ИН4С

ИН4С портал

Још један доказ да треба да радимо 4 дана недељно

1 min read
Сада су објављени резултати који показују да је експеримент био "изузетно успјешан", те су многи радници прешли на краће радно вријеме, пише Би-Би-Си

Фото: Quality Stock Arts/Shutterstock

На Исланду су од 2015. до 2019. године тестирали четвородневну радну недељу: радници су исту плату примали за мањи број радних сати.

Сада су објављени резултати који показују да је експеримент био „изузетно успјешан“, те су многи радници прешли на краће радно вријеме, пише Би-Би-Си.

Продуктивност је током експеримента остала иста или је порасла на већини радних мјеста, објавили су истраживачи.

Слични тестови се сада проводе широм свијета, укључујући Шпанију и Нови Зеланд.

На Исланду је у експерименталној четвородневној радној недељи учествовало више од 2.500 радника, што износи око 1 одсто радно способног становништва Исланда. Све се одвијало под покровитељством градског већа Рејкјавика и националне владе, преноси Индекс.

Многи радници су прешли са 40-сатне радне недеље на 35-сатну или 36-сатну недељу, рекли су истраживачи из британског тинк тенка „Аутономи“ и Удружења за одрживу демократију (Алда) на Исланду.

За сада је 86 одсто исландске радне снаге или прешло на краће радно вријеме за исту плату или ће тек стећи право на то, рекли су истраживачи.

Радници под мањим стресом, осјећају се боље

Радници су извијестили да су под мањим стресом, а тврде и да се осећају здравије, као и да имају бољу равнотежу пословног и приватног живота.

„Ова студија показује да је највећи светски експеримент са скраћеном радном недељом у јавном сектору по свим мјерама забележио изузетан успјех“, рекао је Вил Стронге, директор истраживања у „Аутономију“.

„То показује да је јавни сектор зрео за то да буде пионир скраћене радне недеље, а ово може бити лекција из које нешто могу научити и друге владе“, рекао је Стронге.

„У модерном добу је могуће радити мање“

„Ово нам показује не само да је у модерном добу могуће радити мање него и да су могуће и прогресивне промјене“, рекао је Гудмундур Д. Харалдсон, истраживач у Алди.

У Шпанији се такође експериментише са четвородневном радном недељом за поједине компаније, дијелом и због пандемије коронавируса.

Унилевер, британско-холандска компанија која производи робу широке потрошње, на Новом Зеланду је омогућила радницима да скрате радно вријеме за 20 одсто, а да им у исто вријеме плата и даље остане иста.

(Извор: Б92)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Још један доказ да треба да радимо 4 дана недељно

  1. OVAJ ISLAND SE PREPORODIO , POĆERA LOPOVSKE BANKE, SKRATIO RADNO VRIJEME…. !!! I NEVJEROVATNO , OBZIROM DA SMO DOSTA SLIČNI , DA NIKOME OD OVIZIJA NAŠIJA MRČENIJA POLITIČARA , NE PADA NA PAMET DA KONSULTUJE TE LJUDE , DOVEDE IH OĐE DA NAM POMOGNU, DA I OVA GORA CRNA, PRODIŠE !!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy