Још се не зна је ли Вељовићу и Меденици нуђен полиграф
Комисија за праћење истрага о нападима на новинаре и имовину медија упркос предлогу да се у новој истрази о убиству Душка Јовановића поново саслушају, уз коришћење полиграфа, полицијски службеници, тужиоци и судија за истрагу још није добила информацију је ли Више тужилаштво то заиста и урадило. Та комисија, коју је формиралка Влада, крајем прошле године затражила је да се саслуша и бивши директор Управе полиције Веселин Вељовић поводом предузетих истражних радњи у вези са убиством Јовановића. До тог саслушања јесте дошло, али детаљи остају непознати.
Вељовић, који је у јулу ухапшен поводом другог случаја, прије четири мјесеца саслушаван је у новој истрази о атентату на Јовановића, али комисија нема сазнања је ли му нуђен полиграф и да ли је његов исказ био можда користан за истрагу. Зато ће комисија, како сазнаје РТЦГ портал, послати још један захтјев тужилаштву да одговори шта су урадили поводом ових захтјева.
Не зна се уз то ни је ли полиграфски испитивана Весна Меденица, која је такође била ухапшена раније везано за оптужбе у једном потпуно другом случају. У вријеме убиства Јовановића, 2004. године, Меденица је била врховни државни тужилац а потом је дуго година била на челу Врховног суда.
Препорука је била и да се саслуша Иван Ђукић као свједок, а поводом његовог разговора са особом која је на прољеће 2004. године довела Голф 3 (из којег је пуцано на Јовановића) код Уроша Марчетића ради затамњења стакала, да ли ту особу познаје, уз понуду за полиграфско тестирање. Комисија посебно проблематизује што није било правих напора да се сачини фоторобот или обави радња препознавања особа која је довела Голф 3 из кога је касније пуцано на Јовановића.
Како је констатовала Комисија, полицијски функционери Тихомир Гачевић и Бранислав Живковић су 5. јуна 2004. године у Центру безбједности Подгорица сачинили службену забиљешку о информативном разговору са, до сада јединим осуђеним саучесником у убиству, Дамиром Мандићем из Подгорице, коју уз то нијесу евидентирали, нити су је завели у службеним евиденцијама Управе полиције, у складу са законом.
Такође, Комисија истиче да је с друге стране Веселин Вељовић обавијестио Виши суд да у Управи полиције не постоји нити је званично заведен документ у вези са информативним разговором са Мандићем на околности његових сазнања везаних за убиство Душка Јовановића.
„То је супротно другим доказима, јер постојање и сачињавање предметне службене забиљешке у исказу пред Вишим судом у својству свједока 21. јуна 2005. године потврдио је Милан Вујановић, тада начелник Центра безбједности Управе полиције Подгорица, као и Више државно тужилаштво у својој информацији упућеној Врховном државном тужилаштву. Комисија сматра да је потребан одговор на сљедећа питања: гдје се сада налази предметна службена забиљешка, ко је има у посједу, ко је све био у ‘тиму’ који се бавио истрагом, ко је из тог ‘тима’ дао упуство свједоцима да не потпишу предметну службену забиљешку, по ком правном основу тај ‘тим’ или било који други ‘тим’ може да одлучи и да нареди овлашћеним полицијским службеницима да не потпишу службену забиљешку коју су ти службеници сачинили и ко је из тог ‘тима’ дао упутство, по ком правном основу је одлучио и био овлашћен да одлучи да се предметна службена забиљешка не евидентира у евиденцијама Управе полиције и да не може бити доказ у поступку, а како су то изјавили наведени свједоци пред вишим државним тужилаштвом“, навела је Комисија.
Комисија је тражила да се Вељовић саслуша „на околности да је на захтјев Вишег суда у Подгорици 30. јануара 2006. писано обавијестио суд да у Управи полиције не постоји, нити је званично заведен документ – службена забиљешка у вези с наводним информативним разговором са оптуженим Дамиром Мандићем“.
Вељовић је саслушан у јуну у Вишем државном тужилаштву, мјесец дана прије хапшења, али детаљи његовог исказа остају непознати.
Јовановић је убијен испред редакције „Дана“, листа чији је био главни уредник, 27. маја 2004. године. До данас, судови су за саизвршилаштво осудили само Дамира Мандића из Подгорице, други починиоци и налогодавци, остају непознати.
Ове године је отворена нова истрага о овом злочину, у Вишем државном тужилаштву, с посебним фокусом на пропусте у ранијим поступцима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: