Још једно отимање српске имовине: Влада тзв. Косова усвојила нацрт закона о Трепчи
1 min readСкупштина тзв. Косова усвојила је синоћ, у првом читању, са 82 гласова за и 12 уздржаних, Нацрт закона о Трепчи.
Нови закон, поред 80 одсто власништва владе у Приштини над Трепчом, и формирања нових радних јединица, од којих би она на Сјеверу била „Рудник са флотацијом Лепосавић-Копаоник“, предвиђа и улазак владе у могућа партнерства са приватним сектором.
Закону су се противили посланици Српске листе, али и Самоопредељења, који су изнијели највише критика на рачун закона, наводећи да неће гласати за усвајање, јер, како истичу, он заправо утире пут за продају овог комбината, јавили су косовски медији.
Нацрт закона о Трепчи, одлуком већине гласова посланика, био је и једина тачка дневног реда засједања.
О закону је пред посланицима говорио и Иса Мустафа, који је истакао да је Трепча „власништво Косова“.
Он је изнио детаље о томе како би Трепча требало да буде организована, потврдивши раније наводе српских представника да ће Трепча Сјевер бити – угашена.
Пословне јединице Трепче, према овом закону, биле би Трепча флотација – Стари Трг, Рударство са флотацијом Кишница и Ново Брдо и рудник са флотацијом Копаоник – Лепосавић.
„Закон оставља могућност, након студије изводљивости, за оснивање и отварање других пословних јединица Трепче, као што су металургија олова и цинка, хемијска индустрија, као и друге, за које се процјењује да имају економску рентабилност и да отварају могућности за оптимално повлачење приватног капитала, било кроз партнерство, директне инвестиције, заједничка улагања или продају акција“, рекао је Мустафа.
Он је додао да ће Трепча у складу са овим законом бити организована као акционарско друштво, у којем ће главни акционар бити влада са 80 одсто акција, док ће 20 одсто акција бити власништво запослених у Трепци.
Усвајању закона су се, са друге стране, противили посланици Српске, наводећи да неће гласати за овај закон.
„Цјелокупна српска заједница која живи на Косову, као и ми, парламентарни представници Српске листе, дубоко смо увејрени да ће предложени Нацрт закона о Трепчи, у чијој изради није учествовао експертски тим српске заједнице, угрозити у великој мјери егзистенцијални опстанак радника Трепче и тиме практично угрозити већински српско становништво које живи у општинама гдје се налазе највећа налазишта руде и минерала, пратећа инфраструктура, бројни објекти од јавног интереса и стамбене јединице које су грађене на земљишту овог огромног економског гиганта“, навео је предсједник листе Српске Славко Симић.
Он је додао и да се само приступом који би укључивао договор са српским представницима и менаџментом Трепче са Сјевера може пронаћи одрживо решење за комбинат и остварити „циљ економски стабилног развоја свих заједница, а самим тим и остварити дуготрајна политичка стабилност“.
„Данашњи предложени Нацрт закона о Трепчи за нас, као и за српску заједницу и 3.000 радника Трепче је неприхватљив, и ми као парламентарна група инсистирамо да се питање Трепче ријеши кроз дијалог, а не усвајањем закона који има једнострану правну основу“, навео је он.
Вулин: Закон о Трепчи покушај дестабилизације КиМ
Министар Александар Вулин изјавио је данас да је усвајање закона о Трепчи у косовској скупштини покушај да се установи преседан по питану имовине у покрајини, али и покушај дестабилизације Косова и Метохије.
Вулин је за РТС рекао да је Приштина усвајањем тог закона покушала да установи правило по коме је све што се налази на простору КиМ припада “некаквој влади у Приштини”.
“То би значило да сада ми овде у Београду кажемо – Кока кола се налази у Земуну, то је наше власништво, какве то везе има са њеним власником из Грчке, Америке…”, рекао је Вулин.
Влада је на време упозоравала да ће се то дешавати на КиМ, а онај ко то ради, каже Вулин, не размишља само о имовини, размишља да направи ситуацију која јако тешко може да се контролише.
Додајући да је то и покушај дестабилизације Косова и Метохије, Вулин је рекао је регион и даље веома осетљив, да се ситуација у БиХ никако не смирује, чак ни после локалних избора који су прошли мирно, али их политичари покушавају направити немирним, као и да је ситуација у Црној Гори и Македонији нестабилна.
Истакао је да се ситуација додатно може безбедносно дестабилизовати, те додао да је председник владе Александар Вучић био више него јасан протеклих неколико недеља када је упозоравао на овакав сценарио.
“Овако се прави дестабилизација и на простору Косова и Метохије и сви можемо да будемо веома забринути”, закључио је Вулин.
Вулин је рекао да је Канцеларија за Косово и Метохију још 2013. године сабрала сва потраживања према Трепчи, документовала којим предузећима Трепча дугује новац, ко су заправо прави власници Трепче и додао да је захваљујући томе је већ у једном кругу спречен покушај приватизације Трепче.
“Јер када је било који озбиљан инвеститор, а у Трепчу може да уђе само озбиљан инвеститор, видео ту количину дугова и јасно одређена предузећа која су заправо власници тих дуговања и повериоци, одустало се од било какве приче. Ово су економски аргументи”, рекао је Вулин.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: