ИН4С

ИН4С портал

Јосиф Панчић у Црној Гори

1 min read
На  дашњи дан,  17. априла   1814. године,  рођен је  Јосиф Панчић  у селу  Угрине, на обронцима Велебита, у близини градића Брибира.    Овај  научник, природњак, љекар, ботаничар,  просвjетитељ  и свестрани прегалац   био је први предсједник Српске краљевске академије наука . Панчић је стигао у Београд у другој половини маја 1846. године као  добро припремљени  млади  љекар, али и  као веома образовани и искусни  природњак  који је стигао у једну нову средину подстакнут великом научном радозналошћу, при чему је ту остао до краја живота (преминуо је 8. марта 1888.  у Београду).   

Јосиф Панчић

Пише: Бојислав Гледић

На  дашњи дан,  17. априла   1814. године,  рођен је  Јосиф Панчић  у селу  Угрине, на обронцима Велебита, у близини градића Брибира.    Овај  научник, природњак, љекар, ботаничар,  просвjетитељ  и свестрани прегалац   био је први предсједник Српске краљевске академије наука . Панчић је стигао у Београд у другој половини маја 1846. године као  добро припремљени  млади  љекар, али и  као веома образовани и искусни  природњак  који је стигао у једну нову средину подстакнут великом научном радозналошћу, при чему је ту остао до краја живота (преминуо је 8. марта 1888.  у Београду).

Његов живот и дјело   обиљежавају  и оличавају  темељни, почетни  период свеобухватног духовног и друштвеног  преображаја  модерне Србије средином и током друге половине 19. вијека. Првенствено познат као истакнути српски и свјетски  ботаничар и зоолог, Панчић је дао огроман допринос  и  разним  другим научним областима, од геологије и минерологије,  преко биогеографије и дендрологије,  до  агрономије  и археологије. Осим тога, његова огромна посвећеност просвјетној,  образовној   и културној  активности, која је трајала  пуне три и по  деценије, огледа се на искошоловању  великог  броја  напредних интелектуалаца који су усмјерили даљи духовни и материјални развој Србије у вријеме када се ослободила од  вишевјековног периода под туђинском влашћу и постепено заузимала своје достојно мјесто у друштву напредних европских држава и народа. Његов допринос развоју научних друштава и просвјетних установа је од  неизмјерног  значаја, а положај првог предсједника Српске краљевске академије обезбјеђује му трајно мјесто међу  бесмртницима науке и духа. Неуморан путник и истраживач,  челичне воље, блиставог  ума   и истрајног и стрпљивог карактера, овај великан је деценијама непрекидно   крстарио Србијом и другом подручјима Балканског полуострва и стално  обогаћивао науку новим сазнањима и открићима. Као велики и  непоколебљиви   патриота  настојао је да се плодови  науке, културе и просвјете прошире   на  све слојеве  друштва и  тиме обезбиједе  што повољнији  услови бољег, љепшег и угоднијег народног живота

У вријеме када је Панчић дошао и живио у Србији, њено огромно природно богаству у свим областима  је било веома мало и спорадично проучавано и испитано. То се посебно односи на изванредно разноврсну флору и фауну  које су прије Панчића биле само узгред,  дјелимично и несисематички прегледане.  Стога се он  у новој средини  нашао на једном великом и необрађеном научном терену што је за њега педстављало велики изазов. Требало је кренути испочатка, без  значајнијих  претходника, потребне лиртературе, као и  квалитених збирки сакупљеног материјала. Пред озбиљним истраживачем се налазио огроман посао  кога је  могао обавити само истински љубитељ природе, велики понавалац ботанике и зоологије, као и човјек спреман да се жртвује за један тежак, напоран и неизвјестан подухват. Ипак, млади и полетни љекар је, и поред свих тешкоћа и недаћа за које је био свјестан што га очекују, кренуо у велики научни подухват  како би огромно нестражено подручје почео да испитује  и да са њиме постепено упознаје читав учени свијет тога доба.  Пред Панчићем се, заправо, нашао задатак огроман чак и за велику екипу специјализованих стручњака и научника из разних  области у оквиру системаског рада под патронатом државних и научних институција  Панчић је, међутим, био сам и одвојен од таквих институција или било каквих организација, али је одлучно предузео   пионирски истраживачки подухват којег је пожртвовано и доследно  обављао до краја живота. Уједно, у тадашњој Србији су се истовремено  оснивале, развијале и стасавале нове научне установе, упоредо са напредовањем Панчићевог рада на свим подручјима његове разноврсне дјелатности, које су постепено преузимале и настављале посао што га је тај великан започео и у појединим сегментима  уздигао до европског научног нивоа.

Панчићева испитивање, прије него што је постао професор на Лицеју,  имала су једну посебну особеност: она су представљала  велико лично  задовољство тог  страственог научника  и заљубљеника  у природу и њене безбројне манифестације, посебно у домену  живог свијета. Међутим, када је добио мјесто наставника, било му је јасно да сада мора своју страст и љубав према природи, своје знање и способности, проширити и на преношење свог огромног знања и искуства на своје ученике. Стога је почео да планира и предузима  редовне и систематске  екскурзије, заправо научно-истраживачке експедиције узуж и попријеко читаве Србије, али и по околним подручјима Балканског полустрва. Сматрао је да је то неопходно не само као дио модерне и очигледне наставе, већ и као основа за будући свеколики научни прогрес једне још недовољно развијене и истражене средине.

Брзо се показало да је такав начин рада, везан за непосредна теренска посматрања и истраживања, скопчан са многим тешкоћама и проблемима. Непостојање путева и оскудица у финансијским средствима су била само два основна, али не и једина, фактора која су Панчићев рад умногоме отежавала. Он је, међутим, био оран, спреман  и одлучан да се прихвати таквог непосредног проучавања па је непрекидно,  годинама  изнова, одлазио у разне области Србије и околних земаља како би проширио и употпунио своја испитивања. Такав начин рада је, разумљиво, изискивао велика самоодрицања и напоре, али је Панчић био невјероватно упоран и доследан у том свом пионирском подухвату. Путовао је по тешким теренима, без ваљаних путева, покаткад на волујским колима  или јашући малог брдоског коња, али много чешће пјешице,  пентрајући се по разним врлетима и голетима, по камењару и литицама, излажући се тако и великим опасностима. И у позном добу живота је он настављао своју уобичајену праксу и испитивао недовољно позната и усамљена мјеста, врхове планина, кањоне и усјеке како би и те дјелове тешко доступних подручја учинио познатим стручној и научној јавности.  Овај страсни научник и љубитељ природе је све то прихватао као неопходност и саставни дио посла којем се свагда  са великим еланом и стрпљењем предао.

Почетек Панчићевих ђачких екскурзија  датира од 1856. године. Увијек је са ссбом водио неколико најбољих и томе послу вичних  студената, обично разврстаних у мање групе од шест-седам чланова, који су заједнички одлазили из Београда и наставили крстарења по тачно уврђаним маршрутама. Били су то не само ученици жељни знања и радознали  природњаци, већ и веома корисни помагачи своме професору у многим помоћним пословима које су такве експедиције  подразумијевале  када би се нашле у недовољно проучаној средини. Овде  ћемо се мало дуже задржати на Панчићевом крстарењу по Црној Гори које је овај неуморни путник и истраживач обавио 1873. године.

У  црногорским врлетним подручјима, гдје има много аутохтоних биљака, Панчић је доживио низ пријатних и занимљивих сусрета, док се  о њему брзо пронио глас  по читавој околини у којој су веома ријетко залазили  људи   из добронамјерних побуда. По свом физичком изгледу крхке и њежне конституције, Панчић би приликом  првог сусрета изазивао недоумицу како ће тај постарији човјек успјети да се вере по тешким и врлетним планинским узвишењима. Стога су мјештани сматрали да се он прихвата посла који је  веома ризичан и тежак чак и за много млађег и крепкијег   човјека   С друге стране,  навикнути на дуготрајне  и тешке борбе против турског  поробљивача, за те горштаке је представљало пријатно  задовољство изненадан  сусрет са једним необичним човјеком који се интересовао за биље и друге специфичности њиховог краја. Пажљиво и детаљно је посматрао и испитивао сваку биљку, травку или цвијет, распитивао се о многим (за мјештане необичним) појединостима. Али је њега интересовао и друштвени начин живота, као и геолошке и минереолошке специфичности тих  крајева који су остали по страни европских научних испитивања. Свој боравак је свагда користио да помогне мјештанима својим знањем и искуством, али и добронамјерним и  вриједним медицинским и санитарним савјетима. 

Током  љета 1873. године Панчић  је посјетио Дурмитор, Ком(ове),  Јаворје, Војник, као и рјечне долине Мораче и  Таре. Потом је наставио своје крстарење по врлетним и камењаром прекривеним пејзажима  Острога, Ловћена, са његовим највећим узвишењинма   Штировником и Језерским врхом (на коме се налази Његошев гроб), затим  и другим околним планинама. Посјетио је и проучавао врлети Пустог лисца, Великог  јастребца  и ловћенску котлину Његуша и др.  Посјетио је  кршевиту  околину Цетиња, посебно предио између тог града и мора, који је тада био поптуно огољен тако да су се јасно истицали сви карактеристични кречњачки облици.  Након испитивања унутрашњег дијела Црне Горе,  Панчић се  се  спустио  у нижа подручја Приморја и Боке Которске (Котор, Пераст,. Рисан и сл.).  Послије тога се запутио обалом Јадрана,  како би детаљније  испитао  околину Скадарског језера, Црмницу,  Суторман, Вирпазар и сл.

О Панчићевом путовању по Црној Гори, о утисцима  које је изазвао на мјештане у том крају, остала су необично живописна свједочанства. Дуго се о томе говорило, али  је његов боравак постао и предмет народног  предања које је, иначе, међу тим горштацима веома упечатљиво и дуготрајно. Глас о њему се брзо ширио и богатио, остајући годинама дуго и после његовог одласка. Неколико каракеристичних и заиста занимљивих појединости је остало записано тако да су трајно сачуване и отргнуте од заборава. Истакнути  српски приповједач, пјесник и путописац Љубомир Ненадовћ (1826-1895)  у својим списима о Црногорцима износи  низ необично корисних и интересантних особености  поред којих се налазе и  неколико  необичних згода везаних  за боравак славног Панчића у тим крајевима. Из тих Ненадовићевих  записа, насталих 1878. годне, овдје преносимо оне која се односе  на  природњака Панчића:

„За професора Панчића многи су ме питали: ‘А гдје је  сад они лијепи и добри човјек? Такав бјеше у свему као да је усред Црне Горе одрастао…'“

Путовање по Црној Гори је било веома напорно, али му је унеколико  тегобе крстарења ублажио  црногорски владар кнез Никола Петровић (1841-1921),  који се потрудио да помогне том свом уваженом госту дајући   му пратиоца,  младог и окретног човјека,   како би му се нашао при руци  за било какву  потребу.

 „Да би лакше могао путовати – пише Љ. Ненадовић – књаз Никола дао му једног перјаника да га свуда опрати.  ‘Зар ови суви  стрико да се пење на Дурмитор и на Бијелу Гору? Бога ми ће до Острога умријети.’ А кад су се враћали, говораше тај исти перјаник: ‘Изгибосмо ходећи за њим, ниђе га ститћи не можеш; иде узбрдо и низбрдо  као икоји Црногорац.'“

Љуба Ненадовић наводи и следеће појединости: „Пре три године у месецу јуну, ишао сам на Иванбегова Корита  (то је мјесто на  Ловћену гдје извире хладна планинска вода – прим. В.Г.);  пратио ме  онај  што ми је дао коња под кирију и послије дужег посматрања и ћутања рече ми: ‘Ти нити хваташ лептире нити чупаш траву?!

–  Шта ти пада на памет, Стричане?

– Пратио сам неког Панчића; тихи и предобри човјек!  Он нити травку остави на миру. Неке откине, па опет баци,  неке носи са собом…“

Када га је боље упознао, народ је простосрдачно прихватио и заволио Панчића као човјека сличног менталитета њиховом. Са мјештанима је разборито разговарао, непосредно, топло и пријатељски. Никада није потенцирао своје велико знање и интелекуалне способности и необично широко образовање. Једноставно и непосредно је разговарао језиком и стилом сличним народном тако да су га мјештани увијек прихватали као неког свог одраније познатог човјека. Овдје му се пружила прилика и да се ближе упозна са локалним називима за поједине врсте биља што је такође била веома значајна област његовог проучавања. О Панчићу су писали и поједини аутори који су биљежили вриједне појединости из живота разних крајева  у Црној Гори.  Тако Д. Ж. Братинић у свом  напису под насловом  ,,Из Никшића на Горенско“  биљежи тада још увијек  свјеже сјећање мјештана на Панчићев боравак у њиховом крају:

„… Дошао неки ђедо тамо из Србије, зваху га  Панчић. Веле да се пео на свим планинама па хоће да се пење и на Дурмитор. Ђе ће, забога, он на Дурмитор онако стар, кад би га и мува превалила?!… Мишљасмо да  ће му душа испасти на по пута, кад  ли брате, у њега ноге као у зеца, хођаше уз Дурмитор боље но икоји од  нас… Учеван је, веле, доста а види му се по говору, но којега ће му ђавола оне травице. Све их је купио као баба бајалица, па их је увијао и хранио у неке  карте и записивао како коју зовемо, као да ће с њима да важа…“

Резултате својих истраживања на подручју Црне Горе Панчиће је објавио  у два посебном рада, и то једном на латинском (објављеном у Београду 1873. г.) и другом  написаном на њемачком и публикованом  у једном бечком часопису (мара 1874. године). У том (другом) раду он даје синтетичан и  веома прегледан извјештај о врстама и подврстама биља које се јавља у врлетним планинама Црне Горе. Осим тога, указује на многе специфичности с обзиром да то подручје обухвата широки појас  од Приморја, Боке Котортске и Скадарској језера, па до масивних сјеверних планина (посебнио Дурмитора). У његовом списку је овухваћено 1298 биљних врста, међу којима се издвајају девет нових и до тада непознатих. Даље треба навести да се  у том замашном раду  налазе и шест врста које раније нису биле довољно проучене. Све то  јасно показује да је овај великан ударио пионирске темеље изучавања флоре и у Црној Гори и да је још тада, у другој половини 19. вијека, ширу свјетску научну јавност упознао са огромним и разноврсним  биљним покривачем који се налази у  овом  дијелу Балкаског полуострва.

Прочитајте ЈОШ:

Два Васкрса и један Рамазан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Јосиф Панчић у Црној Гори

  1. Ama ovo nije tachno…: ‘Изгибосмо ходећи за њим”
    U Crnogorskoga jeziku ste nekazhe Hodeći…
    Tuse pisac sev(f)ijo.
    Moglisu rechi “ Izgibosmo klepćući zanjim” ili Odajući zanjim…. ili prateći ga…

    Ali hodeći nije Crnogosrka rijech,

    Mala stvar, ali ja ka stručnjak moram ispravit, dhjese ispravit trebuje…

    Inače, nijemi jasno shto su morali mijenjat stado ime planinah? Staro Keltsko ime ka Tara, Durmitor, itd. Ja preporuchijem da ste vrati staro ime Altin or Alterin….
    Mozheli ko podrzhat?

  2. Изванредан чланак.Али остаје једна необјашњена ствар у његовом случају.Због чега је помало мијењао топониме по разним крајевима.Као један примјер, а нама најинтересантнији, навешћу преименовање планине у Проклетије.
    Е сад наградно питање за сву браћу СССС је:
    Како су се Проклетије претходно звале? (прије неголи им је Панчић наденуо име, а неки главаши прихватили)

  3. Hvala na ovom obrazovnom tekstu….
    U njemu se vidi velicina nasih ljudi….
    Sa nasih prostora…. Od davnina….
    To je velicina nasih davnih pocetaka….

    Je li moguce da napisete nesto opsirnije….
    O drvetu, po Pancicu nazvanom PANCICEVA OMORIKA?….
    Tako smo mi nekada ucili u skoli….
    i zauvjek zapamtili zivot JOSIFA PANCICA….

    11

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net