Јоница: Да ли је економско стање у Црној Гори довољно добро да можемо родитеље изложити једној години „празног хода“ у студирању њихове дјеце због једног или два испита?
1 min readПосланица СНП ЦГ Снежана Јоница обратила се члановима Сената Универзитета Црне Горе, поводом сједнице Сената која ће се одржати 12.септембра, а на којој ће бити разматрана иницијатива студената о измјени препоруке о условима за упис са основних на специјалистичке студије.
У допису достављеном порталу ИН4С, Јоница истиче да су из СНП-а упознати са ситуацијом на Универзитету, као и то ,,да је број испита који студенти могу полагати у августовском испитном року повећан са 2 на 3, али и податак да је пролазност у августовском року била изузетно лоша“, додајући да ,,разумије потребу за усаглашавањем са Болоњским процесом студирања, те намјеру да се дође до фазе када са основних на специјалистичке студије неће моћи да се пренесе ниједан испит, сматрам да се тај циљ никако не смије остваривати на овакав начин“. Сопштење преносимо интегрално.
***
Током јулског засједања Скупштине Црне Горе вођена је расправа о предлогу Закона о високом образовању и том приликом су се Социјалистичкој народној партији обратили студенти са великог броја универзитетских јединица.
Тада смо, између осталог, упознати са одређеним „специфичностима“ у примјени Болоњског процеса, које су биле повод за наше амандманско дјеловање. Једно од питања којим смо се тада бавили поново је актуелизовано ових дана захтјевом којим су Вам се обратили студенти, а који се односи на пренос заосталих испита са основних на специјалистичке студије.
Чињеница је да је Сенат Универзитета Црне Горе на сједници одржаној 31.05.2012.год. донио и организационим јединицама упутио Препоруку о условном упису појединих предмета на постдипломским специјалистичким студијама која је давала могућност условног уписа студентима са највише два заостала испита, док је на сједници одржаној 23.05.2013.год. Сенат донио нову Препоруку која дозвољава условни упис студентима са највише једним заосталим испитом.
Познато ми је такође да је број испита који студенти могу полагати у августовском испитном року повећан са 2 на 3, али и податак да је пролазност у августовском року била изузетно лоша.
Чињеница је да су студенти започели студијску 2012/2013 годину са једним правилом, а завршили са другим правилом које њихова права значајно смањује.
Дискутабилно је како објаснити разлоге којима се руководио Сенат приликом доношења Препоруке да за једну генерацију одобри „пренос“ 2 испита, а за следећу само једног. Овакво поступање се, с правом, међу студентима посматра као дискриминација ове генерације у односу на претходну.
Иако разумијем потребу за усаглашавањем са Болоњским процесом студирања, те намјеру да се дође до фазе када са основних на специјалистичке студије неће моћи да се пренесе ниједан испит, сматрам да се тај циљ никако не смије остваривати на овакав начин.
Из тог разлога, отварамо свима нама неколико тема за размишљање:
• Је ли то једини дио у којем Болоња није усаглашена, да ли су сви други услови, од броја студената на предавањима до свих других детаља усаглашени па остаје само да се још ово ријеши?
• Да ли су основне студије у Црној Гори односно диплома са основних студија „нешто“ што се сматра завршеном школом или представља само документ који свима који озбиљно размишљају о својој будућности служи само за упис на специјалистичке студије?
• Да ли је тренутно економско стање у Црној Гори, довољно добро да можемо родитеље изложити једној години „празног хода“ у студирању њихове дјеце због једног или два испита?
• Да ли чињеница да се боримо за враћање система вриједности даје за право да у овом времену кад су млади људи изложени разним пошастима данашњице доносимо одлуке које их умјесто на факултете, шаљу на „улицу“, у губљење радних навика, а можда и одустајање од студирања?
• Да ли Болоњски систем заиста функционише како треба ако се на крају студијске године може десити да један испит у августовском року пријави 137, а положи само 1 студент?
• Да ли овакви примери представљају тему за размишљање и о квалитету предавања,и о залагању професора, осим што наравно увијек стоји неспоран аргумент да је августовски рок по правилу рок за који се због љета студенти најслабије припремају?
У јавности, међу родитељима и студентима се ствара свијест о томе да августовски рок служи само за убирање прихода на универзитетским јединицама, те да се овако реализована промјена услова за упис на специјалистичке студије ради како би се студенти „гурнули“ на приватне факултете.
Не желим да вјерујем у такво мишљење и зато вас молим да урадите све како се не би стварала таква слика државног универзитета у јавности.
Очекујемо да Сенат Универзитета озбиљно размотри иницијативу студената, сигурни смо да ће на универзитетским јединицама бити претходно направљена анализа ефеката ове Препоруке, како би се знало колико је студената доведено у позицију да „паузирају“ годину дана због једног или два испита. СНП ЦГ се прошле седмице обратио деканима свих универзитетских јединица са захтјевом за достављање обавештења којим тражимо наведену анализу.
Вјерујемо да ћете као чланови Сената узети у обзир све наведене аргументе, и да ћете на сједници заказаној за 12.септембар донијети одлуку којом ћете измјенити своју Препоруку из маја 2013.године о преносу једног заосталог испита, на начин да се одобри пренос 3 или најмање 2 испита.
Сматрам да би таква одлука била не само у интересу студената већ у интересу читавог друштва за чији бољитак се сви залажемо.
У нади да ћете разумјети ово моје обраћање, а са жељом да заједничи покушамо да изађемо у сусрет иницијативи студената.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


a mi kukali studenti što su nas u sred semestra šlogirali zakonima. Pih i na univerzitet i na profesore. Svima njima je do para
podrška za Jonicu. Potrebno je prvo biti roditelj pa onda političar sa razumijevanjem. I ona ima studenta i razumije kakve probleme njeno dijete ima na fakultetu. Jonice, samo naprijed. Zahvaljujući tvojem angažmanu i penzije više nisu zamrznute. Države treba da vode žene.