преко производа скоро није препозната.

Јоковић је на конференцији за медије говорио поводом фотографија, снимака и текстова који су објављени у медијима у вези са неадекватним уклањањем угинулих животиња које су еутаназиране због појаве Кју грознице.

„Чим смо добили информацију да се појавила кју грозница формирали смо стручни тим и спровели мјере никад веће у региону, а сигуран сам да веће нису спроведене ни у Европи“, казао је Јоковић.

Уклоњено је 59 грла због кју грознице.

Министарство нема надлежност да се бави закопавањем грла. То је надлежност локалне заједнице. Проблем је настао у Никшићу, а инспектори су радили на томе да све буде одрађено како треба„, казао је он.

Истакао је да ће држава помоћи сточарима.

Учинићемо све да надокнадимо штету оштећеним пољопривредни произвођачима. Добићете онолико колика је процијењена вриједност. Ако неко мисли да на овоме заради, то је немогуће. Овдје смо сви губитници„, казао је он.

Јоковић је поручио да ће Министарство спровести све законске мјере против медија који, како је рекао, шире неистине.

„Предузећемо све законске мјере за оне које који објављују нетачне информације. То нека служи на част и онима који то раде и онима који то преносе. А на нама је да демантујемо и да тражимо само оно што је сува истина“, рекао је он.

Појављују се снимци који везе немају да поред путева постоје угинуле животиње. Ми смо још прије 4,5 година добили новац за изградњу постројења за складиштење угинулих животиња, али смо имали опструкције еколога„, казао је он.

Јоковић је објаснио да би у постројењима биле уклоњена и грла угинулих и еутаназираних животиња и производа. Он је казао да треба да буде расписан тендер али и еколошка процјена да се такав објекат изгради у Никшићу.

На питање новинара да ли се несметано врши откуп сира и да ли се сир заражених крава може наћи у продаји, директор Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Владимир Ђаковић је казао да је могућност заразе конзумирањем производа заражених крава скоро немогућа.

На пијацама се могу наћи само провјерени производи, провјерених произвођача. Сваки сир који је на тржишту је од провјерених произвођача. Нико не препознаје пренос заразе преко производа“, казао је он.

Јоковић је казао да не види своју одговорност и позива надлежне да испитају ко је одговоран и да тај треба да одговара.

Он је казао да се отприлике на основу цијена грла може оквирно процијенити штета, али да ће то накнадно бити саопштено. Истакао је да то неће утицати на улагања у пољопривреду.

Министар је рекао да немамо довољан број ветеринара у земљи кој би одговорили на ситуацију када би кју грозница узела маха.

Кју грозницом се најчешће заразе ветеринари и сточари, али у највећем броју случајева буду без симптома.

Министарство ће испитати одговорност за уклањање угинулих крава

Државни секретар у Министарству пољопривреде Андрија Делић казао је да ће Министарство испитати да ли је било неадекватног уклањања угинулих животиња у Жупи никшићкој, те истакао да је Министарство правовремено реаговало поводом овог случаја.

Морам поменути да је 59 крла говеди усмрћено. Имамо око 50 говеди које су позитивне, али не мора значити да је у питану кју грозница.

Делић је гостујући у Јутарњем програму ТВЦГ нагласио да испитују те случајеве, и да ће поступити у складу са наредбом уколико се открије да су животиње заражене од кју грозница.

Упитан да ли су неадекватно уклоњене угинуле животиња које су еутаназиране због појаве Кју грознице у Жупи никшићкој, Делић је казао да је очигледно да то није урађено како треба, те да ће испитати одговорност за тај случај.

„Видјели смо разне слике по медијима, животиње су биле на површини, видјело се голим оком да то није урађено како треба. Испитаћемо да ли је одговорност на локалној самоуправи или да ли је у питању одговорност Управе за безбједност хране ветерину и санитарне послове односно надлежног инспектора који је био ту на лицу мјеста“, закључио је Делић.

РТЦГ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *