Јоксимовићу признање Универзитета Црне Горе за научно-истраживачки рад

Др Александар Јоксимовић, научни савјетник и руководилац Лабораторије за ихтиологију и морско рибарство Института за биологију мора из Котора (ИБМК), добитник је признања за посебан допринос развоју научноистраживачког рада и међународном позиционирању Универзитета Црне Горе.
Признање је Јоксимовићу, у име Универзитета, уручио ректор, проф. др Владимир Божовић.
Др Јоксимовић је од 1996. године континуирано ангажован у Институту за биологију мора, гдје кроз истраживања морских биолошких ресурса и рибарствене биологије даје допринос развоју научне мисли и практичних рјешења у области маринских наука у Црној Гори и шире. Његов научни рад обухвата четири кључне области: ихтиологију, екологију, фаунистику и рибарствену биологију, са фокусом на различите врсте морских риба у Јадранском мору и источном Медитерану.
Током каријере руководио је или учествовао у преко 30 међународних, националних и тржишно оријентисаних научноистраживачких пројеката, доприносећи како академској заједници, тако и доношењу конкретних мјера у области рибарства и заштите морских екосистема. Посебно је истакнута његова улога у образовању и менторству младих истраживача, од којих су многи данас афирмисани научници у међународним оквирима.
“Као директор Института за биологију мора у три мандата (2007–2013. и 2020–2023), др Јоксимовић је унаприједио капацитете Института како на инфраструктурном и организационом, тако и на међународном плану. Под његовим руководством, Институт је активно учествовао у преговорима за приступање Црне Горе Европској унији у области рибарства (поглавље 13), а уједно је значајно унаприједио учешће у међународним пројектима и размјенским програмима”, саопштемо је из ИБМК.
Напомињу и да је, путем ЕРАСМУС+ мобилности, др Александар Јоксимовић гостовао на универзитетима у Анкони, Сплиту и Крагујевцу, гдје је представио научне активности и одржао предавања као гостујући професор.
“Једногласном одлуком Научног вијећа Универзитета Црне Горе, др Александар Јоксимовић је препознат као појединац који је својим вишедеценијским научним, стручним и менторским радом, као и међународним ангажовањем, дао неизбрисив допринос у подизању угледа Универзитета Црне Горе, његовој интернационализацији и препознатљивости у европском истраживачком простору”, навели су из которског Института.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

