Јоковић: За СНП није прихватљива слаба влада
1 min readМандатару нове владе Црне Горе Милојку Спајићу не полази за руком да без мука састави кабинет јер му подршку отказују коалициони партнери, па чак и посланици његовог Покрета „Европа сад” (ПЕС). У јавности се говорка да је због немогућности да обезбиједи подршку ни 41 посланика у парламенту затражио помоћ од предсједника државе и потпредсједника (ПЕС) Јакова Милатовића.
Да Спајић заиста има велики проблем око подршке свом кабинету посвједочио је и лидер Демократске народне партије Милан Кнежевић, који је саопштио да „четири посланика с листе ’Европе сад’ не желе да гласају за предложену владу”. СНП је јавно саопштио да није донио коначну одлуку о уласку у власт, а Демократе не желе да све зависи од посланика Демократске уније Албанаца ДУА Мехмеда Зенке, пише Политика.
Ватра неспоразума која се разбуктала унутар његове партије као да се све више разбуктава након што му посланици из њених редова отказују послушност.
Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић у неколико наврата је поновио да жели стабилну владу од побједника парламентарних избора, као и да би се, да је он мандатар, у саставу владе нашли кадрови коалиције „За будућност Црне Горе” (ЗБЦГ) Андрије Мандића и Милана Кнежевића.
Спајић је разговарао с представницима ове коалиције и понудио им „мрвице” – само два министарска мјеста и мјесто потпредсједника владе, иако им по изборном резултату припада седам мандата, као и мјесто предсједника Скупштине Црне Горе. Недуго након тога Спајић је одустао од понуде Мандићу и Кнежевићу и понудио учешће, чак исте мандате, лидеру Бошњачке странке (БС), Ервину Ибрахимовићу.
Слично је поступио и с обећањима, понудом Социјалистичкој народној партији (СНП). Да је враг однио шалу Спајић је разумио управо јуче, када му је лидер СНП-а Владимир Јоковић поручио да његова партија још није донијела одлуку о уласку у владу. Изјава Јоковића уследила је као деманти изјава појединих функционера из ПЕС-а који су у јавност изашли с тврдњом да ће „СНП сигурно бити дио нове владе”.
Јоковић је за „Политику” рекао да за њих „није прихватљива слаба влада, коју подржава 41 посланик или њих 43”.
„Тражимо владу која има ширу подршку најмање 49 посланика како би се реформе у правосуђу могле спровести. СНП још није донио одлуку о уласку у владу. А да ли ћемо и под којим околностима, о томе ћемо благовремено обавијестити јавност”, став је Јоковића.
СНП је тражио два министарска мјеста – спорта и туризма, као и да задржи министарство пољопривреде, док Спајић нуди само мјесто министра спорта.
Под великим је знаком питања и подршка ЦИВИС-а Спајићевим кадровским комбинацијама. Овај покрет захтјева од мандатара „доказ да ће у парламенту имати подршку 49 посланика за реформе у правосуђу”.
Након што је процурила вијест да Спајић спас тражи код Социјалдемократа (СД), некадашњих коалиционих партнера Демократске партије социјалиста Мила Ђукановића, лидер ДНП-а Кнежевић оцијенио је да је то „издаја изборне воље”.
„Зашто је неко пожурио и потрчао да стави тачку на разговоре? Зато што су од почетка фингирани разговори и преговори с коалицијом ЗБЦГ. Ми желимо Бошњаке, Албанце и Хрвате у влади, али неко од њих не жели коалицију ЗБЦГ у влади”.
„Мандатар Милојко Спајић неискусан је у политици и на таласу еуфорије, који је настао након побједе Јакова Милатовића на предсједничким изборима, вјероватно је мислио да ће и преговарачки процес након парламентарних избора, на којима је очекивао много бољи резултат за ПЕС, ићи у правцу бизнис или берзанског аранжмана”, каже Кнежевић.
„Позивамо га да наставимо тамо гдје смо стали, јер је запао у ћорсокак и иде у правцу изневјеравања изборне воље од 11. јуна и 30. августа, полако узимајући посланике с листе Демократске партије социјалиста с којом се обавезао да неће правити никакве коалиције.”
Из табора Демократске Црне Горе Алексе Бечића скоро да нема изјава за јавност ни у форми саопштења. Његов табор је миран након што је договорено да предсједник парламента буде Бечић, а министарске фотеље заузму у комплет безбједносном сектору. За ову партију је неприхватљива најава из ПЕС-а да се у владу, као „сламка спаса”, уврсти Социјалдемократска партија, па би у том случају покушај Спајића да комплетира кабинет доживио потпуни крах.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Zasto bravo. To je programski put SNP i ulaskom u ovakvu vladu prevrtača Spajića bila bi klasična izdaja svojih birača.
tako je Joko,vrni se i podrži svoj narod,ne glumi građanštinu.
Bošnjaci,Hrvati,Albanci se svrstale u nacionalne kolone,a a drobe li drobe o nekakvoj građanštini (čitaj bratstvo i jedinstvo).
BRAVO JOKOVICU,VAN PAMETI JE DA SDP KRPI RUPE U SPAJICEVOJ VLADI,A ZBCG KAO PREDSTAVNICI SRPSKOG NARODA NE MOGU U VLADU.TU JE JASNA VELIKA PREVARA,IZDAJA I NEPRINCIPIJELNOST.NEMA NIKAKVE LOGIKE DA ALBANCI,HRVATI,BOSNJACI I SDP UDJU U VLADU,ONI SU OTVORENO NA PREDSJEDNICKIM IZBORIMA PODRZALI MILA,A SRBI JAKOVA.DA NIJE BILO SRBA NE BI JAKOV BIO PREDSJEDNIK NITI MILOJKO MANDATAR…UZASNA IZDAJA NARODNE VOLJE,NEVIDJENO LICEMJERSTVO,NEMA TU STABILNE VLADE…
Bravo! Sasvim logično, a prije svega korisno za sve, posebno državu!