Још нема првостепене пресуде вођама оптужене криминалне групе са Цетиња
1 min readДа су одлагања рочишта постала учестала пракса због чега судски процеси за најтежа кривична дјела предуго трају показује и преглед случаја окривљеног Цетињанина Милоша Ђуричковића, који је 25. јануара ове године изашао из спушког притвора, јер су се тог дана навршиле пуне три године од како је Специјално државно тужилаштво подигло оптужницу против криминалне организације, пишу Вијести.
Изјашњење поступајућег судије Вишег суда у Подгорици Горана Шћепановића, које је доставио предсједнику суда Борису Савићу, показује да је од 9. априла 2021. када је почео судски процес оптуженој криминалној организацији одгођено чак 14 рочишта.
Одгађања су се у овом предмету махом дешавала због честих промјена чланова вијећа али и судија који су дужили предмет, одсуства судија, обуставе рада адвоката, изостанка оптужених или њихових адвоката, непотпуне документације са мјера тајног надзора…
Од љетос судски поступак није било могуће да се одржи и оконча јер се једном од оптужених чланова криминалне организације Цетињанину Ивану Јовановићу, након што му је у судници укинут притвор, изгубио сваки траг иако је обећао да ће поштовати алтернативне мјере и убудуће долазити на заказана рочишта.
“Главни претрес доведен је до краја и би био завршен да суд у току главног претреса није утврдио да недостају четири разговора са МТН и да се оптужени Иван Јовановић није дао у бјекство. Из тих разлога је протекао рок од три године након којег је Милошу Ђуричковићу укинут притвор”, наводи се у допису судије Шћепановића.
Поступајући предсједник вијећа навео је да је за 13. фебруар заказао ново рочиште, те да се у међувремену обратио СДТ-у ради давања предлога да се одбјеглом Цетињану суди у одсуству.
“Након доношења рјешења да се оптуженом Ивану Јовановићу суди у одсуству главни претрес ће бити завршен у најкраћем року”, наводи Шћепановић.
Ђуричковићу је ванрасправно вијеће недавно укинуло притвор по сили закона, јер му у законском року од три године како је то предвиђено чланом 179 Закона о кривичном поступку, није изречена првостепена пресуда.
Њему се суди у поступку који се пред Вишим судом води против криминалне групе коју су крајем 2017. године наводно формирали он, Саво Липовина и Иван Јовановић ради вршења неодређеног броја кривичних дјела: тешких убистава, недозвољеног држања оружја и шверца дроге…
На оптужници се, поред Ђуричковића, Липовине и Јовановића, налазе и Дарко Драшковић, Веско Липовина, Петар Живковић, Вељко Пејовић, Мирко Јовићевић, Филип Петричевић, Мило Иванишевић и Николета Вукић.
СДТ их, између осталог, терети да су обезбиједили продавце вриједног товара наркотика, као и купца, а за посредовање у новчаним трансакцијама и примопредаји, као гаранцију да ће све протећи како треба, уговорили су проценат.
Оптужница се темељи на прислушкиваним разговорима и мјерама тајног надзора обављеним од септембра до новембра 2017. године.
За овај али и предмет убиства Саше Кликовца, због чега је недавно услиједило пуштање из притвора двојице оптужених Марка Шуковића и Милоша Марковића, заинтересовао се и министар правде Андреј Миловић који је од предсједника Вишег суда у Подгорици тражио детаљне извјештаје о тим случајевима.
Министарство правде иницирало је хитне измјене члана 179 ЗКП-а, а радна група већ о томе преговара са Европском комисијом.
У том ресору планиране су измјене које предвиђају изузетак од ослобађања оптужених након три године притвора без првостепене пресуде, и то за тачно одређена кривична дјела, као и укидање рочишта за испитивање и оцјену законитости и оправданости оптужнице. Министарство правде вјерује да ће тим измјенама спријечити злоупотребе законског оквира и осигурати ефикаснија, бржа и праведнија суђења.
Бројни адвокати реаговали су у јавности након најаве измјене члана 179 ЗКП-а, сматрајући да је идеја Министартсва правде “прилично опасна, те да ће то само погоршати проблем суђења која предуго трају”…
Адвокати наводе и да најављена измена нема упориште и да је у потпуној супротности са Европском конвенцијом о људским правима и слободама.
Хронологија
Почетак судског процеса оптуженој криминалној организацији неколико пута је одлаган – 9. априла 2021. јер је поднијет захтјев за изузеће тадашње предсједнице вијећа Сузане Мугоша.
Након 13 дана главни претрес је одгођен јер је поступајућа тужитељка била заузета и није могла да дође у суд.
Три рочишта у јуну 2021. су одложена због обуставе рада адвоката, а 2. септембра те године због престанка функције чланици вијећа.
Два главна претреса у новембру те године су одгођена због промјене предсједника вијећа јер је предмет додијељен у рад суткињи Биљани Ускоковић.
Половином децембра услиједило је ново одлагање због изостанка адвокатице Бранке Станојевић, због смртног случаја.
Рочиште од 25. фебруара 2022. године је одложено због нове промјене предсједника вијећа.
Судија Горан Шћепановић је предмет задужио 14. марта те године, а док је он предсједавао вијећем прво одлагање је евидентирао 22. јуна 2022. године, због ковида.
Два одлагања догодила су се у новембру 2022. јер је чланица вијећа Весна Пеан била службено одсутна.
Наредних пет рочишта је одржано али је низ прекинут 12. маја 2023. године јер се у судници нијесу појавили окривљени Мило Иванишевић и браниоци Зоран Пиперовић и Небојша Марковић.
И рочиште 11. јула прошле године је одгођено јер је констатовао да недостају четири разговора из МТН…
А након бјекства Ивана Јовановића посљедња два главна претреса – 11. октобра и 29. новембра 2023. су одгођена…
Хотел, хеклер и силиконска маска…
Одбјегли Цетињанин Иван Јовановић, за којим је у септембру 2023. године расписана међународна потјерница, хапшен је половином 2018. године са суграђанком Николетом Вукић, због сумње да су у соби цетињског хотела “Гранд” сакрили аутоматску пушку – хеклер, силиконске маске, муницију, пригушивач и експлозив којим је требало да буде убијен члан једног которског криминалног клана.
Опрема за ликвидацију пронађена је двадесетак дана прије хапшења у соби хотела, а вјештачење је указало на основану сумњу да су Јовановић и оптужена рецепционерка унијели оружје и ствари у хотел.
Цетињски полицајци су пушку и маске пронашли 19. маја те године, а наводно је мета напада требало да буде један од припадника “кавачког клана”.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
ODLOZENO ROCISTE 14 PUTA NARAVNO SA CILJEM DA PRODJE ROK OD 3 GODINE I DA SE KRIMINALCI PUSTE NA SLOBODU…ZAMISLIMO TAJ RADNI DAN SUDSKE,TUZILACKE I ADVOKATSKE EKIPE KOJA ODLOZI DNEVNO 3 ILI 4 ROCISTA I TAKO VISE PUTA U TOKU MJESECA,A ZA TAKAV RAD,TJ.NERAD PRIMAJU PO 3000 E MJESECNO…GDJE TO IMA SEM U KORUMPIRANOM TUZILASTVU I SUDSTVU CG SA KOJIMA SU ADVOKATI U DUBOKOJ SPREZI…ODGOVORNOST I REZULTATE TREBA TRAZITI,BEZ TOGA CE SVE BITI TRULO KAO I DO SADA…