Јоксимовић: Степен оболијевања од короне 15 одсто нижи
1 min readЕпидемиолог Института за јавно здравље Милко Јоксимовић казао је да је у посљедњих 14 дана степен оболијевања од вируса корона нижи 15 одсто у односу на претходни период. Истакао је да се може примијетити побољшање када је ријеч о броју инфицираних, али да је ситуација и даље озбиљна. Јоксимовић је поручио да се вакцинација може очекивати највјероватније у фебруару.
Тренутне мјере, како је казао гостујући у Јутарњем програму ТВЦГ, нијесу много другачије од мјера које су биле на снази прије њих.
“То је сет мјера, гдје има рестриктивних мјера и уступака. Оно што могу да кажем је да се у посљедњој седмици може примијетити благо побољшање иако је ситуација и даље врло сложена. Када поредите број обољелих из дана у дан, па примјер у посљедње двије седмице, када упоредимо посљедњих 14 дана и 14 дана прије тога, ипак се може примијетити побољшање. Та стопа је око 15 одсто нижа него у посљедњој недјељи или у првој половини децембра”,казао је Јоксимовић.
Ситуација је, како је рекао, и даље врло озбиљна, али имамо неке показатеље који говоре да је дошло до стабилизовања и благог побољшања.
“Ипак, не можемо бити задовољни јер је број обољелих на дневном нивоу, као и број умрлих веома висок”, казао је он.
Истиче да у ИЈЗ-у нијесу били за потпуно закључавање, али јесу за један сет рестриктивнијих мјера додатно.
“На крају је усвојен један сет мјера које јесу рестриктивне, одређени дио није усвојен. Међутим, морам да кажем да су и ове мјере добре ако се поштују”, казао је Јоксимовић.
Говорећи о вјерским окупљањима, казао је да је епидемиолозима неважно како се који скуп зове и да је мијешање људи епидемиолошки ризик.
“Да ли нешто у одређеном моменту има предност, да ли се неко осјећа више или мање закинутим то је сасвим друга ствар. Контролни механизам је сасвим друга ствар”, казао је он.
Говорећи о јучерашњем протесту испред Скупштине и даљим најављеним окупљањима, Јоксимовић каже да ће то неизбјежно условити повећање броја обољелих.
Сматра да ако се садашњи сет мјера буде поштовао, да неће бити потребе за њиховим пооштравањима.
“Поручујем грађанима да, најбољи поклон који могу да дају ближњима, је да остану у кругу својих ужих породица и да ове празнике треба тако испратити, уз наду да ћемо већ наредну уз све нове мјере и вакцинацију, дочекати како треба”, казао је он.
Истакао је да ИЈЗ има сасвим довољан број ПЦР тестова.
“Резултати се добијају у року од 24 сата што је, ја мислим, потпуно прихватљиво, не само код нас, него и било гдје на свијету. Брзи тестови се раде у Домовима здравља, колико знам, у неким Домовима их има више, у неким мање, али то није у надлежности ИЈЗ-а”, додао је он.
Тим ИЈЗ-а ради на плану вакцинације.
“Ми очекујемо да дођемо до вакцина на два или три начина. Највећи број очекујемо преко Ковакс механизма или ковакс платформе, надамо се већ у фебруару, али са датумима је тешко лицитирати. Други начин је, јуче је ЕУ усвојила сет мјера помоћи Западном Балкану, преко којег можемо очекивати испоруку такође одређених мањих доза вакцина. Оно што морам кључно да кажем грађанима је да не можемо очекивати да се сви брзо вакцинишемо, то није тако само код нас, већ у цијелом свијету. Морамо се мало стрпити, вакцина је већ на прагу”, закључио је Јоксимовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: